Pristatoma išeivio Prano Lapės kūryba

Autorius: Data: 2011-02-01 , 16:18 Spausdinti

Jūratė ANILIONYTĖ, Monika PETRULIENĖ

Kaune Mykolo Žilinsko dailės galerijoje atidaryta išeivijos dailininko, grafiko, keramiko Prano Lapės darbų paroda. Lietuvos dailę jis papildė abstraktaus ekspresionizmo tapyba.

Ši Prano Lapės darbų paroda – pirmoji tokia išsami, sako Čiurlionio muziejaus vadovas.

Kaip praneša LTV „Panorama“, galerijos salėse netilpo visi menininko tapybos darbai – eksponuojami patys vertingiausi. Taip pat – keramika. Jos menininkas, Kauno meno mokyklos auklėtinis, mokėsi pas Lietuvos keramikos mokyklos kūrėją Liudviką Strolį.

„Mums pavyko į parodą atvežti visus jo indus iš likusios virtuvės. Jie papildys mūsų išeivijos dailės ekspoziciją. Sesuo visada skundėsi ir barė brolį, kodėl jis ant tapybos darbų labai retai pasirašo. Nepaisant to, kiekvienas keramikos indas pažymėtas jo monograma, taip kaip Meisono porcelianas – Prano Lapės nesumaišysi“, – pasakojo Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis.

Per karą Pranas Lapė pasitraukė į vakarus. Sunkią pradžią parodoje atspindi piešiniai, kuriuose jis fiksavo įvykius kaip dienoraštyje. Jungtinėse Valstijose menininkas kūrė reklamą, mokė dailės, rengė personalines paroda. Paskelbus nepriklausomybę, grįžo į Lietuvą. Menininkas mirė Vilniuje praėjusį sausį.

Lietuvos dailę Pranas Lapė papildė abstraktaus ekspresionizmo tapyba. Susižavėjęs amerikiečiu Džeksonu Poloku Lapė vienu metu buvo atsisakęs spalvų, ieškojo netradicinės tapybos formų. Menotyrininkai pastebi, kad amerikietišką dinamiką savo darbuose jis sujungė su lietuvišku lyrizmu.

Kurdamas Jungtinės valstijose menininkas domėjosi gyvenimu Lietuvoje: per savaitę nutapė drobę apie tragiškus sausio 13osios įvykius. Jo sesuo darbą padovanojo Čiurlionio muziejui. 

„Tai rodo jo paveikslai, sukurti sausio 13-ąją, ir traukinys į Sibirą, ir lemtis. Šie paveikslai, vaizduojantys Lietuvos gyvenimo įvykius, yra ne tik vieni įdomiausių lietuvių tapyboje, bet ko gero ir vieninteliai. Iš tiesų tokio meninio lygio sukurtų darbų šiomis temomis mes neturime“, – LTV „Panoramai“ pasakojo P. Lapės parodos kuratorė ir menotyrininkė Nijolė Tumėnienė.

Brolio kūrybinį palikimą sauganti menininko sesuo Čiurlionio muziejui padovanojo ir apie pusšimtų menininko drobių, keramikos darbų, grafikos lakštų.

Paroda Kauno Mykolo Žilinsko dailės galerijoje veiks iki š. m. kovo 6-osios.

LTV „Panorama“

www.lrt.lt

Nuotraukoje: P. Lapė

Išeivija , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra