Š. Birutis: artėjant valstybės šimtmečiui norime matyti stiprią, lojalią savo šaliai bendruomenę

Autorius: Data: 2015-03-24 , 14:42 Spausdinti

Kultūros ministerija palaiko Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių iniciatyvą  atskleidžiant bendruomenių vaidmenį šalies kultūriniame gyvenime, nes būtent bendruomenės subrandina ir įgyvendina kultūrines mintis, idėjas, yra reikšmingos telkiant visuomenę ne tik atskiruose regionuose, bet ir visoje Lietuvoje.

Š.m. kovo 24 d. Kultūros ministerijoje žiniasklaidai pristatyta Bendruomenių skatinimo programa, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo 100–mečiui paminėti, ir Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių projektas. Mažoji Lietuvos kultūros sostinė – Naisių kaimo (Šiaulių r.) bendruomenės inicijuotas ir vykdomas projektas, kurį palaiko LR kultūros ministerija ir asociacija „Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga”.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs kultūros ministras Šarūnas Birutis sako, kad yra labai svarbu, jog šalyje bendruomenės būtų aktyvios ir padėtų spręsti sudėtingas socialines kaimų ir mažų miestelių problemas. „Kiekviena civilizuota valstybė, suprantanti visuomenės ryšį skatina bendruomeniškumą arba kitaip vadinamą socialinį kapitalą, kuris kyla iš dalyvavimo kultūrinėje veikloje. Priešingu atveju susidaro vertybinis vakuumas, kuriame neveikia senosios vertybinės normos, o naujos dar nespėjusios susiformuoti. Kai kuriais atvejais tai nutraukia asmenybės ryšius su aplinkiniu pasauliu, sukelia susvetimėjimą“, – sako kultūros ministras.

Pasak Š. Biručio, artimiausiu metu ketinama Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių iniciatyvai sudaryti sąlygas Kultūros tarybos finansuojamose programose, kad Mažosios Lietuvos kultūros sostinės turėtų savo nišą ir galėtų būti finansuojamos iš Kultūros rėmimo fondo. „Artėjant Valstybės nepriklausomybės šimtmečiui, mes norime matyti stiprią, lojalią savo šaliai bendruomenę, kuri čia jaučiasi saugi ir galinti kurti valstybės ateitį”, – sako ministras.

„Šiandieninis kaimas išgyvena sodybų tuštėjimo metą ir tam procesui yra vienintelis priešnuodis – kaimo kultū̄rinio gyvenimo intensyvumas ir kokybė. Visuomenės poreikiai keič̌iasi, bet nekintama išlieka gyvenimo kokybės priklausomybė̇ nuo kultū̄rinė̇s aplinkos. Jei bendruomenės gyvens visavertį kultūrinį gyvenimą, kaimai atgims ir į juos sugrįš jaunimas. Siekdami kaimo, miestelių kultūrinio gyvenimo intensyvinimo, inicijavome mažųjų Lietuvos kultū̄ros sostinių judė̇jimą. Šis judėjimas leis daug plač̌iau pristatyti regionų kultū̄rą, ten kurianč̌ius žmones. Kol valstybė neras lėšų tą judėjimą paremti, pats jį mecenuosiu, taip skatindamas bendruomenių kultūrinį aktyvumą”, – teigia kultūros mecenatas Ramūnas Karbauskis.

Vykdant projektą, bus glaudžiai bendradarbiaujama su asociacija „Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga”. Kaimo bendruomenių judėjimas prasidėjo nuo kultūros, o dabar Lietuvoje skaičiuojama 1700 kaimo bendruomenių, didžioji jų dalis susibūrusi į sąjungą. Asociacijos pirmininkė Guoda Burokienė teigia, jog stipri bendruomenė yra vienas pagrindinių kriterijų, kodėl vienas ar kitas kaimas, miestelis gali tapti kultūros sostine. “Tikimės, jog tai motyvuos žmones susitelkti, pasistengti dar labiau pagražinti savo gyvenamąją aplinką, bendrauti, keliauti, susipažinti, puoselėti pilietiškumą bei patriotizmą savo kraštui. Mūsų siekiamybė, kad kiekvienas Lietuvos žmogus norėtų aplankyti ir susipažinti su Mažąja Lietuvos kultūros sostine, kur gyvena ir dirba kultūringi, kūrybingi ir darbštūs kaimo žmonės”, – sako G. Burokienė.

Kultūros ministerija pernai atliko tyrimą, kurio metu paaiškėjo, kad 32 proc. apklaustųjų kaimuose ir nedideliuose miesteliuose, užuot palaikę gyvą ryšį tarp žmonių, dalyvauja socialiniuose tinkluose internete, du trečdaliai iš jų tam skiria nuo 1 iki 3 valandų per dieną, o savaitgaliais dalyvavimo intensyvumas dar didesnis – penktadalis socialinių tinklų dalyvių šiam pomėgiui skiria daugiau nei 4 valandas savo laisvalaikio per dieną. Lietuvos  didmiesčiuose – gyvena apie 1 mln. 100 tūkst. gyventojų, beveik 2 mln. gyvena mažesniuose miestuose ir kaimuose. Tyrimo duomenimis, tik apie 14 proc., t.y. kas septintas mažo miestelio ar kaimo gyventojas bent vieną kartą per metus yra dalyvavęs kultūros veikloje – šokęs, dainavęs ar kitaip save išreiškęs bendruomenėje ir save vadina patriotu ir tikruoju valstybės kūrėju.

lrkm.lt inform., naisiuvasara.lt nuotr.

Kultūra , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra