Prezidentė pensijų nedidins kurdama konfliktų židinius

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Prieš kelias dienas prezidentė Dalia Grybauskaitė, kalbėdama apie opozicijos siūlymą atkurti sumažintas pensijas, kaip visada trumpai ir kategoriškai išrėžė: „Tokie opozicijos siūlymai yra nekompetentingi ir net ekonomiškai nusikalstami.“
 
Jei žvelgtume į susidariusią situaciją tik siaurai ekonominiu žvilgsniu, tikrai galėtume pritarti, nes techniškai sudėtinga atsakyti į krizės iššūkius dalijant pinigus neproduktyviai sferai – pensininkams. Tačiau valstybė nėra tik ekonomikos subjektas, tai – žmonės ir jų likimai. Tai emocijos ir lūkesčiai.
 
Štai tada toks susiaurintas žvilgsnis tampa daugiau šaltu technokratišku nuosprendžiu visuomenei ir jos gyvavimui nei išmintingu sprendimu. Taip kalbėdama (vadinasi, veikdama) prezidentė parodo ir savo socialiai negatyvų požiūrį į visuomenę. Valstybė jai – ekonominis-finansinis agregatas, kurio dalis gyventojų (negaminančių pridėtinės vertės) trukdo procesams, tai – bedarbiai ir pensininkai. Bet tegul apie tai šneka sociologai ir psichologai. Mes pažvelkime į šią prezidentės frazę ir galimas pasekmes dar vienu aspektu.
 
D. Grybauskaitė, kalbėdama apie opozicijos nusikalstamą siūlymą, sukuria prielaidą manyti, kad toks teiginys politikos lauke, kuriame vertingos visos veikiančios politinės jėgos (pozicija ir opozicija), yra ne atsitiktinis, o išreiškiantis sakančiojo poziciją ar intenciją. Ko siekia (gal, manau, net nesuprasdama pasekmių) prezidentė? Nors demokratija reikalauja diskusijos, pozicijų ir nuomonių įvairovės, prezidentė smerkia ir įvardija kitaip manančiuosius kaip galimus nusikaltėlius. Štai kur giluminė D. Grybauskaitės išsakytos pozicijos esmė.
 
Teiginys, jog opozicijos siūlymai yra nekompetentingi ir net ekonomiškai nusikalstami, gal ir sutelks bailesnius Seimo narius balsuoti taip, kaip mano ji. Tačiau ilgesnėje perspektyvoje visa tai sukels įtampą ir konfrontaciją tarp politinių partijų. Prezidentė savo žodžiais konstatuoja, kad išskiria partijas į normalias ir nusikalstamai veikiančias. O tai reiškia, jog ji įsitraukia į politines kovas, priimdama konkrečią partinę poziciją, ir visus, kurie oponuoja tokiai partinei pozicijai, natūraliai ima vadinti „blogiukais“.
 
Dabar laukime atsako. Manau, jo sulauksime per biudžeto svarstymą, kai „nekompetentingi ir net ekonomiškai nusikalstami“ politikai parodys, kas yra demokratija, parlamentinė politika ir kur yra prezidentės vieta.
 
Taip kalbėdama D. Grybauskaitė, kuri yra valstybės vadovė ir privalo būti virš partijų, pasirenka tokią poziciją, kuri ženklina neobjektyvumą ir politinį tendencingumą (tegul tai bus kurios nors partijos pozicijos sustiprinimas), naudingą tik valdančiajai daugumai bei dabar veikiančiai Vyriausybei. Taigi prezidentė ne siekia atrasti optimalų sprendimą, naudingą visiems Lietuvos socialiniams sluoksniams ir politinėms grupėms, o aiškiai pasako, kad vieni yra geri, kiti – netikę.
 
Taip prezidentė visiškai prisiima atsakomybę dėl Vyriausybės ir valdančiosios daugumos veiksmų (įsitraukia į Vyriausybės kompetenciją). Tai, kad daugelis specialistų teigia, jog dabartinė Vyriausybė nebeturi idėjų ir vadovaujasi formalių sprendinių kriterijų trafaretais, vykdydama antikrizines priemones, dabar tampa kritika ir prezidentei.
 
Bet kaip tada bus, jeigu ši Vyriausybė bus priversta atsistatydinti dėl padarytų klaidų ir nekompetencijos? Ką darys prezidentė, pasitrauks su Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais į opoziciją? Tylės ir lauks kitų laikų? Valstybės vadovė neturėtų kalbėti ir veikti kaip partijos atstovė, ginanti tik savo partinę tiesą bei vykdomą politinę programą, nes visada sulauks skausmingų pasekmių.
 
www.lzinios.lr
 
Nuotraukoje: Politologas soc. m. dr. L. Bielinis

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra