Pristatomas naujasis Kristijono Donelaičio „Metų“ leidimas

Autorius: Data: 2011-02-07, 10:59 Spausdinti

2011 m. vasario 11 d., penktadienį, 16 val. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų (Katedros a. 3, Vilnius) Renesansinėje audiencijų menėje bus pristatyta žymaus Kauno bukinisto Vidmanto Staniulio iniciatyva išleista Kristijono Donelaičio ir Liudviko Rėzos jubiliejams paminėti skirta knyga – faksimilinis K. Donelaičio „Metų“ (1818) leidinys.

2010 m. Lietuva minėjo liuteronų pastoriaus, lietuvių grožinės literatūros pradininko Kristijono Donelaičio 230-ąsias metines, taip pat kalbininko Liudviko Rėzos, į vokiečių kalbą išvertusio ir išleidusio „Metus“, 170 metų mirties sukaktį. L. Rėza yra prūsų lietuvių visuomenės veikėjas, lituanistas, teologas, tautosakininkas, Karaliaučiaus universiteto profesorius, vienas iš pirmojo lietuvių liaudies dainų rinkinio sudarytojų. 1818 m. jis pirmasis parengė, į vokiečių k. išvertė ir išleido K. Donelaičio „Metus“. L. Rėza šiam leidiniui parašė įvadinį straipsnį (ir išvertė į vokiečių k.) bei suteikė pavadinimą. XVII a. antroje pusėje K. Donelaičio parašyta poema „Metai“ – pirmas lietuviškas eiliuotas kūrinys. Jis darė didelę įtaką to meto lietuvių autoriams, taip pat Europos tautinės savimonės žadintojams. Šioje poemoje skatinamos didžiosios vertybės – aukšta moralė, šeima ir tėvynės meilė. Tai lietuvių literatūros tradicijoms pagrindą sukūręs leidinys, iš kurio dar visą XIX a. buvo mokomasi gražios lietuviškos kalbos.

Žinomas bibliofilas, bukinistas, knygų leidėjas ir mecenatas Vidmantas Staniulis nustebino Lietuvą 2010 m. pabaigoje išleisdamas faksimilinę pirmojo K. Donelaičio „Metų“ leidimo versiją. Pasak akademiko Antano Buračo, ši publikacija žavi savo neįprastais gotiškais šriftais ir kruopščiu vertimu į vokiečių kalbą, taip pat kitas Europos šalis supažindina su lietuvių renesanso literatūros pradininku.

Knygą spaudai rengė Vidmantas Staniulis, koregavo Danutė Baltrušienė, maketavo Algė Varnaitė. Faksimilinio leidinio pratarmė ir dedikacijos išverstos į vokiečių ir anglų kalbas. Leidėjai po vieną K. Donelaičio „Metų“ egzempliorių dovanoja visoms pagrindinėms ir vidurinėms mokykloms bei gimnazijoms, tikėdamiesi, kad moksleiviams ši knyga padės išsamiau susipažinti su Mažosios Lietuvos istorija ir pačiu Kristijonu Donelaičiu.

Knygą bus galima įsigyti renginio metu. Dalis knygų pardavimo pelno skiriama Valdovų rūmams.

Kultūros vakaro metu aktorius Tomas Vaisieta skaitys ištraukas iš K. Donelaičio „Metų“, vargonininkas dr. Vidas Pinkevičius atliks XVIII a. Johano Liudviko Krebso (Johann Ludwig Krebs) choralus.

Renginyje dalyvaus: Vidmantas Staniulis, akad. Antanas Buračas, prof. Libertas Klimka, dr. Liucija Citavičiūtė, dr. Gitanas Nausėda, Marija Puodžiukaitienė, Dalia Poškienė, dr. Jolanta Karpavičienė

Vytauto Abramausko nuotr.

www.valdovurumai.lt

Nuotraukose:

1. Žinomas bibliofilas, bukinistas, knygų leidėjas ir mecenatas V. Staniulis

2. K. Donelaičio „Metų“ leidiniai

Valdovų rūmų muziejus , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra