Rytų Lietuvos muziejininkų šventė

Autorius: Data: 2013-04-30 , 14:36 Spausdinti

Jurga Vasiliauskaitė, Vilnius

Gegužės 18 d. viso pasaulio muziejininkai šventė Tarptautinę muziejų dieną. Ta proga Rytų Lietuvos kultūrinės veiklos centras (direktorė Birutė Kurgonienė) sukvietė šio krašto muziejininkus į šventę – susitikimą, rengiamą Molėtų rajone. Tokios regiono muziejininkų šventės vyksta ketvirti metai. Ankstesni susitikimai Vilniuje, Rieškutėnuose (Švenčionių r.), Punske suteikė progą iš arčiau susipažinti su kolegų veikla, pasidalyti patirtimi, pasisemti naujų idėjų, pabendrauti.

Šiemet pasirinktas Molėtų kraštas viliojo ne tik gamtovaizdžiais, bet ir unikaliais muziejais. Susitikimas prasidėjo atstatytame Molėtų krašto muziejuje. Jo vadovė Viktorija Kazlienė mielai supažindino su ekspozicija, kurioje gausu įvairiausių istorinių ir etnografinių eksponatų. Tai gana šiuolaikiškas muziejus, kur istorinė medžiaga pateikiama moderniuose stenduose.

Molėtų kraštas garsėja savo ežerais, upeliukais, tvenkiniais, todėl nuo seno žvejyba čia buvo neatsiejama žmogaus gyvenimo dalis. Mindūnų kaime įsikūręs Žvejybos muziejus (1988 m. įsteigtas istorijos mokytojos Virginijos Mackonienės). Apie šį muziejų pasakojo vadovė Alfreda Petrauskienė. Čia galėtume susipažinti su daugiau nei šimtmečio senumo luotais, varžomis, bučiais, žeberklais, seniausiais ir naujausiais žvejybos įrankiais, įvairiais žūklavimo būdais.

Saulei leidžiantis Labanoro parke įsteigtą astronomijos stebyklą. Prie akmeninio aukuro (ugnies) mus pasitiko Jonas Vaiškūnas, Molėtų krašto muziejaus skyriaus vedėjas. Stebykla įrengta labai gražioje vietoje, nuo jos atsiveria nuostabūs vaizdai į Želvos ežerą, tolyn nusidriekiančius miškus. Stebykla – tarsi šventykla, apvalios formos, viduryje dega ugnis, senovės lietuvių garbinta kaip amžinoji. Aplink ugnį – koplytstilpiai, žymintis saulės kelią, akmenys su iškaltais senovės lietuvių Zodiako ženklais. Visa tai sudaro ratą (visumą), – simbolizuojantį ne tik Saulę ar Mėnulį, – senovės žmonių vaizdiniuose siejamą su mitologinio pasaulio, neturinčio nei pradžios, nei pabaigos, sąvoka. Jonas Vaiškūnas įdomiai pasakojo apie lietuviškąją pagonybę, sudievintus gamtos reiškinius, saulės kelią ir su juo susijusiais apeigas. Nuo seno saulė lietuvių buvo garbinama, jai buvo meldžiamasi, ji buvo laikoma gyvybės teikėja. Šio įdomaus pasakojimo galima buvo klausytis ilgai, tačiau užslinkus nakčiai, visų žvilgsniai vis dažniau kilo į beribes platybes, kupinas paslapčių, mistikos. Neatsitiktinai, nes mūsų laukė Lietuvos etnokosmologijos muziejus.

„Iš čia į žvaigždes Žemės rūpesčiai veda!“ – šiais žodžiais Lietuvos etnokosmologijos muziejaus (LEM) – pirmas tokio pobūdžio muziejus pasaulyje – pasitinka savo lankytojus. LEM pastatų kompleksas imituoja pasaulio medį – per požeminę ekspozicijos galeriją pasiekiame kalno viršūnę, kur dviem bokštais (liftui it teleskopui) pakylame į dangų.

Geidžiantiems patekti kuo arčiau žvaigždžių, tenka nukeliauti kylančia, žvakių šviesos nušviesta galerija, susipažinti su įdomia muziejaus ekspozicija. Muziejaus direktorius Gunaras Kakaras pirmąją ekspozicijos pakopą pristato kaip „pa-sailį“, kur viskas skirta tam, kas po saule, kas turi čia gilias šaknis. Gunaras Kakaras emocingai pasakoja apie surinktus eksponatus, tarp kurių galima pamatyti gana unikalių, pvz., akmenines saules arba senoviškas verpstes.

Muziejaus ekspozicija, skaidrių demonstravimas, pokalbis apie žmogaus ir kosminio pasaulio ryšius nuteikia lankytojus kulminaciniam momentui – dangaus kūnų stebėjimui teleskopu. Pakilę į 45 m aukščio bokštą, kur veikia naujas, kompiuteriu valdomas, atmintyje saugantis 64 tūkst. astronominių objektų teleskopas, gebantis dangaus vaizdą padidinti 100-900 kartų, galėjome pažvelgti į žvaigždes. Deja, oras mums buvo nepalankus, negalėjome matyti to, kas matoma giedrą naktį.

Vidurnaktį, nusileidę ant žemės, šventės dalyviai galėjo atsipūsti po patirtų įspūdžių. Šventė tęsėsi kartu su Molėtų folkloro ansamblio „Malkesta“ atlikėjais (vadovė Audronė Kibickienė).

„Voruta“ Nr. 22 (400) 1999 m. birželio 5 d., 3 p.

 

Sena VorutaKomentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra