Prezidentė visuomenei pristatė dvejų veiklos metų rezultatus ir trečiųjų prioritetus

Autorius: Data: 2011-07-12 , 12:45 Spausdinti

Antradienis, 2011 m. liepos 12 d. (Vilnius).

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė surengė spaudos konferenciją, kurioje apžvelgė antrų kadencijos metų veiklos rezultatus ir pristatė svarbiausius trečiųjų metų prioritetus.

Spaudos konferencija buvo transliuojama tiesiogiai internetu: www.prezidente.lt

Antrųjų Prezidentės Dalios Grybauskaitės metų veiklos apžvalga

Statistika

Įvyko 29 užsienio vizitai

priimti 43 užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų vadovai ir aukšti pareigūnai

76 dvišaliai susitikimai su užsienio šalių atstovais, iš jų – 31 susitikimas su Prezidentais, 2 su karaliais, 10 su Premjerais

priimti 26 šalių ambasadorių skiriamieji raštai

paskirti 6 Lietuvos ambasadoriai

pasirašyti 395 įstatymai

12 įstatymų grąžinti Seimui pakartotinai svarstyti

inicijuoti 66 teisės aktai, iš kurių 58 jau įgyvendinami

paskirta 15 valstybės institucijų vadovų ir/arba jų pavaduotojų

paskirtas 21 naujas teisėjas, pakeisti 7 teismų vadovai, atleista 20 teisėjų, iš jų 6 – už teisėjo vardo pažeminimą

14 vizitų į šalies regionus

surengta 17 interviu, 12 spaudos konferencijų ir 19 brifingų Lietuvos žiniasklaidai; 22 interviu užsienio žiniasklaidai

pasakyta 51 kalba

gauta 11 443 piliečių ir juridinių asmenų laiškų

Kova su korupcija

Įteisintas išplėstinis turto konfiskavimas – BK pataisos.

Penkis kartus padidintos piniginės baudos už ekonominius, finansinius ir kitus kriminalinius nusikaltimus – BPK pataisos.

Garantuota apsauga nuo persekiojimo apie korupciją ir kitus nusikaltimus pranešantiems žmonėms – BPK pataisos.

Išplėstas specialiųjų tarnybų tikrinamų valstybės tarnautojų sąrašas ir pakeista jų tikrinimo tvarka – Korupcijos prevencijos, Operatyvinės veiklos, Valstybės tarnybos įstatymų pataisos.

Viešųjų pirkimų skaidrinimas – Viešųjų pirkimų įstatymo pataisos, įpareigojančios viešinti ir su Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) suderinti visus, net ir vidaus sandoriais ar neskelbiamų derybų būdu vykdomus pirkimus. Siūloma keisti VPT pavaldumą.

Pradėtas šilumos ūkio demonopolizavimas – Šilumos, Konkurencijos, Civilinio kodekso ir Administracinių teisės pažeidimų įstatymų pataisos, numatančios, kad daugiabučių administratoriai ir su jais susiję asmenys negalės būti šilumos ir kitų komunalinių paslaugų teikėjais.

Už kartelinius susitarimus numatyta asmeninė įmonių vadovų atsakomybė, didesnės baudos ir prailginti sankcijų skyrimo senaties terminai – Konkurencijos įstatymo pataisos.

Apibrėžtos kadencijos visų lygių VSD, STT ir Prokuratūros vadovams.

Parengtos sveikatos įstaigų vadovų kadenciją apribojančios įstatymų pataisos. Siūloma apibrėžti kadencijas visų biudžetinių įstaigų vadovams.

Užtikrinta konstitucinė miškų apsauga. Užkirstas kelias miškų dalyboms ir privačioms statyboms miškuose – vetuotas Miškų įstatymas.

Užtikrinta galimybė savivaldos rinkimuose dalyvauti nepartiniams kandidatams – vetuotas Politinių partijų ir kampanijų finansavimo įstatymas.

Neleista pailginti prekybos alkoholiu laiko ir sumažinti alkoholio akcizų – vetuotas Alkoholio kontrolės įstatymas ir Akcizų įstatymas.

Teisingumas ir saugumas. Pertvarkos teismuose ir teisėsaugos institucijose

Pakeista uždara teismų administracinės veiklos kontrolės sistema. Teismų veiklos tyrimuose galės dalyvauti ir visuomenė – Teismų įstatymo pataisos.

Pradėta viešinti visa informacija apie teisėjų atrankas, pakeista teisėjų egzaminų tvarka.

Jokios tolerancijos aplaidiems teisėjams – už teisėjo vardo pažeminimą atleisti 6 teisėjai.

Pašalintos istoriniam teisingumui trukdžiusios teisinės spragos – priimtos BK pataisos, leidžiančios perkvalifikuoti Sausio 13-osios, Medininkų ir kitas visuomenei svarbias bylas.

Inicijuotos spartesnį bylų nagrinėjimą ir tolygų teismų darbo krūvį užtikrinančios Teismų įstatymo ir Civilinio proceso kodekso pataisos.

Prezidentei pareikalavus baigti liustracijos procesą, pradėti viešinti KGB archyvo dokumentai.

Paskirtas naujas Policijos vadovas įpareigotas parengti naujas Policijos veiklos gaires ir užtikrinti pareigūnų rotaciją.

Užtikrinta, kad dviguba pilietybė būtų išimtis, o ne plačiai paplitęs reiškinys – vetuotas Pilietybės įstatymas.

Patvirtinti grėsmių nacionaliniam saugumui mažinimo prioritetai, pritarta atnaujintai Nacionalinio saugumo strategijai.

Patvirtinta Lietuvos ginkluotos gynybos koncepcija, pagal kurią bus koreguojama kariuomenės struktūra ir plėtojama krašto apsaugos sistema.

Ekonominės, socialinės ir kultūrinės aplinkos gerinimas

Realistinis 2011 m. biudžetas ir išlaidų suvaržymas užtikrino finansinį stabilumą ir galimybę kitąmet atkurti sumažintas pensijas ir didinti MMA.

Paskirtas naujas Lietuvos banko vadovas įpareigotas užtikrinti šalies ekonomikos stabilumą, apsaugoti gyventojų interesus ir šalies finansų sistemą nuo galimų krizių ateityje.

Paskirtas naujas Konkurencijos tarybos pirmininkas įpareigotas operatyviau atlikti tyrimus dėl įmonių kartelinių susitarimų ir piktnaudžiavimų dominuojančia padėtimi.

Skaidri kainų politika – įpareigojimas Valstybinei kainų ir energetikos komisijai užtikrinti skaidrias ir objektyvias kainas ir ginti vartotojų interesus, pateiktos konkurencingesnes komunalinių paslaugų kainas užtikrinsiančios Šilumos, Konkurencijos įstatymų pataisos.

Inicijuotas Savanoriškos veiklos įstatymas.

Inicijuotas NVO įstatymas.

Sudaryta galimybė NVO teikti sveikatos gerinimo paslaugas ir gauti joms finansavimą – Sveikatos sistemos įstatymo pataisos.

Prezidentei remiant pradėjo veikti Apsaugos nuo smurto privačioje erdvėje įstatymas.

Sustabdyta jūreivių diskriminacija – vetuotas Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas.

Prezidentei paraginus pakeistos daugiafunkcių centrų steigimo sąlygos – centruose leista teikti visas bendruomenės poreikius atitinkančias švietimo, kultūros ir socialines paslaugas.

Parengtos Nekilnojamojo kultūros paveldo įstatymo pataisos, reikalaujančios sudaryti svarbiausių valstybei objektų sąrašą.

Prezidentei reikalaujant patobulintas studijų krepšelio skirstymo mechanizmas, supaprastinta mokslinių tyrimų pirkimų tvarka.

14 vizitų į šalies regionus – Varėnos (2k.), Kauno, Alytaus, Prienų, Trakų, Švenčionių, Utenos, Telšių, Radviliškio rajonuose bei Panevėžio, Kauno (2k.) ir Klaipėdos miestuose – verslumo, socialiai atsakingo verslo, inovacijų, bendruomeniškumo, savanorystės, pagalbos vieni kitiems bei alternatyvų globos namams skatinimas.

Šalies interesų gynimas per užsienio politiką

Įvyko 29 vizitai užsienyje, iš jų 6 Europos Vadovų Tarybos (EVT), prieš kurias susitinkama su NB 6 -Šiaurės ir Baltijos šalių vadovais.

Vizitų metu vyko dvišaliai susitikimai su Lenkijos, Norvegijos, Austrijos, Latvijos, Estijos, Gruzijos, Baltarusijos, Kinijos, Kazachstano, Azerbaidžano, Armėnijos, Kirgizijos, Italijos, JAV, Vokietijos, JT vadovais, Romos popiežiumi.

Lietuvoje apsilankė 43 užsienio valstybių vadovai ir pareigūnai, iš jų 11 valstybių – Lenkijos, Vokietijos, Ukrainos, Latvijos, Estijos, Švedijos, Kroatijos, Slovakijos Suomijos, Mongolijos, Kosovo prezidentai, 4 EK komisarai, ESBO vadovas, JAV valstybės sekretorė H. Clinton,ES įgaliotinė užsienio politikai C. Ashton.

Su Lenkijos Prezidentu B. Komorovskiu susitikta 5 kartus.

16 susitikimų su Šiaurės ir Baltijos šalių vadovais.

Svarbiausi pasiekimai užsienio politikos srityje:

Sustiprėjo Lietuvos pozicijos ES, NATO, ESBO ir Demokratijų bendrijoje.

NATO koncepcijoje įtvirtinti realūs Baltijos šalių gynybos planai, numatytos priemonės prieš energetines ir kibernetines grėsmes, įsipareigota kurti Lietuvos ir visų NATO narių interesus atitinkančią priešraketinės gynybos sistemą.

Pažanga siekiant ilgalaikės Lietuvos oro erdvės apsaugos (nuolatinės NATO oro policijos misijos).

EVT pritarė Lietuvos siūlymams dėl griežtesnių saugumo reikalavimų atominių jėgainių eksploatavimui, kurie bus keliami ir šalia Lietuvos statomoms AE Kaliningrade ir Baltarusijoje.

Aktyvesnio dialogo su Vokietija ir Šiaurės bei Baltijos šalimis rezultatas – EVT sprendimas iki 2014 m. sukurti vieningą ES energetikos rinką ir 2015 m. panaikinti energetines salas. Elektros ir gamtinių dujų jungčių Baltijos jūros regione plėtra.

Lietuvoje įkurtas Energetinio saugumo centras sieks tapti akredituotu NATO kompetencijos centru.

Aktyvesnio dialogo su JAV rezultatas – susitarimas dėl krovinių tarptautinei misijai Afganistane tranzito per Lietuvą, augančios tranzito apimtys.

Pasirašyta palengvinto pasienio režimo sutartis su Baltarusija.

Atgaivinta ir išplėtota Demokratijų bendrijos veikla – Lietuvoje įvyko aukšto lygio pasaulio lyderių moterų renginys.

Jungtinių Tautų pritarimas Prezidentės pasiūlytai rezoliucijai dėl Baltijos jūroje esančio cheminio ginklo.

Pradėtas bendradarbiavimas su NATO šalimis ir Rusija dėl Baltijos jūros aplinkosaugos.

Prezidentės spaudos tarnyba

www.lrp.lt

Nuotraukoje: Šalies vadovė inauguracijos dieną 2009 m. liepos 12-ąją

Prezidentė Dalia Grybauskaitė , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra