Rokiškio krašto muziejus išrinktas Metų muziejumi

Autorius: Data: 2013-01-07 , 09:31 Spausdinti

Marijona MIELIAUSKIENĖ, Rokiškio krašto muziejaus direktorės pavaduotoja, Rokiškis

Rokiškio miesto pakraštyje, sename parke, boluoja rūmai. Tai buvęs Rokiškio dvaras, kuriame įsikūręs Rokiškio krašto muziejus. Jis iš kitų Lietuvos muziejų išsiskiria išsaugota ir turistams pritaikyta aplinka.

2011 m. Rokiškio dvaro sodyba tapo „Lietuvos turizmo traukos vietovė 2011. Atstatyti ir turizmui pritaikyti statiniai“ konkurso nugalėtoja. Muziejus buvo apdovanotas specialiu Europos komisijos prizu. Per keletą paskutiniųjų metų muziejaus atnaujinimui pasitarnavo Europos struktūrinių fondų lėšomis vykdyti projektai. Jų dėka rekonstruotos dvi oficinos, buvęs kumetyno pastatas, sutvarkytas centrinių rūmų fasadas, ekspozicijose įdiegta audio-video sistema, parengti audiogidai 4 kalbomis.

Muziejus svetingai atveria duris visiems, norintiems pajusti tolimos praeities dvelksmą. Restauruotuose rūmuose jūsų laukia pažintis su grafų Tyzenhauzų ir Pšezdzieckių gimine, su didžiuliais istorijos bei kultūros lobiais. Čia eksponuojama Baltijos valstybėse vienintelė XIX a. pab.-XX a. pr. aukštosios mados drabužių kolekcija, Vakarų Europos tapytojų paveikslai, išsaugoti baldai. Lankytojams malonu užsukti į buvusį grafų valgomąjį, žavintį subtiliais drožiniais. Jį puošia grafams priklausę indai, vazos. Atrodo, kad valgomajame tebetvyro XX a. pradžios atmosfera.

XIX a. europiečiai Lietuvą vadino kryžių šalimi. Muziejuje matysite gausią geležinių kryžių ir medinių skulptūrų kolekciją, joje yra seniausių eksponatų Lietuvoje. 2012 m. šia kolekcija susižavėjo Nesvyžiaus nacionalinio kultūros-istorijos muziejaus draustinio (Baltarusija) darbuotojai. Jie panoro, kad naujai įrengtose jų parodų salėse pirmoji paroda būtų lietuviškų geležinių kryžių viršūnių ir senųjų medinių liaudies skulptūrų. Šios parodos atidarymas 2012 m. gruodžio 14 d. tapo svarbiu įvykiu Nesvyžiuje.

Rokiškio krašto muziejus garsėja vienintele Lietuvoje prakartėlių kolekcija. Ji pradėta kaupti nuo 1998 m. vykusios I-osios prakartėlių parodos. Jos iniciatoriumi tapo italų dailininkas, verslininkas, mecenatas Angelo Frosio. Nuo to laiko organizuojamos parodos sulaukė didžiulio įvairiausių kūrėjų dėmesio ir padėjo sukaupti minėtą kolekciją, kurioje daugiau kaip 100 eksponatų. Prakartėlės pagamintos iš įvairių medžiagų: medžio, molio, popieriaus, akmenėlių, linų pluošto ir kt. Autoriai irgi labai įvairūs: tautodailininkai, medžio drožėjai, keramikai, pensininkai, mokiniai, šeimos…Lietuva dar nebuvo ES nare, o šią prakartėlių parodą 2002 m. lankė Europos parlamento vicepirmininkas Gvido Podesta. Pačios įdomiausios ir vertingiausios prakartėlės 2009 m. buvo eksponuojamos Europos kultūros sostinėjė Lince.

Rokiškio krašto muziejus gali didžiuotis įdomia ir viena vertingiausių Liongino Šepkos (1907-1985) drožinių ekspozicija. „Čia esu pakylėtas į neišmatuojamo aukščio lietuvišką viršukalnę. Ar gali būti lietuviui aukštesnė Džomolungma (Everestas)?“ – taip šią ekspoziciją apibūdino alpinistas, Everesto nugalėtojas Vladas Vitkauskas. Ekspozicijų salėse – didžiulės medinės skulptūros, nuo galvos iki kojų išpuoštos sudėtingiausiais ornamentais, ilgiausios grandinės, išdrožtos iš vientiso medžio gabalo, švč. Mergelės Marijos ir Jėzaus Kristaus atvaizdai, nesuskaičiuojama daugybė didelių ir mažyčių paukščių. Ši ekspozicija palieka neišdildomą įspūdį, kurį sustiprina prieš trejus metus įdiegta audio-video sistema: galima išklausyti Liongino Šepkos rašytus laiškus, ekspozicijų salėje „Paukščių balius“ paklausyti paukščių čiulbėjimo, pažiūrėti 1972 m. Lietuvos kino studijoje sukurtą filmą „Pasirašau: arkitektas“ (režisierius Rimtautas Šilinis).

Liepos mėnesio vakaras. Pro rūmų langus sklinda fortepijono ir smuiko garsai, didžiojoje menėje vyksta vasaros klasikinės muzikos festivalis, kuriame dalyvauja Lietuvos, Prancūzijos ir Rusijos jaunieji atlikėjai. Užsukite, nenusivilsite. Rokiškio krašto muziejus laukia jūsų nuo ryto iki vakaro. Klasikinės ir kamerinės muzikos koncertai, vykstantys dvare, tampa gražia kultūrinio miesto gyvenimo tradicija. Rokiškėnai jau nebeįsivaizduoja Naujųjų metų vakaro be koncerto muziejaus didžiojoje menėje.

Muziejuje surengiama daugybė parodų. Galima paminėti nuo 1994 m. rengiamas respublikines konkursines medžio drožėjų parodas Liongino Šepkos premijai laimėti. Šios parodos ne tik muziejaus, bet ir Rokiškio pasididžiavimas, jos išugdė Lietuvos medžio skulptūros kūrėjų aukso žiedą. Nuo 1998 m. organizuojamos jau minėtos respublikinės prakartėlių parodos. O kur dar garsių Lietuvos dailininkų, skulptorių, keramikų, tautodailininkų kūrybos darbų parodos. Rokiškio muziejuje galima pamatyti ir Latvijos menininkų kūrybą, keičiamasi parodomis su Jekabpilio ir Ludzos kūrėjais.

Muziejaus lankytojus traukia ne tik ekspozicijos, bet ir edukacinės programos, kurios lankytoją nukelia į tolimą praeitį. Jūs galite šaudyti iš lanko su senuoju medžiotoju Roku, miesto įkūrėju. XIX a. dūminėje pirkioje galite malti grūdus girnomis, grūsti sėmenis piestoje, plėšyti plunksnas, pinti aukštaitiškas juostas, žaisti senovinius žaidimus. Netoli pirkios stovi kalvė, kurioje kūrenas žaizdras, ir kalvis kala iki raudonumo įkaitintą geležį. Jus domina senovinės apšvietimo priemonės? Muziejuje jūs iš vaško nusiliesite žvakę. Tiems, kurie susižavėjo medžio drožiniais, yra galimybė pasimokyti drožti. Išalkę lankytojai kviečiami į edukacinę programą „Sūrio kelias“. Jie ragauja 5 rūšių sūrio ir klausosi pasakojimo apie tai ,kaip senovėje gamino sūrį Lietuvos kaime. Rokiškio dvaro rūmuose jūsų dar laukia susitikimas su grafienėmis. Iš jų sužinosite apie garsiąsias Tyzenhauzų giminės moteris, apie jų nuveiktus darbus.

2010 m. Rokiškio krašto muziejus buvo apdovanotas Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos premija už edukacines programas, puikų darbą su vaikais ir jaunimu.

Šiuo metu muziejus dalyvauja Lietuvos muziejų asociacijos vykdomame projekte „Muziejus – mokykla – moksleivis. Muziejų ir bendrojo lavinimo mokyklų nacionalinės partnerystės tinklas / Pažinkime Rokiškio dvarų praeitį“. Pagal jį paruoštos 3 naujos edukacinės programos: „Svečiuose pas grafus“, „Grafai Tyzenhauzai – mokslininkai, rašytojai, mecenatai“, „Rokiškio grafystė. Kas tai?“.

2012 metai – muziejų metai. Jų iššūkis – „Artimi, atviri, įkvepiantys“. Rokiškio krašto muziejus dirba ir ateityje dirbs vadovaudamasis šiuo šūkiu, kuris atskleidžia muziejaus paskirtį šiuolaikiniame gyvenime.

Pabaigai keletas skaičių:

Rokiškio krašto muziejus įkurtas 1933 m.

Muziejuje saugoma daugiau negu 90 000 eksponatų.

2012 m. muziejuje pabuvojo daugiau kaip 42 000 lankytojų.

Muziejaus ekspozicinis plotas – 2349 m2.

Muziejus turi 2 filialus: Obelių ir Kriaunų.

Rokiškio krašto muziejaus kompleksą sudaro 16 autentiškų XIX a. pastatų.

Dariaus Baltakio nuotr.

Nuotraukose:

1. Muziejininkai pavirtę grafais ir grafienemis

2. Liongino Šepkos drožiniai

3. Rokiškio krašto muziejus

4. Muziejininkai prie Rokiškio dvaro rūmų

5. Berniukams patiko lyginti skalbinius senoviniu būdu

6. Didžioji rūmų menė

Voruta. – 2013, vas. 16, nr. 4 (768), p. 13.

Rokiškio krašto muziejus , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra