Rezoliucija „Dėl jaunimo tautinio patriotinio ugdymo sustiprinimo“

Autorius: Data: 2011-08-08 , 14:08 Spausdinti

 Lietuvos partizanų, Laisvės kovų dalyvių – politinių kalinių ir tremtinių

Sąskrydžio „Su Lietuva širdy“

Rezoliucija „Dėl jaunimo tautinio patriotinio ugdymo sustiprinimo“

2011–08–06

Ariogala

Ariogalos sąskrydžio “Su Lietuva širdy” dalyviai pakartotinai atkreipia Lietuvos Respublikos Seimo ir Vyriausybės dėmesį į būtinybę iš esmės sustiprinti jaunimo tautinį patriotinį ugdymą bendrojo lavinimo mokyklose ir mano, jog ugdymo ašimi turi tapti Laisvės kovų istorijos dėstymas.

Lietuvos valdžia, švietimo sistema, visuomenė iki šiolei neteikė reikšmės tinkamam tautiniam patriotiniam ugdymui taip, kaip tai buvo suprantama tarpukario Lietuvoje. Tada buvo skatinama ir remiama moksleivių ir studentų organizacijų veikla. Ateitininkai, skautai, jaunieji šauliai savo organizacijose jungė aktyvų jaunimą ir nukreipdavo jų veiklą pozityvia kryptimi.

Dabar daugumoje mokyklų tautinis patriotinis ugdymas yra apleistas. Niekas nepareikalauja šio ypatingai svarbaus darbo rezultatų ataskaitų ar atsakomybės. Pasitenkinama keliomis dešimtimis pavyzdingų mokyklų mokytojų entuziastinga veikla. Tačiau ir jie paskatų nesulaukia. Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) neskiria lėšų mokyklų ir kitų visuomeninių organizacijų tautinio patriotinio ugdymo programų vykdymui, Vyriausybė neremia moksleivių ir studentų organizacijų.

Jau metai laiko, kai vyksta diskusijos ir susirašinėjimas tarp Laisvės kovų dalyvių – buvusių politinių kalinių ir tremtinių organizacijų ir ŠMM vadovybės šia tema, tačiau konkrečių rezultatų pasiekta mažai. Pasipriešinimo dalyvių organizacijos reikalauja, kad bendrojo lavinimo mokyklų 10-tose klasėse būtų nustatytas privalomas ne mažiau 18 val. trukmės Lietuvos laisvės kovų istorijos dėstymo kursas ir moksleivių įgytų žinių patikrinimas. ŠMM vadovybė, ilgai atsirašinėjusi, delsusi ir svarsčiusi, galiausiai pažadėjo iš dalies tenkinti Pasipriešinimo dalyvių reikalavimus. Nuo kitų mokslo metų pradžios mokymo programose numatomas pasirenkamas privalomas 17 val. Laisvės kovų istorijos mokymo kursas 9-se ir 10-se klasėse ir žinių patikrinimas per Socialinių mokslų pasiekimų bendrą egzaminą. Visoms mokykloms rekomenduojamas integruotas Laisvės kovų istorijos dėstymas istorijos ir pilietinio ugdymo pamokose. Išplėstas Lietuvos istorijos dėstymo kursas. Muziejų lankymas tampa būtinu.

Pripažįstame, jog ŠMM priimti sprendimai yra geras žingsnis į priekį. Tačiau sprendimuose vis dar nėra visuotino privalomumo dėstyti Laisvės kovų istoriją. Ji bus privaloma tik tose mokyklose, kurių istorijos mokytojai pasirinks šią programą. Tuo tarpu yra žinoma, jog iš bendro arti 1,5 tūkst. mokyklų skaičiaus vos kelių dešimčių mokyklų moksleiviai aktyviai dalyvauja konkursuose ar viktorinose Laisvės kovų istorijos temomis. Tremties ir rezistencijos muziejai kitų mokyklų moksleivių nesulaukia.

Mes, sąskrydžio dalyviai, raginame Vyriausybę, Švietimo ir mokslo ministeriją:

– nustatyti, kad visų bendrojo lavinimo mokyklų 9-se ir 10-se klasėse privalomai būtų dėstoma ne mažiau 18 val. Laisvės kovų istorijos kursas;

– tautinio patriotinio ugdymo nevykdantiems istorijos mokytojams taikyti neeilinę atestaciją;

– bendrojo lavinimo mokyklų direktorius skirti ne ilgiau kaip dviem penkerių metų kadencijoms iš eilės;

– 2012 metų biudžete numatyti ne mažiau 5 mln. Lt lėšų Ilgalaikės tautinio patriotinio ugdymo programos vykdymui. Programos terminą pratęsti dar penkeriems metams.

Seimas ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra