Renginiai Lietuvos nacionaliniame muziejuje

Autorius: Data: 2012-05-07 , 15:43 Spausdinti

Vakaras, skirtas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės paminklams ir jų tyrinėjimams

2012 m. gegužės 9 d., trečiadienį, 16 val. Lietuvos nacionalinio muziejaus salėje (Arsenalog. 3) vyks vakaras, skirtas archeologo doc. Gintauto Zabielos 50 metų jubiliejui, tema „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės paminklai ir jų tyrinėjimai“.

Piliakalniai, pilys, kaimavietės, dvarvietės, senamiesčiai, bažnyčios ir vienuolynai – šiandien archeologijos neįsivaizduojame be viduramžių ir naujųjų laikų paminklų tyrinėjmų. Ilgai buvę šešėlyje jie per pastaruosius dešimtmečius išaugo, virto veržlia, dominuojančia tyrimų kryptimi.

Doc. G. Zabielos indėlis į viduramžių archeologiją tai – tyrinėti piliakalniai, pilys, gyvenvietės, dvarvietės ir kapinynai. Jo parašytos knygos, straipsniai ir recenzijos, pasiūlyti terminai ir metodai, nuolat rodomas dėmesys archeologinių objektų paieškai, apsaugai ir tvarkymui formuoja Lietuvos viduramžių archeologijos mokyklą.

Renginio organizatoriai: Lietuvos archeologų draugija ir Lietuvos nacionalinis muziejus

***************

Vakaras, skirtas žurnalisto V. Uždavinio 110-osioms gimimo metinėms

Gegužės 10 d., ketvirtadienį, 17 val. Lietuvos nacionalinio muziejaus salėje įvyks vakaras, skirtas žurnalisto Vinco Uždavinio 110-osioms gimimo metinėms paminėti.

Dalyvauja: žurnalisto dukra Saulė Uždavinytė-Siudikienė, istorikė dr. Nastazija Kairiūkštytė, žurnalistė Aldona Žemaitytė, istorikas Jonas Rudokas

Meninės dalies atlikėjai: aktorius Sakalas Uždavinys, pianistas Darius Mažintas, vokalistas Povilas Padleckis (akompanuoja Lina Giedraitytė)

Vincas Uždavinys (1902 05 16 – 1983 03 20) – žymus tarpukario Lietuvos žurnalistas, publicistas, redaktorius, visuomenės veikėjas.

Gimęs Varėnos valsčiaus Parūčių kaime, vaikystėje gyveno pas tėvą–emigrantą Nebraskoje, JAV. Į gimtinę grįžo 1911 m., čia šeimą užklupo Pirmojo pasaulinio karo negandos, 1919 m. pėsčias atėjo į Vilnių, įstojo į Vytauto Didžiojo lietuvių gimnaziją ir 1925 m. ją baigė. Nuo 1921 m. gabus gimnazijos literatas Vincas Uždavinys pradėjo bendradarbiauti okupuotojo Vilniaus lietuvių spaudoje. Lenkų valdžios žiauriai persekiojamas už lietuvišką veiklą, advokatui Tadui Vrublevskiui patarus, 1925 m. pabėga į Kauną. 1925-1930 m. Vytauto Didžiojo universitete studijavo humanitariniame fakultete. 1928-1936 m. dirbo Vilniaus vadavimo sąjungoje (VVS), redagavo žurnalą „Mūsų Vilnius“. 1932 m. išėjo V. Uždavinio knyga „10.000 kilometrų“, sulaukusi didelio populiarumo. 1934 m. išleido antrąją kelionių knygą – „Europa iš automobilio“, taip pat parengė ir išleido du fotoalbumus „Vilnius ir Vilniaus kraštas“, „Laisvoji Lietuva be Vilniaus“.

1936-1937 m. lankėsi JAV, ten įsteigė 20 VVS skyrių, skaitė paskaitas Vilniaus klausimu, daug rašė Amerikos lietuvių spaudai, dalyvavo lietuvių išeivijos radijo „Margutis“ laidose, rašė korespondencijas „Lietuvos Aidui“, rengė Kauno radiofonui reportažus iš kelionės. 1938-1939 m. vėl važiavo į JAV kaip žurnalo „Pasaulio lietuvis“ korespondentas. Taip pat dalyvavo Amerikos lietuvių ir Lietuvos spaudoje. Jo veiklos dėmesio centre visados buvo Vilniaus vadavimo klausimai.

1939 m., Lietuvai atgavus Vilnių, grįžo į sostinę kaip „Lietuvos Aido“ korespondentas. Čia dirbo intensyvų žurnalisto darbą. 1945 m. buvo nuteistas ir ištremtas į Sibirą, kalėjo devynerius metus Vorkutos lageriuose. Grįžo į Vilnių 1953 m., mėgino įsijungti į žurnalistinę veiklą. Mirė 1983 m.

Lietuvos nacionalinis muziejus, Ryšių su visuomene skyrius tel. 212 02 73

Lietuvos nacionalinis muziejus , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra