Prezidentė: ES pradeda realiai ginti energijos vartotojus

Autorius: Data: 2012-09-14 , 15:55 Spausdinti

Penktadienis, 2012 m. rugsėjo 14 d. (Vilnius)

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su ES energetikos komisaru Giunteriu Oetingeriu, su kuriuo aptarė Lietuvos ir Baltijos šalių pažangą įsijungiant į ES energetinę sistemą, regioninių dujų ir elektros rinkų kūrimą.

„Efektyviai veikiančios elektros ir dujų rinkos yra gyvybiškai svarbios Lietuvos energetiniam saugumui ir ekonominei gerovei. Jas sukūrę užkirsime monopolininkams galimybę diktuoti nepagrįstai dideles dujų ir elektros kainas“, – sakė Prezidentė.

Prezidentė padėkojo Europos Komisijai, išdrįsus pradėti tyrimą dėl „Gazprom“ monopolinio dominavimo. Pasak šalies vadovės, ES parama yra labai svarbi Lietuvai įgyvendinant Trečiajį energetikos paketą. Jį įvykdžius, bus visiškai atskirta dujų gavybos, tiekimo ir perdavimo veiklų nuosavybė. Magistraliniai dujotiekiai pereis valstybės nuosavybėn ir monopolinis dujų tiekėjas „Gazprom“ negalės riboti dujų srautų iš kitų tiekėjų.

Šalies vadovė pabrėžė, jog Lietuvos energetinio savarankiškumo siekis tapo visos ES interesu. Europos Komisijos iniciatyva naujoje ES finansinėje perspektyvoje siūloma skirti žymų finansavimą naujoms elektros ir dujų jungčių statyboms. Jos yra reikalingos ne tik energetinei izoliacijai mažinti – energetinės infrastruktūros statyba prisidės ir prie visos Europos ekonomikos augimo.

Klaipėdoje pastačius Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalą, nutiesus dujotiekį su Lenkija ir įgyvendinus elektros jungčių projektus, Lietuva turės galimybę apsirūpinti energija iš alternatyvių šaltinių. Bus sukurta konkurencija, kuri paskatins pigesnes dujų, šilumos ir elektros kainas energijos vartotojams.

Lietuva jau yra įsijungusi į Šiaurės Europos elektros rinką „NordPool“, tačiau pilnam jos funkcionavimui dar reikia nutiesti elektros jungtį tarp Lietuvos ir Švedijos bei antrąją jungtį tarp Estijos ir Suomijos. Lietuva taip pat pradėjo vykdyti elektros jungties su Lenkija, kuri reikalinga sinchroniniam darbui su kontinentinės Europos tinklais, projektą.

Susitikime aptarta Visagino atominės elektrinės projekto pažanga ir jo reikšmė regiono vystymuisi. Europos Komisija jau vasarą teigiamai įvertino Lietuvos iniciatyvą didinti elektros generavimo pajėgumus statant atominę jėgainę.

Prezidentės spaudos tarnyba

www.lrp.lt

Prezidentė Dalia Grybauskaitė , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra