Prisimename pirmuosius žuvusius tarpukario Lietuvos karius

Autorius: Data: 2012-02-13 , 09:31 Spausdinti

Vasario mėnuo – pirmųjų Lietuvos kariuomenės netekčių metinės. Prieš 93-ejus metus, 1919 metų vasario 7–13 dienomis žuvo pirmasis iš Lietuvos karių savanorių Povilas Lukšys ir pirmasis iš karininkų Antanas Juozapavičius.

1918 metų vasario 16 dieną lietuvių tautos atstovai paskelbė atkuriamą nepriklausomą, demokratiniais pagrindais sutvarkytą Lietuvos valstybę su sostine Vilniumi. Nepriklausomybę teko išsikovoti. Besikurianti Lietuvos kariuomenė 1918–1920 metais susidūrė su trim pajėgiais priešais – Sovietine Rusija, generolo Želigovskio lenkų kariuomene ir bermontininkais. Besikurianti ir stiprėjanti kariuomenė sugebėjo vienus iš jų sulaikyti, o kitus sutriuškinti ir išvyti iš Lietuvos.

Sovietinės Rusijos kariuomenė įsiveržė į Lietuvą 1918 gruodžio mėnesį. Prieš Lietuvą buvo nukreipta apie 20 tūkst. karių. Per trumpą laiką jiems pavyko užimti du trečdalius Lietuvos teritorijos. 

Lietuvos kariuomenei pavyko atsilaikyti, persigrupuoti ir iki 1919 metų rudens išvyti Sovietinės Rusijos kariuomenę iš Lietuvos.

Povilas Lukšys žuvo naktį iš vasario 7 į vasario 8 dieną žvalgybinės operacijos metu, o Antanas Juozapavičius žuvo vasario 13 dieną ant Alytaus tilto pulkui traukiantis nuo netikėto bolševikų puolimo.

A. Tamošiūno (KOP AB) nuotr.

www.kam.lt

Kariuomenė , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra