Pro memoria dr. Evaldas Gečiauskas

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

2008 m. liepos 28 d., po keletą metų trukusios ligos mirė matematikas, mokslo istorikas, aktyvus lietuvybės Rytų Lietuvoje gaivintojas dr. Evaldas Gečiauskas.
Evaldas Vaclovas Gečiauskas gimė 1935 m. spalio 29 d. Meškuičiuose (Šiaulių raj.). Nuo mažumės būdamas gabus matematikas, jis labai domėjosi ir Lietuvos istorija bei svajojo tapti profesionaliu istoriku, tačiau dar jaunystėje suvokęs, kokia apverktina dalia yra tekusi Lietuvoje stalininio režimo sąlygomis dirbantiems istorikams, apsisprendė žengti matematiko keliu. 1955 m. baigęs Joniškio vidurinę mokyklą, E. Gečiauskas įstojo į Vilniaus universiteto Fizikos-matematikos fakultetą. 1960 m. su pagyrimu baigė studijas ir įgijo matematiko specialybę. 1961 m. vedė Vaidonę Kasciuškevičiūtę, su kuria nugyveno visą likusį savo gyvenimą, išaugino sūnus Geistautą ir Vaidotą, dukrą Eglę.
1960–2005 m. E. Gečiauskas dirbo Lietuvos mokslų akademijos Matematikos ir informatikos institute, specializavosi geometrinių tikimybių srityje. 1962 m. įstojo į aspirantūrą, 1966 m. apgynė disertaciją ir įgijo fizikos-matematikos mokslų kandidato (dabar – daktaro) laipsnį. Ilgainiui E. Gečiauskas pasaulio matematikų bendruomenei tapo žinomas kaip vienas iš tikimybių teorijos lietuviškosios mokyklos kūrėjų. Velionis daug jėgų ir laiko atidavė tarptautinio mokslinio žurnalo „Lietuvos matematikos rinkinys“ rengimui – ilgus metus buvo šio žurnalo redaktorių tarybos sekretorius, paskelbė žurnale daug mokslinių straipsnių. Didžiulį įnašą į Lietuvos kultūros istorijos tyrimus sudaro jo darbai, skirti matematikos mokslo istorijai Lietuvoje. E. Gečiauskas buvo aktyvus Lietuvos matematikų draugijos narys, nuolatinis mokslinių konferencijų organizatorius ir tų konferencijų darbų redaktorius, paskutiniuoju gyvenimo tarpsniu dalyvavo ir Lietuvos istorijos draugijos bei Lietuvos mokslo istorijos ir filosofijos asociacijos Tarybos veikloje.
XX a. devintajame dešimtmetyje Lietuvoje prasidėjus Atgimimo procesams, E. Gečiauskas nepaprastai aktyviai įsitraukė į politinę visuomeninę veiklą. Ilgą laiką jis buvo Lietuvių tautininkų sąjungos Tarybos narys, o nuo 1988 m. iki pat mirties beveik visą savo laisvalaikį skyrė „Vilnijos“ draugijos veiklai, – būdamas šios draugijos pirmininko pavaduotojas, o kurį laiką – ir pirmininkas (1992–1994 m. – taip pat Valstybinės regioninių problemų komisijos ekspertas), nepailsdamas gynė Vilniaus, Šalčininkų ir Trakų raj. gyvenančių lietuvių teises, „Vorutoje“ ir kituose periodiniuose leidiniuose paskelbė nemažai straipsnių politine bei kitokia tematika, veiksmingai prisidėjo prie ne vienos Pietryčių Lietuvoje dabar veikiančios lietuviškos mokyklos įkūrimo, paskatino ne vieno Gudijos valdomose etninėse lietuvių žemėse gyvenančio lietuvio tautinį susivokimą. Deja, pernelyg ankstyva mirtis nutraukė daktaro su didžiuliu atsidavimu dirbtą „Liūdnosios Lietuvos“ gaivinimo darbą, neleido įgyvendinti daugelio sumanymų, paviešinti paskutiniaisiais gyvenimo mėnesiais padarytų mokslinių atradimų. Netekome tikro Mokslininko ir tikro Lietuvio. 
Evaldas Gečiauskas yra didžiai nusipelnęs rytų Lietuvai. Nuo 1989 metų buvo „Vilnijos“ draugijos tarybos ir valdybos narys (ir pirmininko pavaduotojas, pirmininkas), Rytų Lietuvos reikalų tarybos, Rytų Lietuvos fondo, Lietuvių švietimo draugijos „Rytas“ narys. „Vorutos“ laikraščiui rašė spaudos apžvalgas, straipsnius. Spalio 7 d. jis tikėjosi vėl dalyvauti Rytų Lietuvos atstovų suvažiavime, Seimo reinkimuose.
Evaldas lieka su mumis. Jį visada džiugintų geri darbai Rytų Lietuvai.

Voruta. – 2008, rugpj. 23, nr. 16 (658), p. 16.

Sena VorutaKomentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra