Renginys skirtas Vilniaus geto metams paminėti

Autorius: Data: 2013-12-02 , 14:18 Spausdinti

         PINKAS TURI AKIS

Kas galėtų papasakoti apie pasaulyje žinomą dailininką, gimusį ir augusį Vilniuje, išgyvenusį getą, Samuelį Baką? Gal tik tie, kurie matė jo piešinių parodą ar skaitė jo knygą „Nutapyta žodžiais“. Kas yra Pinkas? Pinkas – knyga, žydų istorijos metraštis. Tai ir knyga, kurioje nupiešti S.Bako piešiniai, kai jis buvo gete. Kodėl Pinkas turi akis? Į šį klausimą gali atsakyti tik pats Samuelis Bakas.

Todėl 8c ir 6a klasių mokinių kūrybinė grupė į Vilniaus getą stengėsi pažvelgti S.Bako akimis. Šio žmogaus likimas mus labai sujaudino. Devynerių būsimasis dailininkas pirmą kartą eksponavo savo piešinius…Vilniaus gete. Vartėme „Pinką“(Pinkasą) žydų muziejaus archyvuose ir negalėjome nesijaudinti. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktoriaus Marko Zingerio dėka turėjome galimybę pamatyti „Pinką‘, pamatyti S.Bako piešinius. Už tai be galo dėkingi. Savo ryškiausius prisiminimus perteikėme piešiniais.

„Kartais svajonėse regiu, kad Pinkas turi akis, kad jis matė ir užrašė mano ir mano artimųjų išgyvenimus, svarbiausius įvykius, kurie stebuklingu būdu išgelbėjo mane nuo sunaikinimo.

            Užmerkiu akis ir matau Pinką iš arti, tarytum laikyčiau jį rankose. Kvepia senove. Atsargiai jį atverčiu. Regiu gražias hebrajiškas raides, prieš pusantro amžiaus kaligrafiškai išrašytas išmiklinto skrupulingo raštininko rankos… Dabar, kai galėčiau tekstą perskaityti ir suprasti, knygos nebeturiu“                              

     Samuel Bak. „Nutapyta žodžiais“

Surinktą, apibendrintą medžiagą ne tik apie Pinką, bet ir „Istorinius ženklus“, „Žmonių, išgyvenusių getą, prisiminimus“ pateikėme Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro integruoto ugdymo „Skaudi Lietuvos istorijos dalis“, skirto Vilniaus geto metams, konkursui.

Džiugu, jog tapome šio konkurso laureatais (I vieta). Lapkričio 22 d. Tolerancijos centre Naugarduko 10/2 nugalėtojai ir prizininkai buvo apdovanoti Padėkos raštais ir atminimo dovanomis. Džiaugiamės kartu su kūrybine grupe: Rima Alyte, Mantu Akavicku, Simona Chrasimovičiūte, Karolina Gurstyte, Dominyku Kopijevu, Domantu Kuryla, Mantu Radzevičiumi, Jolanta Smirnovaite, Martyna Šalčiūte, 8c kl. mokiniais, ir Augustu Špėliu, 6a klasės mokiniu.

Lapkričio 27 d. pavakarę Vilniaus „Ryto“ progimnazijos Kraštotyros būrelio nariai, mokyklos Tolerancijos ugdymo centras, projekto vykdytojai – 8c klasės kūrybinė grupė pakvietėme į projekto pristatymą. Pakvietėme į spektaklį, kuriam scenarijų kūrė istorijos mokytoja V.Riabovienė. Renginyje dalyvavo miesto kraštotyros būrelio nariai bei jų mokytojai, Vilniaus jaunųjų turistų centro kraštotyros skyriaus vedėja A. Skestenienė, Tarptautinės komisijos atstovai Ingrida Vilkienė ir Tomas Kavaliauskas, buvusi geto kalinė Fania Brancovskaja, kiti svečiai. Sveikinimo žodį tarė mokyklos direktorė R.Rimkuvienė. Ilgametės kraštotyros būrelio narės Vilmos Riabovienės dėka susipažinome su senosiomis Vilniaus geto gatvėmis, sužinojome, kas buvo „Pinkas“, kodėl mokiniai būtent pasirinko šią temą. O puikių atlikėjų surengtas koncertas liudijo apie tai, jog mes turime prisiminti įvykius (kas atsitiko su žydų tauta Antrojo pasaulinio karo metais). Tarsi „Pinkas“ viso renginio metu stebėjo ir mums priminė, kad jis turi akis.

Tuo įsitikino visi, kas dalyvavo puikiame renginyje.

Vadovės: istorijos mokytoja Vilma Riabovienė ir lietuvių kalbos mokytoja Remigija Karalienė

 

Kultūra , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra