Profesoriaus ir habilituoto istorijos mokslų daktaro Mečislovo Jučo bruožai

Autorius: Data: 2016-07-15 , 17:00 Spausdinti

Profesoriaus ir habilituoto istorijos mokslų daktaro Mečislovo Jučo bruožai

Prof. habil. dr. Mečislovas Jučas ir prof. dr. Irena Valikonytė

Akad. prof. Antano TYLOS kalba, pasakyta per 2016 m. liepos 7 d. Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose vykusias prof. habil. dr. Mečislovo JUČO 90-mečio jubiliejui ir šiai sukakčiai specialiai parengtos knygos sutiktuves

 

Šis renginys skirtas pagerbti žymųjį prof. habil. dr. Mečislovą Jučą ir prisiminti jo nuopelnus. Kartu tai yra pagarba mokslui. Pateiksiu trumpus šio istoriko bruožus.

Lietuvos istoriografijoje ir mūsų istorikų bendruomenėje savo darbų problematiškumu ir jų sprendimo dydžiu prof. M. Jučas beveik neturi sau lygių. Istoriografijos ir istorikų bendruomenės erdvėje prof. habil. dr. M. Jučas lyg piliakalnis, iš tolo matomas ir svarbus.

Čia paminėsiu dalykiškai svarbias šio žymaus istoriko ypatybes:

  1. Jis yra ilgiausiai aktyviai besireiškiantis istorikas. Pirmasis jo mokslinis darbas paskelbtas 1956 m., taigi prieš 60 metų, o paskutinis –  šiais metais. Tokiu būdu prof. habil. dr. 60 metų pylė ir šiandien vis dar pila mūsų istoriografijos piliakalnį, nuo kurio mes visi šiandien galime pasižvalgyti į istoriko profesionalo, pedagogo kelią.
  2. Prof. habil. dr. M. Jučą vadinu Lietuvos istoriku. Tačiau didžiausia jo tyrimų dalis yra skirta Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei (LDK), kuri sudarė Baltarusijos, Latvijos, Estijos, Lenkijos istorijos integralią dalį. Tai rodo jo  tyrimų universalumą.
  3. Ši situacija, liudija, kad Lietuvos valstybė ir LDK nuolatos bendravo su Vakarų Europos universaliomis jėgomis ir institucijomis. Tad profesoriaus tyrimai yra Europos istorijos integralioji dalis.
  4. Įsidėmėtinas nepaprastas prof. habil. dr. M. Jučo profesionalus aktyvumas, skelbiant akademiniuose leidiniuose bei periodikoje savo atradimus, pastebėjimus šaltiniuose ir istoriografijoje.
  5. Viena iš prof. M. Jučo savybių yra dėmesingas istoriografijos stebėjimas, jos analizė, kritika.

6. Dar viena svarbi žymiojo istoriko savybė – tai jo nuolatinis bendravimas su visuomene, ypač jaunimu. Beveik kiekvienais metais buvo perleidžiami prof. habil. dr. M. Jučo su kolegomis parengti Lietuvos istorijos vadovėliai moksleiviamas. Tokia auditorija ir laimė teko nedaugeliui istorikų.

Akad. prof. habil. dr. Antanas Tyla sako sveikinamąją kalbą

Man teko dirbti su istoriku prie bendro projekto ir kartu išleidome knygą „Lietuvos valstiečių judėjimas 1861–1914 m.“

Tematiniu, probleminiu požiūriu prof. habil. dr. M. Jučo tyrimus galima suskirstyti į kelis ciklus:

  1. Pirmiausia ir svarbiausia istoriko tyrinėjimų problema yra Lietuvos valstybės, Lietuvos valstybingumo būklės, politinės būties kultūros, valstybinės ideologijos formavimo problemos. Šiai problemai skirtas pirmasis ir nuo 2009 m. skelbiami pastarieji darbai. Prie jų priklauso knygos apie Žalgirio mūšį, Vytautą Didįjį, Lietuvos metraščiai, knygos apie Krėvos sutartį ir knyga „Unija su Lenkija“. Kadangi vienas iš lietuvių tapatybės bruožų yra valstybinė laisvė, tai galima suprasti šių tyrimų reikšmę.
  2. Kita profesoriaus tyrimų grupė yra socialiniai santykiai: tai valstiečių ir dvaro būtis, valstiečių socialinės grupės, jų būklė, baudžiavos ir išsilaisvinimo iš jos nereglamentuota ir politiškai įgyvendinta būtis.
  3. Trečia problema – tai Lietuvos krikštas, krikščionybės plėtra ir bažnyčia. Šiai problemai skirtos knygos „Krikščionybės kelias į Lietuvą. Etapai ir pasekmės“, „Lietuvos parapijos XV–XVIII a.“
  4. Svarbus prof. habil. dr. M. Jučo tyrimų bruožas – periodiškas grįžimas prie paskelbtų darbų, jų atnaujinimas. Apie Žalgirio mūšį nuo 1959 m. pirmojo leidinio išėjo dar trys papildyti leidimai.
  5. Svarbus profesoriaus ir habilituoto istorijos mokslų daktaro darbingumo ir kompetencijos veiksnys buvo darbas archyve ir šaltinių publikavimas. Nuolatos jį matydavau Gerosios Vilties archyve [Lietuvos valstybės istorijos archyve – red. pastaba] užgulusį storas žemės ir pilies aktų knygas. Kartu su kolegomis prof. habil. dr. M. Jučas išleido knygas „Lietuvos inventoriai. XVII a.“, „Lietuvos valstiečių ir miestelėnų ginčai 1795–1844 m.“[1]

Prof. habil. dr. Mečislovo Jučo 90-mečio jubiliejui ir šiai sukakčiai parengtos knygos sutiktuvėms skirto renginio dalyviai

Pagal laiko erdvėje išskleistą kūrybinę ir sprendžiamų problemų dimensijas profesorių prilyginau mūsų kraštui istoriškai ir kultūriškai reikšmingam piliakalniui. Piliakalniai paprastai slepia įvairių paslapčių. Tikiuosi, kad prof. habil. dr. M. Jučas. tas paslaptis mums atskleis naujuose savo kūriniuose. Linkime Jums sėkmės!

 

Jono Česnavičiaus nuotr.


[1] Lietuvos valstiečių ir miestelėnų ginčai su dvarų valdytojais, d. 3: Lietuvos valstiečių ir miestelėnų ginčai 1795–1844 m., sud. M. Jučas, R. Jasas, Vilnius, 1968, 511 p.

Istorija Kultūra Renginiai Renginiai , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra