Prisimintas skulptorius Juozas Zikaras

Autorius: Data: 2012-05-10 , 15:28 Spausdinti

2012 m. gegužės 4 d. visuomenininkų panevėžiečių grupė aptarė Juozo Zikaro 1926 m. Panevėžiui sukurto Nepriklausomybės paminklo pastatymo reikiamybę bei galimybes.

Svarstant įvairius galimus projekto įgyvendinimo variantus buvo dar kartą apžiūrėtas Panevėžio kraštotyros muziejuje saugomas šio paminklo modelis. Mūsų kraštietis skulptorius J. Zikaras – vienas iš ryškiausių, produktyviausių kūrėjų tarpukario Lietuvoje, pirmasis lietuvių skulptorius profesionalas.

Paminklo pastatymo idėją iniciatyviai palaikantys švietimo, kultūros, verslo atstovai į susitikimą pakvietė marijampolietį skulptorių Kęstutį Balčiūną. Jis – vienas iš geriausių šiandienos monumentalaus skulptūrinio portreto meistrų Lietuvoje. Simboliškai siejasi ir abiejų skulptorių biografijos: ir vienas, ir kitas baigė Sankt Peterburgo meno akademijos I. E. Repino instituto Skulptūros fakultetą (J. Zikaras – 1916 m., o K. Balčiūnas lygiai po 70 metų, t. y. 1986 m.). Apžiūrėta ir galima paminklo „įkurdinimo“ vieta Laisvės aikštės pietinėje dalyje. Jei šį sumanymą pasiryžtų įgyvendinti panevėžiečiai, o paminklo „išpildytoju“ būtų pakviestas skulptorius K. Balčiūnas, tai jo vizija būtų baltos spalvos Laisvės skulptūra ant įspūdingo aukščio postamento.

Atkūrus Nepriklausomą Lietuvą, jau 20 metų kalbame apie J. Zikaro Nepriklausomybės paminklo pastatymą Panevėžyje. Pirmiausia, tam reikalingas miesto tarybos narių palaikymas ir rėmimas. Kad šis projektas per artimiausius 2 ar 3 metus būtų įgyvendintas, būtina miesto bendruomenės aktyvi pozicija savo miestą prie Nevėžio kurti gražesnį, nepamiršti tautos praeities ir kiekvienam nors nedideliu, bet personaliai reikšmingu, indėliu prisidėti prie paminklo pastatymo.

Nuotraukoje: Nepriklausomybės paminklo Panevėžyje projektas. 1926 m., atvirukas (L. Balčiūno privačios kolekcijos nuotr.)

Panevėžys , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra