S. Eidrigevičiaus paroda „Veidas ant kaukės“ nacionalinėje dailės galerijoje

Autorius: Data: 2011-04-04 , 14:31 Spausdinti

2011 m. balandžio 8 d., penktadienį, 18 val. Nacionalinėje dailės galerijoje atidaroma žymaus Varšuvoje gyvenančio lietuvių dailininko Stasio Eidrigevičiaus paroda „Veidas ant kaukės“.

Kviečiame į parodos atidarymui skirtą spaudos konferenciją, vyksiančią balandžio 8 d. 11 val. Nacionalinės dailės galerijos auditorijoje. Konferencijoje dalyvaus Nacionalinės dailės galerijos vadovė Lolita Jablonskienė, dailininkas Stasys Eidrigevičius, parodos kuratorės Milda Žvirblytė ir Regina Urbonienė bei generalinio parodos rėmėjo draudimo bendrovės BTA direktoriaus pavaduotojas Vaidas Labanauskas.

Stasys Eidrigevičius – originalus dailininkas fantastas: tapytojas ir iliustratorius. Pasaulyje ir Lietuvoje jo vardą ypač išgarsino įspūdingi plakatai ir vaikų knygų iliustracijos, su kuriomis užaugo ne viena karta.

Veidas ant kaukės yra vienas iš svarbiausių S. Eidrigevičiaus kūrybos motyvų, atskleidžiančių savitą dailininko mąstymą, požiūrį į jį supančią tikrovę. S. Eidrigevičius atsisakė tradicinės kaukės interpretacijos, t. y. kaip patogaus ant veido užsidėti daikto, kaip būdo pasijusti kažkuo kitu – tapti tuo, kuo nesi. Dailininkui rūpi paradoksalioji veido ant kaukės reikšmė – įkvėpti gyvybę tam, kuris yra negyvas, prakalbinti tą, kuris yra nebylus, kuriam neduota kalbos dovana. Pagrindinis kūrinių personažas, nešiojantis veidą ant kaukės, iš pirmo žvilgsnio primena marionetę: jo veidas neemocingas, tarsi negyvas, sustingęs, kūno judesiai – statiški, pasyvūs, kūno siluetą išryškina paprastas „medinis“ kontūras, o kūno struktūra primena tuščią kevalą. Vienas išraiškingiausių kaukėtos būtybės bruožų – tai liūdnos apvalios tarsi sagos akys. Vis dėlto kūriniai skatina klausti: kodėl dailininkas pasirinko vaizduoti kaukes primenančius marionečių veidus? Kodėl jam neįdomūs tikri žmonių veidai? Nejaugi pastarieji yra pernelyg mažai pasakantys? Atsakymai slypi šaltiniuose, kurie suformavo būtent tokią personažo sampratą. Vienas iš jų – valstietiška kaimo kultūra, kurios įtakos mastą ir pobūdį taikliausiai apibūdintų valstietiškos haliucinacijos jėgos metafora, sukurta belgų tapytojo Constant‘o Permekės kūrybai apibūdinti. Toji jėga pasireiškia iracionaliu tikrovės daiktų išdėstymu, keistas jungtis, primenančiais sapno vaizdiniais, verčiančiais kūrinio suvokėją jaustis nejaukiai. Tam tikri tuštumos, erdvės dengimo dalykai, atsikartojantys ne tik ūko, miglos, o ir konkretesniais – tvoros, tinklo, popieriaus plokštumos, rūbo motyvais, – seniai domina Eidrigevičių. Po plokštuma, kauke paslėptą tuštumą galima tapatinti su tokiomis būsenomis kaip melancholija, nostalgija ar, pavyzdžiui, gamtai būdinga miglota nuotaika. Tačiau toji tuštuma prasiskverbia pro kiauto luobą, suteikia kaukei gyvybės, psichologizuoja ją. Dailininko sukurtas personažas užsidėjęs kaukę tarsi todėl, kad yra sukrėstas pasaulio – jo skurdo, nelaimių ir panašiai, tačiau pro kaukę jis žiūri į pasaulį taip akylai, kad ši ima ir atgyja. Eidrigevičius labiausiai siejamas su dailininko fantasto, iliustratorius įvaizdžiu. Veido ant kaukės koncepcija Eidrigevičiui leidžia atsiskleisti kaip dailininkui pasakotojui, vizionieriui – stebinčiam ir tyrinėjančiam pasaulį, o tai parodo kitą jo kūrybos aspektą.

Parodoje eksponuojama apie 200 kūrinių, sukurtų 1974–2010 m. – aliejinė tapyba, pastelės, akvarelės, skulptūros, kaukės, estampai, piešiniai ir fotografijos. Dauguma kūrinių atvežti iš dailininko studijos Varšuvoje, ekspoziciją papildo darbai iš Lietuvos dailės muziejaus rinkinio. Parodą sudaro trys dalys – „Miglota“, „Melancholija ir nostalgija“ bei „(Ne)mirtinga“, atspindinčios S. Eidrigevičiaus kūrybai būdingas nuotaikas ir būsenas.

Paroda veiks iki š. m. birželio 5 d.

Generalinis parodos rėmėjas: Draudimo bendrovė BTA. Parodos rėmėjai: Kultūros rėmimo fondas,  UAB „BALTO print“, UAB „Logotipas“, popieriaus kompanija „Arctic Paper“, UAB „UpArtas“, architektų biuras „Proccessoffice“, dažų kompanija „Exterus“

Informaciniai rėmėjai: Lietuvos radijas, žurnalas „Valstybė“

Daugiau informacijos: tel. (8 5) 212 29 97; www.ndg.lt

Nacionalinė dailės galerija, Konstitucijos pr. 22, LT-08105 Vilnius

Nuotraukose:

1. Stasys Eidrigevičius. Parodos plakatas. 2011. Popierius, pastelė

2. S. Eidrigevičius. Kiškis. 1988. Popierius, pastelė

Lietuvos nacionalinė dailės galerija , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra