Rietave pagerbtas kunigaikštis Mykolas Oginskis

Autorius: Data: 2019-05-10 , 12:16 Spausdinti

Rietave pagerbtas kunigaikštis Mykolas Oginskis

Renginio dalyviai prie Oginskių koplyčios-mauzoliejaus. Renginio organizatorių nuotr.

Audronė GEČIENĖ, Vytas RUTKAUSKAS, Rietavas, www.voruta.lt

2019 m. balandžio 25 d. sukako 170 metų, kai gimė žymus filantropas, mecenatas Plungės dvaro valdų savininkas kunigaikštis Mykolas Mikalojus Severinas Markas Oginskis (1849 04 25-1902 03 24). Jis yra paskutinio Rietavo dvaro savininko Bogdano Pranciškaus Juozapo Mykolo Oginskio (1848 02 10 – 1909 04 08) jaunesnysis brolis. Broliai labai gerai sutarė, todėl, kai vyresnis iš jų Bogdanas paveldėjo Rietavo dvarą, jaunesnysis Mykolas nusipirko Plungės dvarą, kad galėtų ir toliau artimai bendrauti.

Jubiliejinės sukakties proga Plungėje Mykolo Oginskio statytuose rūmuose įsikūręs Žemaičių dailės muziejus inicijavo šios iškilios asmenybės pagerbimą. Gimtadienio išvakarėse Plungės ir Rietavo bažnyčiose už Oginskių giminę buvo aukotos Šventos Mišios. Joms pasibaigus, Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus Alvido Bakanausko ir Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios dekano Vytauto Gedvainio vadovaujama delegacija atvyko į Rietavą. Čia, prie Aušros vartų koplyčios – Oginskių mauzoliejaus, kuriame ilsisi kunigaikščių Oginskių giminės paskutinių atstovų – brolių Mykolo, Bogdano ir jų motinos Olgos Oginskienės palaikai, svečius pasitiko nemažas būrys Rietavo visuomenės atstovų: Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus, Rietavo kultūros centro, Rietavo Irenėjaus Oginskio viešosios bibliotekos darbuotojai, Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos, Lauryno Ivinskio gimnazijos mokytojai ir moksleiviai, kiti Oginskių kultūros paveldo puoselėtojai.

Kunigaikštis Mykolas Oginskis (1849 04 25-1902 03 24)

Sveikindamas susirinkusius Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas pasidžiaugė Plungės muziejininkų siūlymu drauge paminėti Mykolo Oginskio gimtadienio sukaktį, kaip dar vienu prasmingu bendradarbiavimo pavyzdžiu. Tylos minute ir fanfaromis pagerbus Mykolo Oginskio atminimą, žodį tarė Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas. Jis, be visa kita, pasiūlė sutelkti Plungės ir Rietavo savivaldybių pastangas Oginskių koplyčios-mauzoliejaus ir jo teritorijos reprezentatyviam sutvarkymui, primindamas, kad būtent Oginskių dėka ir Plungė, ir Rietavas šiandieną didžiuojasi ne tik istoriniu paveldu, bet ir atgimstančiomis kultūrinio gyvenimo tradicijomis. Prie buvusio koplyčios altoriaus svečiams padėjus puokštę gėlių ir uždegus žvakes, šias mintis pratęsė ir Rietavo savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Lidija Rėkašienė. Ji akcentavo Bogdano ir Mykolo Oginskių tėvo Irenėjaus Oginskio, kaip daugelio inovacijų Rietave pradininko vaidmenį šio krašto suklestėjimui. Padėjus puokštę gėlių prie šios iškilios asmenybės paminklinio obelisko, V. Rutkauskas priminė, kad I. Oginskio mirtį ir amžino poilsio vietą iki šių dienų gaubia legendomis apipintos paslaptys. Visos jos susietos su 1863 m. sukilimo istorija…

Pasidalijęs mintimis apie aristokratiškos savimonės reikšmę naujosios kartos ugdymui, Rietavo Šv. Mykolo arkangelo bažnyčios kunigas Česlovas Degutis visus pakvietė bendrai maldai. Jai pasibaigus 5 kartus nuskambėjęs koplyčios varpinės varpas dar kartą priminė, kad nuo 1763 m. su šio krašto istorija pusantro šimto metų buvo susietos penkios Oginskių kartos.

Tardamas baigiamąjį renginio žodį, A. Bakanauskas pakvietė jo dalyvius M. Oginskio 170-ųjų metinių minėjimą pratęsti Plungėje Žemaičių dailės muziejaus rūmuose. Čia laukė puikus Plungės M. Oginskio meno mokyklos jaunųjų atlikėjų koncertas, muziejaus direktoriaus pavaduotojos dr. Jolantos Skurdauskienės pranešimas ir … Oginskių virtuvės kulinarinių patiekalų
degustavimas.

Dvarai Renginiai , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra