Regioninė konferencija „Baltijos energijos rinkos jungčių planas“ Vilniuje pradės Baltijos energijos rinkos jungčių plano įgyvendinimą

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Sveikindamas šiandien (2009 m. lapkričio 26 d.)Vilniuje prasidėsiančią Baltijos energijos rinkos jungčių planui (BEMIP) skirtą regioninę konferenciją, Europos Komisijos narys Andris Piebalgs sakė, kad „BEMIP yra vienas iš svarbiausių ES projektų, Baltijos jūros strategijos stuburas, energijos tiekimo patikimumo ir solidarumo veiksmų plano dalis“.
 
Pasak už energetiką atsakingo Europos Komisijos nario, Baltijos energijos rinkos jungčių planas sieks sukurti regione realiai veikiančią elektros energijos rinką, įvairinti energijos išteklių tiekimą ir kurti naujas darbo vietų. Iš Europos ekonomikos gaivinimo plane numatytų lėšų BEMIP energetinės infrastruktūros projektams gali būti skirta iki pusės milijardo eurų, kurie mažins Baltijos šalių energetinę izoliaciją.
 
14:00 val. Reval Hotel Lietuva konferencijų centre (Konstitucijos pr. 20) prasidedančioje konferencijoje įžanginį žodį pasakys Lietuvos Respublikos energetikos ministras Arvydas Sekmokas. Konferencijos dalyvius sveikins ir BEMIP įgyvendinimo klausimais diskutuos Europos Komisijos Transporto ir energetikos padalinio direktorius Heincas Hilbrechtas, ES Šiaurės investicijų banko prezidentas Džonis Akerholmas, Europos perdavimo sistemos operatorius vienijančios organizacijos ENTSO–E generalinis sekretorius Konstantinas Stašus. Renginyje taip pat dalyvaus už Vokietijos, Lenkijos ir Lietuvos elektros tinklų sujungimą atsakingas europinis koordinatorius Vladislavas Mielčarskis.
 
Konferencijoje apie BEMIP Veiksmų plane numatytus projektus diskutuos Baltijos jūros regiono šalių vyriausybių atstovai, energetikos kompanijos ir į energetikos projektus investuojančios tarptautinės finansinės institucijos ir bankai, europinės energetikos asociacijos, energetikos rinką ir kainas reguliuojančios institucijos ir kiti energetikos ekspertai. Tikimasi, kad toks suinteresuotų šalių forumas padės sparčiau siekti BEMIP iškeltų tikslų.
 
BEMIP planas patvirtintas 2009 m. birželio 17 d. aštuonių Baltijos jūros regiono ES šalių ir Europos Komisijos pirmininko Ž. M. Barozo pasirašytu supratimo memorandumu. Pagrindinis plano tikslas – sukurti sklandžiai veikiančią integruotą energijos rinką Baltijos jūros regione.
 
Kada Baltijos jūros regionas atsidurs viename tinkle?
 
Praėjus penkeriems metams nuo ES plėtros Lietuva, Latvija ir Estija lieka beveik izoliuotos nuo ES energetikos tinklų. Baltijos ir Šiaurės jūrose ima veikti didžiuliai vėjo parkai, tačiau kol nėra tinklo jungčių, jose generuojama elektros energija Lietuvos nepasieks. Dujos ES vartotojus netrukus pasieks naujais dujotakiais, tačiau kokia iš to nauda Baltijos šalių vartotojams, jeigu jų šalys neturi  jungčių su kitų ES regionų dujų tinklais.
 
Todėl Europos Komisijos iniciatyva buvo parengtas Baltijos energijos rinkos ir jungčių planas (BEMIP), kuriuo siekiama sukurti realią rinką, saugiau tiekti energiją ir tuo pačiu sukurti darbo vietų ir suteikti daugiau prošvaisčių nuo energijos importo priklausomam regionui. Pagal BEMIP visų Baltijos jūros regiono šalių (Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Danijos, Vokietijos ir Norvegijos) energetikos sistemos būtų susietos jungtimis. Jungtys ne tik sudarytų sąlygas skatinti rinką ir konkurenciją, prekiauti nepaisant netrukdomam politinių sienų ir fizinių kliūčių, o prireikus parodyti solidarumą.
 
BEMIP yra vienas svarbiausių ES projektų, ES energetikos tiekimo patikimumo ir solidarumo veiksmų plano dalis ir europinės Baltijos jūros strategijos ašis. BEMIP projektą taip pat turėtų papildyti kitas ES pirmenybinis projektas – Šiaurės jūros vėjų parkų tinklas. Iš Europos ekonomikos gaivinimo plane numatytų lėšų BEMIP projektams gali būti skirta iki pusės milijardo eurų. BEMIP yra viena iš ES šalis siejančių solidarumo ir bendro supratimo apraiškų; jis parodo, koks vaisingas gali būti regionų šalių bendradarbiavimas naudojantis ES struktūromis ir kaip bendras politinis ryžtas gali vesti į realią pažangą.
 
Šiandien energetikos sektoriaus atstovai iš visų Baltijos jūros regiono šalių susitiks Vilniuje tartis jau dėl konkrečių energetikos rinkų jungimo veiksmų. Konferencijoje suinteresuotosios šalys iš visų regiono valstybių įgys galimybę labiau įsitraukti į BEMIP projektus. Dabar rengiami realūs projektų įgyvendinimo svarbiausiose srityse (rinkų integracijos ir elektros jungčių) grafikai.
 
Komisija toliau rems ir stebės BEMIP procesus, kad piliečiai ir verslas Lietuvoje ir visose Baltijos regiono ES valstybėse galėtų patikimai apsirūpinti tvariais energijos ištekliais, kuriuos gali pasiūlyti ES. Padaryta gera pradžia, tačiau kelias dar ilgas.

www.europa.eu/lietuva

Nuotraukoje: Už energetiką atsakingas Europos Komisijos narys A. Piebalgs

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra