Punsko vaikų ir tėvų padėkos kelionė į Šiluvą
Autorius: Voruta Data: 2014-07-04 , 08:03 Spausdinti
Punsko parapijos vaikai, šiemet priėmę I šv. Komuniją, bei jų tėvai ar kiti šeimos nariai 2014 m. birželio 20 d. leidosi į padėkos kelionę Šiluvon. Nors pagrindinis kelionės tikslas buvo aplankyti, pagarbinti Šiluvos Mariją, padėkoti Jai už suteiktas malones, mūsų vikaras kunigas Marius Talutis (gal suprasdamas, kad ypač vaikams kelionė prailgsta) stengėsi ją paįvairinti.
Kelyje viskas įdomu tam, kas net ir paprastuose dalykuose įžvelgia ką nors ypatingo – jei ne Dievo, tai Jo įkvėpto žmogaus ranka paliesta. Žavėjo Lietuvos lygumos ir kalvelės, miškai, javų laukai, nusidriekę iki horizonto, ir kur ne kur, lyg banguojančioje jūroje, stovintys vieniši ąžuolai. Liūdna tik, kad daugelis sodybų sunykusios…
„Vaikai, žiūrėkite į dešinę. Ką matote? Bažnyčios bokštus! O kas ten gyvena?“ – klausia mūsų vikaras. „Jėzus!“ – šaukia vaikai. „Tai pasisveikinkim dabar su Jėzumi: Garbinkime Švenčiausiąjį Sakramentą…“ – pradeda kunigas Marius, ir jam balsu antrina keliaujantys vaikai, mamos, tėvai, močiutės… Ir taip beveik kiekvieną kartą: žiūrėjom tai į dešinę, tai į kairę, o pamatę kokios nors bažnyčios bokštus sveikinomės su Jėzumi.
Pravažiavome Pilviškių parapiją, kurioje puikuojasi atnaujinta Švč. Trejybės bažnyčia. Ji mums artima tuo, kad čia klebonauja buvęs Punsko vikaras kun. Algirdas Žukauskas. Tačiau čia nesustojome. Mūsų kunigas Marius buvo suplanavęs parodyti mums Griškabūdžio bažnyčią.
Taigi pirmoji mūsų kelionės stotelė – Griškabūdžio Kristaus Atsimainymo bažnyčia, pripažinta Lietuvos architektūros paminklu. Ši vienintelė Lietuvoje aštuoniakampio plano medinė klasicizmo stiliaus šventovė buvo pastatyta 1796 metais vienuolių karmelitų pastangomis. Įdomu, kad 1800 m. šią šventovę konsekravo mums gerai žinomų Vygrių vyskupas Mykolas Pranciškus Karpavičius.
Griškabūdžio bažnyčia
Einame lankyti bažnyčią
Operatyvaus kun. Mariaus dėka mus pasitiko šios bažnyčios zakristijonas. Jis atrakino šventovės duris. Prieš akis atsivėrė puikus jos vidaus vaizdas: medinės sienos, nutapytos įvairiausiais raštais ir šventųjų atvaizdais, altorėliai, paveikslai, skulptūros, bažnyčios vargonai – vieni vertingiausių vėlyvojo baroko vargonų Lietuvoje.
Kun. Marius Talutis pasakoja apie Griškabūdžio bažnyčią
Pasigrožėję ir trumpai pasimeldę, keliavome toliau. Važiuodami kalbėjome rožančių, giedojome giesmes, o 12 val. sukalbėjome Viešpaties angelą.
Pagaliau pasiekėme mūsų kelionės tikslą – Šiluvą. Čia mus labai šiltai pasitiko vienuolė ses. Regina Teresiūtė su savanorėmis mergaitėmis, kurios ką tik, per Devintines, lankėsi Punske.
Švč. Mergelės Marijos Apsireiškimo koplyčia
Iškart nuskubėjome į Švč. Mergelės Marijos Apsireiškimo koplyčią. Ses. Regina trumpai papasakojo visiems apie Marijos apsireiškimą, skrynios su bažnytiniu lobiu ir stebuklinguoju Švč. Mergelės Marijos su Kūdikiu paveikslu atradimą, paveikslo vainikavimą ir koplyčios statybą.
Piligrimai iš Punsko klausosi ses. Reginos pasakojimo
Tuo tarpu kun. Marius pasirengė atnašauti mums šv. Mišias. Mūsų grupė buvo koplyčioje vienintelė, tad Mišios, laikomos visų šiais metais Punske priėmusiųjų I šv. Komuniją vaikų ir jų šeimų intencija, buvo susikaupimo ir Eucharistijos celebravimo akimirka.
Kunigas Marius atnašauja šv. Mišias vaikų ir jų šeimų intencija
Po šv. Mišių ses. Regina papasakojo apie koplyčioje gulintį akmenį, ant kurio, manoma, stovėjo verkianti Mergelė Marija su Kūdikiu ant rankų. Kartu su kun. Mariumi melsdamiesi ėjome ant kelių aplink Marijos altorių, lietėme akmenį, ant kurio ir šiandien galima įžvelgti Dievo Motinos pėdas…
Ses. Regina pasakoja apie akmenį, ant kurio stovėjo Mergelė Marija su Kūdikėliu Jėzumi
Išėję iš koplyčios, buvome pakviesti į Jono Pauliaus II namus pailsėti. Ses. Regina su savo padėjėjomis pavaišino mus šilta arbata ir skaniais sumuštiniais. Turėjome taip pat progą įsigyti religinės literatūros šalia esančiame Piligrimų centro knygynėlyje.
Jono Pauliaus II namuose buvome šiltai priimti ir pavaišinti
Žinoma, neaplenkėme ir Šiluvos Švč. M. Marijos Gimimo bazilikos, kur mus globojanti ses. Regina papasakojo apie nepaprastą, malonėmis išgarsėjusį Švč. Mergelės Marijos su Kūdikiu paveikslą ir visą šventovę. Bazilikoje gausu įvairių šventųjų skulptūrų, paveikslų, yra įspūdingi vargonai ir įdomi sakykla. „Vaikai, žiūrėkite, sakyklos keturiuose kampuose sėdi keturi vyrai. Kas jie?“ – klausė ses. Regina. „Gal apaštalai?“ – bandė atspėti mūsų jauniausieji piligrimai. „Evangelistai. O kokie jų vardai?“ – kamantinėjo vienuolė. Vaikai kaip iš gausybės rago pradėjo pilti visus žinomus apaštalų vardus. „Kad būtų lengviau įsiminti, aš visada kartoju tokį žodžių darinį: ‚MatoJonasLupoMorką’. Tai yra: Matas, Jonas, Lukas, Morkus – šitie yra evangelistai“, – šmaikščiai paaiškino ses. Regina.
Šiluvos Švč. M. Marijos Gimimo bazilika
Bazilikoje prie altoriaus gausu votų. „Tai padėkos ir liudijimo ženklai“, – aiškino mus lydinti vienuolė. „Iš jų kiekio galime spręsti, kiek daug žmonių patyrė čia Dievo pagalbą per Šiluvos Marijos užtarimo malonę – buvo išgydyti nuo ligų, negalios, apsaugoti nuo kitų nelaimių“. Iš pirmųjų atneštų čia votų buvo nukaldinti Švč. Mergelės Marijos su Kūdikiu aptaisai, kuriais dabar yra pridengtas paveikslas.
Bazilikos altorius
Užėjome taip pat į Bazilikos Ligonių Sveikatos koplyčią prašyti sveikatos sau ir artimiesiems bei paklausyti ses. Reginos pasakojimo apie peršautą kryžių…
Ligonių Sveikatos koplyčioje
Pabuvę Šiluvoje, pakeliui į Kryžių kalną užsukome ir į Tytuvėnus, norėdami apžiūrėti ten esančią Švč. Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčią ir bernardinų vienuolyno ansamblį, vieną didingiausių baroko paminklų šiaurės rytų Europoje. Šioje vietoje šventoriuje yra ir Kristaus kančios laiptų koplyčia. Pagal kunigo Mariaus nurodymus, ir mes ant kelių lipome tais laiptais. Deja, bažnyčios nepavyko mums aplankyti, nes ji vis dar atnaujinama.
Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčia ir bernardinų vienuolyno ansamblis
Paskutinis kelionės taškas – Kryžių kalnas ir tenai esanti vienuolių pranciškonų koplyčia. Deja, esant nepalankiam orui, Jurgaičių piliakalnyje buvome vos valandėlę. Suspėjome tik pereiti kalną ir palikti savo kryželius. Smarkus lietus privertė visus lipti į autobusą. Pasimeldę dėl laimingos kelionės, ramiai nubildėjome namo.
Kryžių kalno pranciškonų koplyčioje
Kryžių kalne
Mintyse ir maldoje dėkojame Dievo Motinai Marijai už globą šventkelionės metu. O už nuoširdų vadovavimą, skatinimą bendrai maldai ir šv. Mišių auką Šiluvoje, už įdomius pasakojimus, geraširdiškumą ir dėmesingumą dėkojame mūsų išvykos vadovui kunigui Mariui Talučiui. Jo pastangomis kelionė pas Šiluvos Mariją neprailgo nei vaikams, nei vyresniesiems. Priešingai – visus ir kiekvieną atskirai dvasiškai praturtino ir tikriausiai ne vienam įskiepijo norą kada nors vėl sugrįžti į Šiluvą.
Božena Bobinienė (V. Bobino nuotr.), punskas.pl
Komentarai
Naujienos
-
Živilė Gurauskienė. Prisimenant Joną Dainauską
-
Aviacijos saugumo ekspertai primena: reikalavimai, kuriuos turi žinoti keliaujantys oro uostuose
-
Kultūros komiteto viešas atsakymas kultūros ir meno bendruomenei dėl Seimo nario Petro Gražulio
-
FTB apskaičiavo, kad per meno nusikaltimų seklio Roberto Wittmano rizikingas operacijas susigrąžinta meno šedevrų ir retų istorinių artefaktų už šimtus milijonų dolerių
-
Pasaulinė akcija #MesPrisimename – Holokausto aukoms atminti ir pagerbti
Lietuva
-
Živilė Gurauskienė. Prisimenant Joną Dainauską
-
Aviacijos saugumo ekspertai primena: reikalavimai, kuriuos turi žinoti keliaujantys oro uostuose
-
EVA ir Norvegijos institucijos išsakė nuomonę dėl netrukus po vakcinacijos ištikusių mirčių
-
In memoriam. Monsinjoras Vytautas Kazys Sudavičius (1943–1974–2020–2021)
-
Bus skirta iki 6 mln. eurų mokykloms nupirkti nešiojamų kompiuterių su interneto ryšiu. Jie numatyti mokiniams, neturintiems tinkamų priemonių mokytis nuotoliniu būdu
Istorija
-
Lietuvos visuomenės veikėjos, pedagogės, publicistės, Lietuvos Respublikos III Seimo narės Stefanijos Ladigienės 120-osios gimimo metinės
-
Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas V. Landsbergis: „Lietuvai teko sava istorinė misija – sulaužyti apgaulės ir smurto doktriną“
-
Istorija, kaip ir mados, sukasi ratu
-
Sufražizmo judėjimas Lietuvoje pirmaisiais Nepriklausomybės metais
-
Aldona Vasiliauskienė. Strazdelis archyviniuose dokumentuose
Kultūra
-
Mariją Birutę Gimbutienę prisimenant
-
Kultūros komiteto viešas atsakymas kultūros ir meno bendruomenei dėl Seimo nario Petro Gražulio
-
FTB apskaičiavo, kad per meno nusikaltimų seklio Roberto Wittmano rizikingas operacijas susigrąžinta meno šedevrų ir retų istorinių artefaktų už šimtus milijonų dolerių
-
Bus skirta iki 6 mln. eurų mokykloms nupirkti nešiojamų kompiuterių su interneto ryšiu. Jie numatyti mokiniams, neturintiems tinkamų priemonių mokytis nuotoliniu būdu
-
Savivaldybių kultūros darbuotojų atlyginimai didės 1,6 mln. eurų
Nuomonės, diskusijos, komentarai
-
Česlovas Iškauskas. Kas griauna Laisvės pamatus?
-
Stasys Ignatavičius. Prof. Liudo Vailionio 135-osioms gimimo metinėms
-
Česlovas Iškauskas. Sausio 13-oji: savas šovė į savą…
-
Liutgarda Čepienė. Apie Teresės Butaitės-Plisienės knygą ,,Sunkiausia nugalėti save“
-
Napaleonas Kitkauskas: „Pastatai turi savo istorijas, o mums svarbu išsaugoti tiesą“
Renginiai
-
Lygiai prieš šimtą metų buvo įkurtas pirmasis Lietuvos valstybės archyvas. Archyvų metų atidarymas
-
Kviečiame dalyvauti virtualiame žaidime „Trys karaliai atkeliavo-visas svietas uždainavo“
-
Susipažinkite su tarmėmis iš arčiau moksliniame seminare „Lietuvių kalbos tarmynas: idėja, turinys ir realizacijos galimybės“
-
Dr. Dalios Kiseliūnaitės el. knygos „Klaipėdos krašto toponimai. Istorinis ir etimologinis registras“ pristatymas
-
Kovo 11-osios Lietuva muziejuose
Susiję straipsniai
-
Bronius Makauskas. „AUŠROS“ vaidmuo Lenkijos lietuvių gyvenime (60 metų sukaktį minint) tęsinys
~ Europa, Lietuva - Lenkija, Naujienos, Seinų - Punsko kraštas
2021-01-15, 14:07
-
Bronius Makauskas. „AUŠROS“ vaidmuo Lenkijos lietuvių gyvenime (60 metų sukaktį minint)
~ Europa, Naujienos, Seinų - Punsko kraštas
2021-01-11, 13:55
-
Sigitas Birgelis. Berznyke istorija mėgsta kartotis
~ Lietuva - Lenkija, Naujienos, Seinų - Punsko kraštas
2021-01-04, 09:12
-
Pagerbtas Lenkijoje žuvusių Lietuvos partizanų atminimas
~ Europa, Lietuva - Lenkija, Naujienos, Rezistencija, Seinų - Punsko kraštas
2020-12-18, 05:54
-
Lietuvos valstybei šis kraštas yra labai svarbus
~ Europa, Kultūra, Naujienos, Seinų - Punsko kraštas
2020-11-05, 10:16