Pagrindinis puslapis Kultūra Rašytojų sąjungos premija – Vandai Juknaitei

Rašytojų sąjungos premija – Vandai Juknaitei

Rašytojų sąjungos premija – Vandai Juknaitei

Vanda Juknaitė. Vlado Braziūno nuotr.

www.voruta.lt

31-oji Lietuvos rašytojų sąjungos premija skirta prozininkei, eseistei, dramaturgei Vandai Juknaitei už autobiografinę apysaką „Ta dūzgianti ir kvepianti liepa yra“. Apdovanojimas tradiciškai bus įteiktas sausio 6-ąją, Trijų Karalių dieną.

 

Kasmetinė Lietuvos rašytojų sąjungos premija skiriama už didelės vertės kūrinį, išleistą per pastaruosius dvejus metus. Premijos laureatais yra tapę Antanas A. Jonynas, Jurgis Kunčinas, Nijolė Miliauskaitė, Romualdas Granauskas, Sigitas Geda, Judita Vaičiūnaitė, Danutė Kalinauskaitė, Andrius Jakučiūnas, Aidas Marčėnas, Kornelijus Platelis ir kt.

Vertinimo komisijoje dirbo pastarųjų penkerių metų šios Premijos laureatai – Giedrė Kazlauskaitė, Rimantas Kmita, Mindaugas Kvietkauskas, Mindaugas Nastaravičius ir Undinė Radzevičiūtė.

Buvo svarstytos dar aštuonios kandidatūros: Viktorija Daujotė už eiliuotų tekstų sutelktinę „Žemaitīnā = Žemaitynai“ (Regionų kultūrinių iniciatyvų centras: Šatrijos Raganos bendrija, 2021), Dainius Gintalas už eilėraščių knygą „Vienos vasaros giesmė“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2021), Audronė Girdzijauskaitė už atsiminimų romaną „Atminties šuliniai“ (Homo liber, 2020), Gintaras Grajauskas už eilėraščių knygą „Nykstamai menkų dydžių poveikis megastruktūroms“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2021), Gytis Norvilas už eilėraščių proza knygą „Akla valtis“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2021), Valdas Papievis už romaną „Ėko“ (Odilė, 2021), Rolandas Rastauskas už prozos knygą „Venecija tiesiogiai“ (Apostrofa, 2021) ir Tomas Vaiseta už romaną „Ch.“ (Baltos lankos, 2021).

„Viso gyvenimo prireiks suprasti, ką palikai“, – rašo Vanda Juknaitė savo knygoje „Ta dūzgianti ir kvepianti liepa yra“. Viso gyvenimo reikia suprasti, o literatūrinė autorės meistrystė ir gyvenimiška išmintis leidžia tą su suvokimą taip sutelktai paliudyti grynu, minimalistiniu tekstu. Paliudyti yra svarbūs dalykai tiek apie sovietmečio laiką ir joje augusią mergaitę, į visuomenę ateinančią moterį, tiek ir bendražmogiški dalykai apie santykius, įsipareigojimą, empatiją“, sako rašytojas, vertinimo komisijos pirmininkas Rimantas Kmita.

Vanda Juknaitė debiutavusi apsakymų rinkiniu „Ugniaspalvė lapė“ (1983), vėliau išleido romaną „Šermenys“ (1990), apysaką „Stiklo šalis“ (1995), esė rinkinį „Išsiduosi. Balsu“ (2002, 2015, 2019, 2021), pokalbius su sudėtingo likimo vaikais „Tariamas iš tamsos“ (2007), dvi pjeses, sudėtas į knygą „Ponios Alisos gimtadienis“ (2010). Kartu su Elena Nijole Bukeliene parašė knygą „Saulėlydžio senis: Romualdo Granausko kūrybos interpretacijos“ (2004), yra publikavusi kritikos straipsnių apie šiuolaikinę literatūrą. Drama „Formulė“ pastatyta Lietuvos nacionaliniame dramos teatre ir Rygoje (rež. Gytis Padegimas), kūryba versta į anglų, latvių, lenkų, rusų, švedų, vokiečių, hebrajų ir kitas kalbas. 2003 m. už nuopelnus Lietuvos Respublikai V. Juknaitė apdovanota  Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi. 2004 m. rašytojai paskirta LR Vyriausybės kultūros ir meno premija, o 2008 m. už „santūrų humanizmą ir literatūros lauko išplėtimą“ – Nacionalinė kultūros ir meno premija, tapusi J. Grušo, J. Keliuočio, J.Paukštelio, G. Petkevičaitės-Bitės, Žemaitės literatūrinių premijų laureate. 2016 m. rašytoja buvo paskelbta Tolerancijos metų žmogumi.

 

Naujienos iš interneto