Rezoliucijos dėl Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio paminėjimo ir dėl Lietuvos lokalinės istorijos dėstymo bendrojo ugdymo mokyklose

Autorius: Data: 2012-02-24 , 15:02 Spausdinti

REZOLIUCIJA

Dėl pasirengimo Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui ir jam paminėti skiriamų darbų

Priimta 2012 m. sausio 26 d. Lietuvos mokslų akademijoje vykusios LMA Humanitarinių ir socialinių mokslų skyriaus, LMA Mokslininkų rūmų ir „Versmės“ leidyklos surengtos mokslo konferencijos „XXI a. pradžios lokaliniai tyrimai šimtatomėje monografijų serijoje „Lietuvos valsčiai“: nuo kompleksinių lauko tyrimų ekspedicijų iki geologijos, geografijos, biologijos, etnologijos, istorijos, archeologijos, kalbotyros, tautosakos ir sociologijos mokslo darbų“ jos dalyvių bendru sutarimu.

2018-aisiais metais minėsime Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. „Versmės“ leidykla šiai iškiliai, valstybei itin svarbiai sukakčiai dedikuoja nuo 1994 m. jau beveik du dešimtmečius leidyklos rengiamą daugiatomę Lietuvos istorijos „Lietuvos valsčių“ seriją. Tikimasi iki jubiliejaus parengti ir išleisti visas pradėtas 80 serijos knygų ir su jau išleistomis 26 serijos monografijomis padovanoti Tėvynei šimtmečio sukakties proga visą 100, o sėkmės atveju ir daugiau jos istorijos tomų.

Be minėtų serijos monografijų, kaupiama medžiaga kelių tomų apibendrintai serijos monografijai „Lietuvos savanoriai“, nes savanorių 1918–1923 metų žygdarbiui tiek pat metų, kiek ir atkurtai valstybei. „Versmės“ leidyklos jėgomis jau parengti išsamūs sąrašai, kuriuose pagal archyvų duomenis surašyti visi XX a. pradžios Lietuvos kariuomenės kūrėjai savanoriai – daugiau kaip 10 tūkst. asmenų. Sudaromi, tikslinami ir pildomi žymių valstybei nusipelniusių asmenų sąrašai, nustatomos jubiliejinės datos, rengiami tam skirti straipsniai.

Šie ir kiti visai valstybei svarbūs ir labai reikalingi darbai vienai leidyklai išties yra per sunki, o gal ir neįveikiama užduotis.

Maloniai kreipiamės ir kviečiame Jos Ekscelenciją Lietuvos Respublikos Prezidentę Dalią Grybauskaitę, Lietuvos Respublikos Seimą, Vyriausybę, savivaldybes, visuomenines organizacijas, bendruomenes, intelektualus, mokslininkus, visuomenės veikėjus, politines partijas, verslo ir žiniasklaidos atstovus, visus, neabejingus mūsų šalies praeičiai, dabarčiai ir ateičiai, prisidėti prie „Versmės“ leidyklos atliekamų visai valstybei svarbių ir reikšmingų darbų, jau šiandien burtis Lietuvos valstybės šimtmečio paminėjimo ir įprasminimo darbams bei renginiams, savo iniciatyva numatyti kitus svarbiausius tikslus ir konkrečius darbus.

Akademikas prof. Romualdas Grigas, LMA narys emeritas

Doc. dr. Gintautas Zabiela, Klaipėdos universitetas

Dr. Žilvytis Šaknys, Lietuvos istorijos institutas

Doc. dr. Artūras Judžentis, Vilniaus universitetas

Doc. dr. Virginijus Gerulaitis, Lietuvos edukologijos universitetas

Habil. dr. Valentinas Baltrūnas, Lietuvos edukologijos universitetas

Vida Girininkienė, „Versmės“ leidykla

Venantas Mačiekus, „Versmės“ leidykla

Petras Jonušas, „Versmės“ leidykla

Gabija Juščiūtė, „Versmės“ leidykla

Kiti konferencijos dalyviai (iš viso 83 asmenys) 

 

REZOLIUCIJA 

Dėl Lietuvos lokalinės istorijos dėstymo bendrojo ugdymo mokyklose 

Priimta 2012 m. sausio 26 d. Lietuvos mokslų akademijoje LMA Humanitarinių  ir socialinių mokslų skyriaus, LMA Mokslininkų rūmų ir „Versmės“  leidyklos surengtoje mokslinėje konferencijoje „XXI a. pradžios lokaliniai tyrimai šimtatomėje monografijų serijoje „Lietuvos valsčiai“: nuo kompleksinių lauko tyrimų ekspedicijų  iki geologijos, geografijos, biologijos, etnologijos, istorijos, archeologijos, kalbotyros, tautosakos ir sociologijos mokslo darbų“ jos dalyvių bendru sutarimu. 

Tautinė savivoka, nacionalinis patriotizmas ir meilė savo Tėvynei prasideda nuo Tėvynės, nuo betarpiškoje gyvenamojoje aplinkoje susiklosčiusių santykių, jų turinio. Todėl ugdant jaunąją kartą ir jos prisirišimą  prie Tėvynės ypatingas vaidmuo tenka savo gimtojo krašto – seniūnijos, rajono, miestelio, kaimo – istorijos bei etnokultūros pažinimui. 

Tačiau šiandien pagal Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintas istorijos dėstymo ir istorinio sąmoningumo ugdymo programas lokaliajai, t. y. nedidelio, su mokinio gyvenamąja aplinka betarpiškai susijusio teritorinio vieneto, istorijai neskiriama reikiamo dėmesio. 

Tai reiškia, kad ir betarpiškesnis lokaliosios istorijos ir Tėviškės pajautos, prisirišimo prie jos ugdymas šiandien yra palikti savieigai, pačių mokyklų  nuožiūrai, todėl dažnai lokalinė istorija yra visai nedėstoma, motyvuojant medžiagos stygiumi, ar dėl kitų priežasčių. 

„Versmės“ leidykla, savo dėmesį sukoncentravusi į lokaliąją istoriją, per du veiklos dešimtmečius jau yra išleidusi daugiau kaip 20 „Lietuvos valsčių“ serijos tomų, kurių bendra apimtis perkopė 30 tūkst. knygų puslapių, internete paskelbė 200 mokslinių lokalinių tyrimų straipsnių, o rašymo ir redagavimo stadijoje turi sukaupusi per 80 rengiamų šios serijos skirtingų lokalių vietovių tomų. Leidykla savo darbų perspektyvoje numačiusi publikuoti visą Lietuvos teritoriją užklosiančių visų buvusių valsčių – nedidelių teritorinių vienetų – lokalines istorijas. Tam nuolat atliekamam darbui telkiamas ne tik gausus praktikų, bet ir mokslininkų kolektyvas – serijai jau yra rašę per 2 tūkst. autorių, iš jų daugiau kaip 350 turintys mokslo vardus. 

Kreipiamės  į Švietimo ir mokslo ministeriją  ir prašome:

Užtikrinti lokaliosios istorijos bei etnokultūros privalomą praktinį dėstymą bendrojo lavinimo mokyklose. Tuo tikslu neatidėliojant, kaip galima greičiau pakoreguoti mokymo bei ugdymo programas, parengti reikiamą ugdymo ir ugdymo priežiūros metodiką bei tvarką, parengti ir išleisti tam skirtus konkrečius leidinius.

Prisidėti prie Lietuvos istorijos lokalinių tyrimų, jų publikavimo ir propagavimo. 

Akademikas prof. Romualdas Grigas, LMA narys emeritas

Doc. dr. Gintautas Zabiela, Klaipėdos universitetas

Dr. Žilvytis Šaknys, Lietuvos istorijos institutas

Doc. dr. Artūras Judžentis, Vilniaus universitetas

Doc. dr. Virginijus Gerulaitis, Lietuvos edukologijos universitetas

Habil. dr. Valentinas Baltrūnas, Lietuvos edukologijos universitetas

Vida Girininkienė, „Versmės“ leidykla

Venantas Mačiekus, „Versmės“ leidykla

Petras Jonušas, „Versmės“ leidykla

Gabija Juščiūtė, „Versmės“ leidykla

Kiti konferencijos dalyviai (iš viso 83 asmenys)

Istorija , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra