Rytų partnerystė tai saugesnės, patikimesnės Europos akcentas

Autorius: Data: 2013-11-04 , 10:45 Spausdinti

Gediminas PAVIRŽIS, Vilniaus rajono savivaldybės tarybos narys, Lietuvos delegacijos ES Regionų komitete pirmininko pavaduotojas, Rytų partnerystės šalių vietos ir regionų valdžios institucijų konferencijos narys, Vilnius

Dažnai mes pabrėžiame, ir ne be pagrindo, kad mūsų šalis geografinis Europos centras. Taip, nes  EUROPA nuo Atlanto iki Uralo. Tačiau pagal vertybinę skalę, šiame kontinente jaučiame nemažus skirtumus. Lietuva ES pakraštys, ES pasienio valstybė. ES išorinės sienos saugumo stiprinimas, pirmiausia dėl neteisėtos migracijos, suprantama, labai svarbu.

Vis dėlto, mums labai svarbu geri santykiai su kaimynais. Todėl mes į sieną, skiriančią kaimynus, žiūrime ir kaip į vienyjantį faktorių, padedantį suprasti vieni kitus, dalintis patyrimu, perimti bendražmogiškas vertybes, skatinti demokratinius procesus. Tai daroma investuojant į tikrą draugystę su kitų šalių vietos žmonėmis, padedant jiems spręsti kasdienes, nesudėtingas problemas. Kadangi regionų ir vietos valdžios institucijos yra arčiausiai piliečių, todėl atitinkamai auga ir šių institucijų vaidmuo ir atsakomybė. Kita vertus, vietos valdžios institucijomis daugiau pasitikima. Dažnai ten, kur centrinė valdžia sunkiai sprendžia tarpvalstybinius santykius, regionų ir vietos valdžia palaiko tamprius ir draugiškus santykius.

Remiantis šiuo požiūriu Regionų komiteto inicijuota Rytų partnerystės šalių vietos ir regionų valdžios institucijų konferencija (CORLEAP) puikus forumas ES dialogui su Armėnijos, Azerbaidžano, Baltarusijos, Gruzijos, Moldovos, Ukrainos rinktais vietos ir regionų atstovais. Per pastaruosius kelerius metus buvo aktyviai plėtojamos dvi iš keturių teminių šio forumo platformų – parama demokratijos, gero valdymo ir stabilumo vystymui bei žmogiškųjų ryšių plėtrai. Pernai rugsėjo mėn. Kišiniove vykusiame CORLEAP susitikime pradėta plačiau diskutuoti dar viena tema – ekonomikos integracija ir konvergencija su sektorinėmis ES politikomis. Lietuva susiduria su rimtais iššūkiais energetikos srityje, tad nenuostabu, kad mes keliame klausimą dėl energetinio saugumo ir efektyvaus energijos vartojimo. Kaip žinia, Lietuvoje nemažai daroma dėl biokuro panaudojimo šildymui, pastatų renovacijos. Šios temos labai aktualios ir svarbios visų šalių ekonominiam potencialui, žmonių gerbūviui. Manau jos dar svarbesnės Rytų partnerystės šalių valdžios institucijoms perimant mūsų patyrimą, ypač išankstinį pasiruošimą šiam darbui, – teisinių aktų pakeitimus, darbą su žmonėmis, aiškinant tokio darbo naudą ir būtinybę.

Lietuva Rytų partnerystę yra paskelbusi vienu iš pirmininkavimo ES Tarybai prioritetų. Tokį apsisprendimą nulėmė geografinė padėtis ir patirtis plėtojant santykius su ES kaimynėmis rytuose.

CORLEAP teikia bendradarbiavimo tarp šalių patirtį, išvadas, teikia siūlymus ateities darbams. Antai, š. m. rugsėjo 3 d. vykusi jau trečioji CORLEAP konferencija Vilniuje pateikė rekomendacijas 2013 m. lapkričio 28-29 d. d. vyksiančiam ES ir Rytų partnerystės šalių vadovų susitikimui Vilniuje. Greta kitų siūlymų raginama kuo plačiau įtraukti vietos ir regionų valdžios institucijas į Rytų partnerystės politikos ir strategijos rengimą bei įgyvendinimą, teikti ekonominę paramą šalims, ketinančioms pasirašyti asociacinius susitarimus, sudaryti galimybes tiesiogiai naudotis atitinkamomis finansinėmis priemonėmis, taip pat nacionalinės vyriausybės raginamos sudaryti palankesnes sąlygas kurtis europinėms teritorinio bendradarbiavimo grupėms ir pasienio makroregionams.

Liaudies išmintis liudija, kad net pats ilgiausias kelias prasideda nuo pirmo žingsnio, taigi ir svarbiausi ES tikslai pradedami spręsti nuo praktinių vietos ir regionų lygmens veiksmų.

Todėl CORLEAP propaguojamos bendradarbiavimo, gero valdymo perdavimo ir stabilumo vertybės yra svarbios ir gali padėti Lietuvai siekti ambicingo tikslo iš Europos Sąjungos pasienio išsiveržti į geografinį laisvos, saugios ir klestinčios Europos centrą.

Nuotraukoje: G. Paviržis

Voruta. – 2013, lapkr. 23, nr. 24 (788), p. 5.

Nuomonės, diskusijos, komentarai , , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra