Pristatytas tremtinių kūrybos paveldas

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Šiaulių universiteto (ŠU) bibliotekoje 2010 m. spalio 2 d. įvyko pirmoji konferencija „Tremtinių kūrybos paveldas“, kurios dalyviai, čia pat surengtoje parodoje, galėjo susipažinti su literatūra, esančia universiteto fonduose, bei pristatyta konferencijos dalyvių, laisvės kovų, įkalinimo ir tremties temomis.
 
Tokių ledinių universiteto biblioteka yra sukaupusi 186 (skirtingi pavadinimai), kurie išleisti ne tik Lietuvoje, bet ir Krasnojarske, Komijoje, Kanadoje. Tą dieną biblioteka apie panašias temas gavo dar kelias dešimtis knygų, kurias padovanojo jų autoriai – konferencijos dalyviai.
 
Kokią didelę reikšmę mūsų istorijai turi ši literatūra, išryškino Šiaulių Aušros muziejaus muziejininkė Silva Lengvinaitė savo pranešime konferencijoje „Pirmosios tremtys. 1794 ir 1831 ir 1863 sukilimo tremtiniai“. Apie to meto katorgą ir tremtinius iš Lietuvos Sibiro platybėse išliko tik informacijos trupiniai. Šio muziejaus fonduose yra saugoma keletas tremtinių laiškų, nuotraukų bei rankų darbo dirbinių: kryželių, rožančių ir kitų buities daiktų. Praeito šimtmečio viduryje mūsų tautiečiams primestų kančių liudijimai paliks ateinančioms kartoms. Tenka apgailestauti, kad šiandien literatūra tokiomis temomis nėra paklausi: leidžiama mažais tiražais, ją nenoriai į savo lentynas įsileidžia knygomis prekiaujančios įmonės. Vienas iš šios konferencijos tikslų yra paskatinti visuomenę domėtis mūsų praeitimi, istorikus ir studentus analizuoti esamą knygų fondą, rašyti mokslinius straipsnius, kursinius darbus minėtomis temomis.
 
Kiek neabejinga mūsų skaudžiai praeičiai yra jaunoji karta patvirtino Šiaulių miesto Lieporių gimnazijos 12 klasės mokinė Kristina Medžiaušytė, „Misija Sibiras“ 2010 metų dalyvė, kuri pasidalijo savo išgyventais jausmais, lankantis protėvių tremties takais. Savo jaudinantį pasakojimą ji sustiprino, perskaičiuosi Kelmės Jono Greičiūno gimnazijos 11 klasės mokinės Julijos eilėraštį „Tremties jausmai“.
 
Kęsdami represijas, buities nepriteklius, kasdien sunkiai dirbdami, surasdavo laiko kūrybai, kaip dvasiniam atokvėpiui. Apie tai kalbėjo universiteto profesorė Danutė Klumbytė savo pranešime „Tremtinių poezija“. Universiteto vyriausioji bibliotekininkė Rita Jakutienė išsamiai apžvelgė bibliotekos fonduose esančią literatūrą, susijusią su minėta tematika.
 
Šios mokslinės konferencijos dvasinio ugdymo svarbą ir jo ryšį su istorine praeitimi patikslino Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, savo įžanginiame pasisakyme konferencijos pradžioje. Apie šios konferencijos ryšį su jaunosios kartos patriotiniu ugdymu kalbėjo ŠPU rektorius prof. dr. Vidas Lauruška.
 
Ši konferencija „Tremtinių kūrybos paveldas“ ŠU atsirado ne tuščioje vietoje. Universitetas nuo 2005 metų išleido 3 didelius knygos „Sibiro Alma Mater“ tomus. Juose apie 300 straipsnių įvairių autorių, kurie pasidalijo savo kaip tremtinių praeitimi, kaip jie represijų gniaužtuose siekė aukštojo mokslo, bandė įsitvirtinti gyvenime. Šių knygų sudarytojas Romualdas Baltutis, 1941 metų tremtinys, baigęs Tomsko politechnikos institutą ir įgijęs inžinieriaus-energetiko specialybę. Inžinieriaus išsilavinimas neužslopino įgimtos traukos visuomeninei švietėjiškai veiklai. Galbūt tai paveldas iš tėvų – tarpukario Lietuvos mokytojų. Kurtuvėnų miestelyje viena gatvė pavadinta jo tėvo Liudo Baltučio vardu.
 
Nuotraukose: Konferencijos metu

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra