Prezidentė vetavo įstatymą, kuris numato visų teisės aktų pasirašymą elektroniniu parašu

Autorius: Data: 2012-07-09 , 16:34 Spausdinti

Prezidentė Dalia Grybauskaitė vetavo Teisėkūros pagrindų įstatymą, kuris numatė, kad visi teisės aktai būtų pasirašinėjami tik elektroniniu parašu, pirmadienį (2012 07 09) pranešė prezidentės spaudos tarnyba.

Prezidentė siūlo nekeisti įstatymų ir Respublikos Prezidento dekretų pasirašymo tvarkos. Pasak D. Grybauskaitės, visiškai atsisakyti autentiško parašo svarbiausiems valstybės dokumentams yra nesaugu.

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius sako, kad neturėtų kilti kliūčių pagal prezidentės pastabas pataisyti Teisėkūros pagrindų įstatymą.

„Šiek tiek apmaudu, kad prezidentė nenorėjo pasirašyti tokio įstatymo projekto, kuris įpareigotų ir ją pačią pasirašinėti elektroninius dokumentus elektroninu parašu. Kita vertus, prezidentė pati pabrėžė, kad esame moderni valstybė ir visas teisėkūros procesas turi vykti elektroninėje erdvėje“, – BNS pirmadienį sakė ministras.

R. Šimašiaus teigimu, svarbu, kad prezidentė neprieštarauja, jog teisės aktai būtų skelbiami ne popieriniame „Valstybės žinių“ leidinyje, bet elektroniniame registre.

„Prezidentės pateiktas siūlymas pilnai gali būti inkorporuotas į teisės akto esamą sistemą – išlaikant prezidento pasirašymą ranka, galime turėti ir teisėkūrą elektroninėje erdvėje. Kaip suprantu, prezidentė išreiškė palaikymą, kad ir teisės aktų skelbimas vyktų ne brangiame ir nelabai patogiame „Valstybės žinių“ popieriniame leidinyje, o internetiniame elektroniniame teisės aktų registre“, – sakė R. Šimašius.

Teisėkūros pagrindų įstatymą vetavusi prezidentė siūlo nekeisti įstatymų ir Respublikos Prezidento dekretų pasirašymo tvarkos. Pasak D. Grybauskaitės, visiškai atsisakyti autentiško parašo svarbiausiems valstybės dokumentams yra nesaugu.

„Esame moderni valstybė ir visas teisėkūros procesas gali ir turi vykti elektroninėje erdvėje. Palaikau siūlymus kuo plačiau naudoti elektroninį parašą kasdieninėje veikloje. Tačiau visiškai atsisakyti autentiško parašo svarbiausiems valstybės dokumentams yra nesaugu. Nė viena pasaulio valstybė, net ir labai pažengusi informacinių technologijų srityje, nėra atsisakiusi originalaus parašo“, – pranešime spaudai sakė prezidentė.

Perėjimui tik prie elektroninio parašo, pasak prezidentės, tinkamai nepasirengta nei finansiškai, nei technologiškai. Anot Prezidentūros pranešimo, patirtis rodo, kad elektroninių paslaugų saugumo užtikrinimas kainuoja dešimtis milijonų litų ir vis tiek nėra šimtaprocentinis.

Prezidentė taip pat pareiškė, kad perėjimo tik prie elektroninio parašo sąnaudos neadekvačios teisėkūros proceso efektyvumui.

„Šis sprendimas – tik garantuotos pajamos informacinių technologijų kompanijoms“, – pareiškė D. Grybauskaitė.

Komentuodamas prezidentės argumentus, ministras R. Šimašius teigė, kad saugumo aspektai yra vertinami, o naujasis įstatymas leis sutaupyti valstybės lėšų.

„Suprantu prezidentės argumentus dėl simbolinės, istorinės dokumentų pasirašymo ranka reikšmės. Dėl saugumo – tiek pasirašant elektroniškai yra saugumo aspektai, į kuriuos būtina atsižvelgti, ir tai yra užprogramuojama įstatyme, ir pasirašant ranka yra saugumo aspektai. Galiausiai gi ranka pasirašomas tik paskutinis puslapis, o ne kiekvienas, kas būna pasirašant labai svarbius elektroninius dokumentus“, – kalbėjo teisingumo ministras.

„Įdiegimo suma yra netgi mažesnė negu šiandien valstybės įstaigos ir organizacijos sumoka už „Valstybės žinių“ egzistavimą per užmokestį už teisės aktų ir informacinių pranešimų skelbimą. Tai yra projektas, kuris ne tik nepareikalauja papildomų lėšų, bet leidžia tas lėšas kasmet taupyti. Sistemos palaikymas kainuotų iki milijono litų, o dabar „Valstybės žinios“ iš valstybės įstaigų surenka apie penkis milijonus litų už analogišką funkciją“, – sakė R. Šimašius.

Ministras taip pat pabrėžė, kad su elektronine teisėkūra ir elektroninių teisės aktų skelbimo projektu susijusias funkcijas jau vykdo Seimo kanceliarija, o ne privačios įmonės.

Seimas birželio pabaigoje priėmė Teisėkūros pagrindų įstatymą, pagal kurį nuo kitų metų kovo nebereikės įstatymų ir kitų teisės aktų skelbti popieriniame „Valstybės žinių“ leidinyje.

Įstatyme numatyta, kad teisės aktai įsigalios paskelbus juos elektroniniame Teisės aktų registre, kurį tvarkys Seimo kanceliarija.

Dabar visus priimtus teisės aktus, kitą informaciją, įvairius pranešimus privaloma skelbti „Valstybės žiniose“ ir jo priede „Informaciniai pranešimai“. „Valstybės žinias“ leidžia valstybės įmonė Seimo leidykla „Valstybės žinios“. Leidyklai vadovauja socialdemokratas Jonas Lionginas.

www.bernardinai.lt

Daugiau informacijos:

http://www.lrp.lt/lt/spaudos_centras_392/pranesimai_spaudai/elektroninis_parasas_negali_visiskai_pakeisti_autentisko.html 

Prezidentė Dalia Grybauskaitė , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra