Pristatoma virtuali paroda „Lietuvos Helsinkio grupė“

Autorius: Data: 2016-11-28 , 13:46 Spausdinti

Pristatoma virtuali paroda „Lietuvos Helsinkio grupė“

1975 metų rugpjūčio 1 d. trisdešimt penkios valstybės, tarp jų ir Sovietų Sąjunga, Helsinkyje pasirašė Saugumo ir bendradarbiavimo Europoje Baigiamąjį Aktą (toliau – Aktas). Pasirašydama šį Aktą Sovietų Sąjunga pirmą kartą prisiėmė tarptautinius įsipareigojimus, susijusius su žmogaus teisių apsauga ir įsipareigojo gerbti žmogaus teises, tačiau, ignoruodama ką tik pasirašytą susitarimą, įsipareigojimų nevykdė. Priešindamasis Sovietų Sąjungos vykdytai politikai nesilaikyti ką tik pasirašyto Akto susitarimų, Rusijos disidentinio judėjimo lyderis akademikas Andrejus Sacharovas inicijavo viešų grupių, tiriančių Akto pažeidimus ir informuojančių apie tai pasaulio visuomenę, kūrimą. Maskvos Helsinkio grupės pavyzdžiu 1976 m. lapkričio 25 d. susikūrė Lietuvos Helsinkio grupė (LHG), kuri buvo nepriklausoma, savarankiškai veikianti organizacija. Jos nariai steigėjai buvo kunigas Karolis Garuckas, fizikos mokslų daktaras Eitanas Finkelšteinas, poetė, pedagogė, buvusi politinė kalinė Ona Lukauskaitė-Poškienė, buvęs politinis kalinys Viktoras Petkus ir poetas, vertėjas Tomas Venclova. LHG susikūrimo manifestas ir kiti pirmieji grupės dokumentai buvo paskelbti 1976 m. gruodžio 1 d. Maskvoje, rusų disidentų suorganizuotoje neoficialioje spaudos konferencijoje užsienio žurnalistams.

LHG, atlikdama savo misiją, registravo Lietuvoje vykdomus žmogaus teisių pažeidimus, kartu keldama ir Lietuvos okupacijos faktą. Surinktą informaciją apie užfiksuotus žmogaus teisių pažeidimus pasaulio visuomenei ir Aktą pasirašiusių šalių vyriausybėms LHG skleidė numeruotais ir nenumeruotais dokumentais, kuriuos užsienio žurnalistai perduodavo laisvai Vakarų spaudai, šie dokumentai taip pat buvo skelbiami Lietuvos pogrindžio leidiniuose. LHG rengti dokumentai atskleidė didelio masto žmogaus teisių bei laisvių pažeidimus: persekiojimus už tikėjimą, neteisėtus areštus, piktnaudžiavimą psichiatrija, emigracijos varžymą, o dėmesys tautinių mažumų teisių varžymui akivaizdžiai išskyrė LHG iš kitų Lietuvos pogrindžio organizacijų.

Lietuvos ypatingojo archyvo (toliau – LYA) parengtoje virtualioje dokumentų parodoje eksponuojami LYA ir Lietuvos centriniame valstybės archyve (toliau – LCVA) saugomi dokumentai apie Helsinkio grupių veiklos ištakas, LHG įkūrimą, veiklą ir sukeltą tarptautinį rezonansą, LHG steigėjus bei vėliau į grupės veiklą įsitraukusius narius, sovietų valdžios vykdytas represijas prieš juos. Daugelis iš jų dėl savo veiklos buvo suimti ir nuteisti arba patyrė kitokio pobūdžio represijas – persekiojimą, kompromitavimą, teisių dirbti ir mokytis, išvykti į užsienį ribojimus. Pristatomi dokumentai atrinkti iš nuteistų LHG grupės narių: Viktoro Petkaus, Algirdo Statkevičiaus, Vytauto Skuodžio, Gintauto Vinco Iešmanto baudžiamųjų bylų: LHG parengti dokumentai apie žmogaus teisių pažeidimus Lietuvoje prie baudžiamųjų bylų prijungti kaip įkalčiai, LHG narių apklausos protokolai; Lietuvos SSR valstybės saugumo komiteto (KGB) 1-jo skyriaus darbo planai siekiant LHG grupės narius priversti nutraukti savo veiklą, surinktos iškarpos iš Vakarų spaudos – straipsniai apie LHG narius, jų veiklą ir patirtas represijas; LCVA saugomi pranešimai apie grupių įkūrimą Rusijoje ir Lietuvoje, 1976 m. lapkričio 25 d. Helsinkio susitarimų vykdymui remti Lietuvos visuomeninės grupės manifestas ir kiti dokumentai; LHG nario Vytauto Skuodžio šeimos fondo dokumentai, Lietuvos diplomatinių atstovybių užsienio valstybėse archyvinių fondų dokumentai apie sovietų valdžios vykdytą susidorojimą su LHG nariais. Parodoje taip pat eksponuojami LCVA ir LYA saugom fotonuotraukos, kuriose įamžinti LHG atstovai bei akimirkos iš likusių gyvų narių vėlesnio gyvenimo laikotarpių.

Kviečiame apsilankyti. 

Darius Bujokas, www.archyvai.lt

IstorijaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra