R. Morkūnaitė: energetinės salos Europos Sąjungoje išnyks tik atvėrus nacionalines energijos rinkas

Autorius: Data: 2011-02-04, 09:23 Spausdinti

2011 m. vasario 2 d. Europos Parlamento plenarinėje sesijoje Europos Komisijos vadovas José Manuel Baroso pristatė pasirengimą vasario 4 d. Briuselyje vyksiančiam Europos Vadovų Tarybos susitikimui, kuriame bus aptariamos energetikos ir inovacijų temos. Diskusijų metu europarlamentarai paragino ES šalis siekti iki šiol priimtų sprendimų energetikos srityje įgyvendinimo.

„Europos Vadovų Taryba turėtų patvirtinti, kad nė viena ES valstybė narė po 2015 m. neliktų energetine sala. Tai labai svarbus klausimas. Ypatingai toms valstybėms, kurios šiandien ES yra energetiškai izoliuotos. O šiuo metu jungčių stinga būtent tose šalyse, kur gamtinių dujų sektoriuje dominuoja vienas operatorius“, – sakė Europos Parlamento narė Radvilė Morkūnaitė.

Pasak EP narės, bet kokia infrastruktūros pažanga, naujų investuotojų pritraukimas tokiomis sąlygomis yra sunkiai įmanomas. Šiandieninė rinka kai kuriose ES valstybėse yra visiškai uždara: ta pati kompanija vienu metu yra ir gamtinių dujų tiekėja, ir jų transportuotoja, ir pardavėja. „Tokios sąlygos tik dar labiau sutelkia vertikaliai integruotų monopolijų investicijas į siekį toliau konsoliduoti savo dominavimą“, – atkreipė dėmesį R. Morkūnaitė.

Europos parlamento narė primena, kad Komisijos atliktas tyrimas parodė, jog įgyvendinant ES III paketo Dujų direktyvą visiškas vamzdynų valdymo ir dujų tiekimo atskyrimas veiksmingiausiai užtikrintų vartotojų pasirinkimo galimybes. „Tokie žingsniai taip pat taptų paskata atverti kelius investicijoms į dujų sektoriaus infrastruktūrą, skatintų konkurenciją ir paspartintų integraciją į ES vidaus energetikos rinką“, – pabrėžė EP narė.

Anot europarlamentarės, kelias, kurį pasirinko Lietuva – reali parama siekiant įgyvendinti Europos Sąjungos tikslą per artimiausius tris metus sukurti vieningą ES vidaus energijos rinką. „Tačiau situacija, kai ES valstybė narė patiria grasinimus ar net diskriminaciją už ES teisės aktų įgyvendinimą, yra netoleruotina. Tuo tarpu ES tarytum lieka tokios situacijos stebėtoja“, – Europos Parlamento narių dėmesį atkreipė R. Morkūnaitė.

EP narė kvietė Europos Parlamentą, Komisiją ir Tarybą išnaudoti visas galimybes atvirai išreikšti nepritarimą spaudimui, kurį patiria valstybės narės, siekiančios įgyvendinti ES teisės aktus.

„Dujų direktyvos įgyvendinimas Lietuvoje yra glaudžiai susijęs su panašiomis sąlygomis ir kitose valstybėse narėse. Praleisdami galimybę priimti tinkamus ir ryžtingus sprendimus šioje situacijoje, vargiai galime tikėtis, kad iki 2014 m. pavyks pasiekti, jog ES vidaus energetikos rinka bus integruota, efektyviai veikianti ir izoliuotų energetinių salų nebeliks“, – Europos Parlamento plenarinėje sesijoje pabrėžė EP narė R. Morkūnaitė.

Nuotraukoje: EP narė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė

EP: Radvilė Morkūnaitė , , , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra