R. Morkūnaitė-Mikulėnienė. Nesiliaujantys grasinimai vamzdžiais

Autorius: Data: 2012-11-30 , 13:17 Spausdinti

Europos Paralamento narė Radvilė MORKŪNAITĖ

Prieš keletą dienų viešojoje erdvėje pasirodė informacija, jog Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas „Gazprom’ui“ yra davęs nurodymą „išspręsti klausimą“ dėl dujų tiekimo Kaliningrado sričiai atšaka nuo Baltijos jūrą kertančio dujotiekio „Nord Stream“. Sukonstruojant ją taip, kad dujos aplenktų Lietuvą.

Šioje situacijoje svarbu paminėti tai, kad vos kiek daugiau nei prieš mėnesį (tarp pirmojo ir antrojo rinkimų į LR Seimą turo) paties „Nord Stream“ atstovai, atsakydami į atsakingos Lietuvos ministerijos atstovo užklausą, raštu patvirtino, jog planų statyti tokią dujotakio jungtį – nėra. 

Turėdami mintyje, jog prieštaringa informacija, susijusi su dujotiekiu „Nord Stream“ – jokia naujiena, vis dėlto turėtume suklusti (o ypač – pradedantis darbą ministrų kabinetas), nes paprastai tokia sumaištis turi gana aiškių tikslų.

Juk vien tik galimybė nutiesti tokią atšaką svarbi visų pirma geopolitiniu aspektu – užtikrinusi alternatyvų dujų tiekimą Kaliningrado sričiai, Rusija galėtų nieko nesibaimindama pradėti per Lietuvą į Kaliningradą einančio dujotakio „remontą“. Kuo tokie remontai baigiasi (tiksliau, nesibaigia), puikiausiai prisimename iš rūdijančio naftotiekio „Družba-2“.

Visi puikiai suprantame, jog pagrindinės tokio šantažo priežastys – Rusijos ir „Gazprom“ nepasitenkinimas nueinančios Andriaus Kubiliaus Vyriausybės inicijuota ir pradėta dujų sektoriaus pertvarka, įgyvendinant taip vadinamąjį „trečiajį ES dujų paketą“, užtikrinantį konkurenciją dujų sektoriuje bei baimė pralaimėti teisinį ginčą dėl Lietuvai nustatomos diskriminacinės dujų kainos (atskiroms įmonėms jau net keliose ES valstybėse pavyko laimėti teisminius ginčus dėl „Gazprom“ vienašališkai nustatinėjamos dujų kainos). Matyt, tikimasi, jog naujoji Lietuvos valdžia išsigąs likti be dujų ir nusileis „Gazprom’ui“ (kaip jau vienąsyk yra nutikę), tikėdamasi mažesnių dujų kainų (ko, deja, nebuvo).

Vis dėlto kur kas didesnė grėsmė iš „Nord Stream“ atšakos kiltų aplinkai. Naujoji atšaka ne tik kirstų laivybos į ir iš Klaipėdos uosto kelius (taip žymiai apsunkindama laivybą) bei sudarytų žymių rūpesčių Lietuvos žvejams. Tiesiausias maršrutas nuo esamo dujotakio iki Kaliningrado srities krantų eina per patį cheminio ginklo laidojimo teritorijos vidurį (tai patvirtinama ir paties „Nord Stream“ pagal Baltijos jūros apsaugos komisijos HELCOM informaciją parengtuose žemėlapiuose).

Kitaip tariant, tiesiant vamzdį, neabejotinai bus išjudinti nuo Antrojo pasaulinio karo dugne atgulę nuodingi ir pavojingi chemikalai. Baltijoje vyraujantys vakarų vėjai ir vandens srovės juos neš ne kur kitur, o link Kuršių Nerijos, saugomos UNESCO ir paskelbtos „Natura 2000“ saugoma teritorija, krantų. Tokiu atveju tiek Lietuvos, tiek pačios Kaliningrado srities pakrantė labai greitai taps „išdeginta žeme“.

Nejaugi V. Putinas drįs tokiai lemčiai pasmerkti savo žmonos gimtąjį kraštą? Jei vis tik pasirodytų, jog dujotakio atšaka – realiai planuojamas projektas, Lietuvos valdžia privalo išdrįsti aktyviai iš Rusijos pusės reikalauti paaiškinimų ir garantijų, kad dėl tiesiamos naujosios atšakos Lietuvos žvejai nepatirs nuostolių, nebus padaryta žalos Baltijos jūrai, jos aplinkai ir nekils net menkiausia grėsmė Lietuvos gyventojų gyvybei ir sveikatai.

Bene svarbiausias žodis šioje pastraipoje yra išdrįsti. Kaip tik drąsos ginti Lietuvos interesus ir nedaryti skubotų išlygų dėl trečiojo ES dujų paketo įgyvendinimo ir norėčiau palinkėti naujajam Ministrui Pirmininkui ir jo ministrų kabinetui.

www.delfi.lt

EP: Radvilė Morkūnaitė , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra