Prisimintas tragiškas 1941-ųjų birželis

Autorius: Data: 2011-06-28, 13:53 Spausdinti

2011 m. birželio 23 d. prie Panevėžio kraštotyros muziejaus vyko Laisvės gynimo ir didžiųjų netekčių atminimo metams, 1941 m. raudonojo teroro aukoms pagerbti skirtas renginys – 1941 m. raudonojo teroro aukų Panevėžyje pagerbimo akcija.

Į dangų buvo paleisti simboliniai raudoni juodais kaspinais perrišti balionai, pralieto kraujo ir istorinės atminties simbolis. Šios prasmingos akcijos iniciatorius – Telšių rajono savivaldybė, mininti Rainių tragedijos 70-tąsias metines. Renginį Panevėžio mieste organizavo Panevėžio kraštotyros muziejus.

1941 m. birželį iš okupuotos Lietuvos besitraukiantys sovietiniai okupantai paliko kruvinus pėdsakus. 1941 m. birželio 25 d. Panevėžyje, prie neseniai pastatyto Cukraus fabriko, be teismo sušaudyta 19 politinių kalinių iš Panevėžio kalėjimo. Daugiausiai tai buvo Kupiškio krašto žmonės: ūkininkai, moksleiviai, tarnautojai.

Birželio 25 d. raudonarmiečiai ir vietos komjaunuoliai, metę nepagrįstus kaltinimus, suėmė tris Panevėžio apskrities ligoninės gydytojus: ligoninės direktorių Juozą Žemgulį, gydytojus chirurgus Stasį Mačiulį ir Antaną Gudonį. Suimti gydytojai buvo nuvesdinti į NKVD-NKGB būstinę Vasario 16-osios g. (dabar šiame pastate Panevėžio kraštotyros muziejus).

Tos pačios dienos pavakarę, tikėdamasi gydytojus išvaduoti, į būstinės rūsį prisistatė Panevėžio apskrities ligoninės gailestingoji sesuo Zinaida Kanis-Kanevičienė. Deja, jos ir suimtų gydytojų laukė tragiška mirtis. NKVD-NKGB būstinės rūsyje Panevėžio medikai nukankinti, kartu su jais nužudyti ir trys miesto įstaigų darbuotojai.

1941 m. birželį, į Panevėžį įžengus nacistinės Vokietijos kariuomenei, vyko iškilmingos raudonojo teroro aukų Panevėžyje laidotuvės. Laidotuvėse dalyvavo tūkstančiai žmonių.

Daugiau informacijos: Raimonda Monkevičiūtė, Ryšių su visuomene ir lankytojų aptarnavimo sp., Panevėžio kraštotyros muziejus, Vasario 16-osios g. 23, tel.: 8-45 596181

T. Stasevičiaus nuotr.

Nuotraukoje: 1941 m. raudonojo teroro aukų Panevėžyje pagerbimo akcija prie miesto muziejaus. 2011 m. birželio 23 d.

Panevėžys , , , , , , , , , , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra