Prezidentė pasirašė įstatymų pataisas, kurias dėl antstolių ir notarų įkainių reguliavimo kritikuoja teisingumo ministras

Autorius: Data: 2012-05-02 , 16:54 Spausdinti

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Antstolių ir Notariato įstatymų pataisas, kurias dėl antstolių ir notarų įkainių reguliavimo tvarkos kritikuoja teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

Tai BNS trečiadienį, 2012 m. gegužės 2 d., pranešė Prezidentės spaudos tarnyba.

Teisingumo ministro nuomone, prieš dvi savaites priimti įstatymai gali užkirsti kelią antstolių ir notarų paslaugų įkainių mažinimui.

„Jei prezidentė klaus mano nuomonės, pasakysiu, kad kainų reguliavimo prasme šis įstatymas nėra tinkamas“, – BNS yra sakęs R. Šimašius.

Trečiadienį ministras sakė prezidentės sprendimą priimantis kaip faktą, kurį nulėmė Seimo daugumos valia.

„Mano žiniomis, prezidentė pasirašė ne todėl, kad nepritartų mano pozicijai, bet dėl to, kad Seime „prieš“ balsavo vienintelis Liberalų sąjūdis, ir buvo per didelė dauguma, remianti tą įstatymą“, – BNS sakė ministras.

„Tai man nėra džiugi žinia, bet priimu tai kaip faktą ramiai, nors ir manau, kad įstatymai nėra naudingi visuomenei“, – kalbėjo R. Šimašius.

Pagal naujus įstatymus, nustatant vykdymo išlaidų dydį ir atlyginimą notarams, šiuos įkainius būtina suderinti su Antstolių ir Notarų rūmais. Iki šiol įkainiai būdavo tvirtinami bendru teisingumo ir finansų ministro įsakymu.

Ministras sako turintis planų, kaip sumažinti antstolių ir notarų paslaugų įkainius, o Antstolių ir Notarų rūmams suteikta veto teisė gali tapti rimta problema.

Jo teigimu, antstolių kainos galėtų mažėti įdiegus technologines naujoves, peržiūrėjus jų atliekamus veiksmus, o notarų kainodara turėtų būti paremta sąnaudomis, mažinant didžiausias kainas už nekilnojamojo turto sandorius ir galbūt didinant kai kurias kitas kainas.

„Jei kainų pakeitimai gali būti blokuoti nepritariant jiems, tai reiškia, kad likusi visuomenės dalis gali tapti jų įkaitais. Nesakau, kad Antstolių ir Notarų rūmai taip elgsis, bet tokia galimybė įtvirtinta įstatymu, mano supratimu, yra netinkamas sprendimas“, – sakė teisingumo ministras.

Prieš dvi savaites svarstant Antstolių ir Notariato įstatymų pataisas, apie kainodaros pakeitimus diskusijų praktiškai nebuvo – parlamentarai kalbėjo tik apie siūlymą leisti šių profesijų atstovams dirbti iki 70 metų. Toks pakeitimas reikalingas dėl Konstitucinio Teismo išaiškinimo. Tačiau kartu su pataisomis pateiktas ir projektas dėl įkainių.

Antstolių rūmų vadovas Aleksandras Selezniovas sakė, kad nuogąstavimai yra nepagrįsti.

„Mes, kaip antstoliai, asociacija, niekada nekėlėme to klausimo, kad įkainius reikėtų kelti. Asociacijos pozicija visada buvo tokia, kad įkainius reikia peržiūrėti atsargiai, o žiūrint į įkainių nustatymą, atsižvelgti į kainodaros principus, sąnaudų principus“, – BNS sakė A. Selezniovas.

Jo teigimu, dalyvaujant Antstolių rūmams atsiras daugiau skaidrumo ir aiškumo, nes bus matomos oficialiai teikiamos pastabos, pasiūlymai. Pasak A. Selezniovo, ateityje antstolių įkainiai turėtų mažėti, nes atsiradus elektroninei bylai daug procesų persikels į elektroninę erdvę, bus atsisakoma perteklinių veiksmų.

„Jeigu dalyvauja asociacija įkainių nustatymo procese, tai kaip tik užtikrina objektyvų požiūrį. Kas gali geriau pasakyti, kiek antstolis patiria sąnaudų, negu pats antstolis“, – sakė A. Selezniovas.

Notarų rūmų prezidentas Marius Stračkaitis BNS tvirtino, kad notarų įkainiai yra ir bus socialiai orientuoti.

„Jeigu ministerijos vadovybė vadovausis įstatymo pataisose nustatytais kriterijais, notarų paslaugų įkainiai bus ir toliau socialiai orientuoti ir išsaugos savo prieinamumą visiems Lietuvos piliečiams. Pagal atliktas studijas, Lietuvos notarų paslaugų įkainiai yra vieni iš mažiausių Europos Sąjungoje“, – tikino Notarų rūmų vadovas.

Pasak M. Stračkaičio, „įstatymo pataisose įtvirtinti daugelyje Europos Sąjungos valstybių galiojantys notarų paslaugų įkainių nustatymo principai, kurie susiklostė per ilgus dešimtmečius.“

Šarūno Mažeikos nuotr.

www.delfi.lt

Nuotraukoje: D. Grybauskaitė

Politika , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra