Radvilė Morkūnaitė. Naujų atominių ES pašonėje saugumo klausimas vėl keliamas Europos Parlamente

Autorius: Data: 2011-04-22, 15:57 Spausdinti

Briuselis, 2011 m. balandžio 20 d.

Kokiomis priemonėmis Europos Sąjunga ketina užtikrinti atominių elektrinių saugumą kaimyninėse valstybėse? Tokį klausimą Europos Komisijai užregistravo Europos Parlamento narė Radvilė Morkūnaitė. Šį klausimą savo parašais parėmė dar 59 Europos Parlamento narys, tarp jų – visi Lietuvos delegacijos nariai.

R. Morkūnaitė Europos Komisijos prašo paaiškinti, kaip praktiškai bus įgyvendinamos kovo 25 d. Europos Viršūnių tarybos paskelbtos nuostatos siekti, kad visose valstybes tarptautiniu mastu būtų laikomasi aukščiausių atominių elektrinių standartų, ir reikalauti ne tik valstybių narių, bet ir kaimyninių valstybių atlikti jų teritorijose veikiančių ir planuojamų statyti atominių elektrinių  testavimą nepalankiausiomis sąlygomis (angl. stress test).

Klausime Europos Komisijai R. Morkūnaitė nurodė, kad šalia ES sienos planuojamos statyti dvi atominės elektrinės kelia didelį susirūpinimą: poveikio aplinkai vertinimo procesas nėra baigtas, nes iki šiol nėra pateikti atsakymai į keliamus klausimus dėl saugumo, tinkamai nebuvo surengtos nei konsultacijos su Lietuvos institucijomis, nei su visuomene, kaip to reikalauja tarptautinės konvencijos. „Kol poveikio aplinkai vertinimo procesas nėra baigtas, net kalbų apie statybų pradžią būti neturėtų“, – užsiminė EP narė R. Morkūnaitė ir atkreipia dėmesį į tai, kad šie projektai kelia pagrįstų klausimų dėl minėtų atominių atitikimo tarptautiniams branduolinės saugos ir aplinkosaugos standartams dar projektavimo stadijoje, ir poveikį patirsiančios šalys nesulaukia atsakymų į konkrečius klausimus, tokius kaip statybos aikštelės parinkimo kriterijai, verčia susimąstyti apie galimus tarptautinių konvencijų  pažeidimus ar grėsmę Baltijos jūros ekologinei pusiausvyrai bei aplink ją gyvenančių Europos Sąjungos piliečių sveikatai.

„Europos Sąjunga turi pakankamai svertų ne tik užtikrinti atominių elektrinių ES viduje atitikimą aukščiausiems branduolinio saugumo standartams, bet ir paskatinti, kad ir jos kaimynystėje būtų vystoma tik saugi ir „švari“ branduolinė energetika. Viena iš tokių priemonių galėtų būti iš anksto atsisakyti pirkti nesaugiose ir tarptautinių standartų neatitinkančiose atominėse elektrinėse pagaminamą energiją“, – pažymėjo Europos Parlamento narė.

Europarlamentarė taip pat Europos Komisijai priminė, kad dar 2010 m. liepos 6 d. savo rezoliucijoje Europos Parlamentas ES valstybių pareikalavo laikytis aukščiausių saugumo ir aplinkos reikalavimų, o Europos Komisiją įpareigojo stebėti ir prižiūrėti, ar tokių pačių reikalavimų ir tarptautinių konvencijų laikomasi kaimyninėse šalyse, ypač ten, kur planuojama naujų atominių elektrinių statyba.

Tai pirmoji iniciatyva Europos Parlamente, prie kurios prisijungė visi Lietuvoje rinkti Europos Parlamento nariai.

Tikimasi, kad šio klausimo pagrindu įvyks šių problemų svarstymas Europos Parlamento plenarinėje sesijoje, dalyvaujant Europos Komisijai.

Nuotraukoje: Europos Parlamento narė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė

EP: Radvilė Morkūnaitė , , , , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra