Punsko krašto lietuvių kūryba bibliotekoje

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Į F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Vasaros kiemelyje vykusį savo kūrybos vidudienį miestelėnus pakvietė svečiai iš Lenkijos – Punsko krašto lietuvių bendruomenės nariai.
Vienos dienos fotografijų parodą „Punsko parapijai 410 metų“ ir savo poetinę kūrybą pristatė poetas, fotografas, vertėjas, knygų redaktorius ir sudarytojas Sigitas Birgelis. Jį lydėjusi Punsko lietuvių kultūros namų vaikų lietuvių liaudies meno studijos „Puniukai“ kapela, vadovaujama Astos Pečiulienės (ji yra ir Punsko lietuvių kultūros namų direktorė) bei buvusio pagėgiškio Jono Zakaravičiaus, savo muzikavimu įsiliejo į vidudienio meninę erdvę. Ši viešnagė – vienas iš pirmųjų tradicinio pamario literatūrinio rudens „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį…“ renginių.
„Aušros“ leidyklos vyriausiasis redaktorius S. Birgelis – Lietuvos rašytojų sąjungos narys. Nors yra baigęs Varšuvos žemės ūkio akademiją, iš prigimties, kaip pats sako, – humanitaras ir literatas. Kartu su žmona Nijole rūpinasi, jog lietuviškas žodis kuo plačiau ir įtaigiau pasklistų pas Lenkijoje gyvenančius tautiečius.

Pristatydamas savo fotografijų parodą S. Birgelis prisipažino, kad Šilutėje lankosi pirmą kartą. Visas jo gyvenimas susijęs su fotografija. Pradėjęs fotografuoti „Smenos“ fotoaparatu nežymius objektus, šešėlius, šiandien rengia personalines parodas Lenkijoje ir Lietuvoje. Lūžis įvyko 1990 m., kai baigęs studijas įsidarbino Lenkijos lietuvių žurnalo „Aušra“ redakcijoje. Nuo tada ne tik sau, draugams, bet ir plačiajai publikai jau keliasdešimt metų fotografuoja svarbiausius Lenkijos lietuvių gyvenimo įvykius, Sūduvos krašto gamtovaizdžius, architektūros ir sakralinio meno objektus. 2003 m. Vilniuje surengta pirmoji personalinė fotografijų paroda, kasmet surengia 6-8 parodas. Daugiau kaip tūkstantis S. Birgelio nuotraukų išspausdinta knygose, žurnaluose. S. Birgelis rašo ieškąs „grožio lapų spalvose, paukščio skrydyje, žėruojančiuose saulėtekiuose ir saulėlydžiuose, kurie viską pradeda, viską keičia, kuriuose išnyra žmonių kartos, jotvingiai, istorijos vingiai“.

S. Birgelis – 3 nuotraukų albumų, 9 eilėraščių rinkinių autorius, yra išvertęs iš lietuvių į lenkų kalbą keletą poezijos knygų, perteikęs lietuviškai lenkų poetų kūrinių. Jo poezija versta į lenkų, baltarusių, vokiečių ir anglų kalbas. Rašyti eiles paskatino poetas Marcelijus Martinaitis. Taupus S. Birgelio žodis yra talpus ir daugiaspalvis. Įsiklausius į jam būdingą intonaciją, įsižiūrėjus į apgaulingą trumpo eilėraščio paprastumą, nedideli tekstai nušvinta kaip vaizdingos būsenos. Studijų laikais sakydavęs, kad yra lietuvis ir tik lietuvis, šiandien labiau mano esąs jotvingis. Todėl daug eilėraščių skiria jam svarbiam, brangiam, savam jotvingių kraštui – Jotvai.

Susitikimo metu eilėraščius skaitė pats autorius ir „Puniukų“ jaunieji deklamuotojai.

www.silutesnaujienos.lt
 
Ričardo Murausko nuotr.
 
Nuotraukoje: Muzikuoja Punsko lietuvių kultūros namų vaikų lietuvių liaudies meno studijos „Puniukai“ kapela. Dešinėje – vienas iš vadovų Jonas Zakaravičius

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra