Prezidentas pažeidžiamas, tai kelia pavojų valstybės saugumui, – teigia parlamentinė komisija

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Vilnius, 2003 m. gruodžio 1 d. (IPA-BNS). Prezidentūros skandalą tyrusi parlamentinė komisija konstatavo, kad prezidentas Rolandas Paksas dėl savo ryšių „buvo ir tebėra pažeidžiamas“, ir tai „sudaro grėsmes nacionaliniam saugumui“.

Tai teigiama Seimo laikinosios tyrimo komisijos dėl galimų grėsmių nacionaliniam saugumui išvadose, kurios pirmadienį patvirtintos uždarame komisijos posėdyje.

„Komisija konstatuoja, jog prezidentas buvo ir yra pažeidžiamas. Įvertinant ypatingą prezidento statusą ir atsakomybę, jo vaidmenį vidaus ir tarptautinėje politikoje, tai sudaro grėsmes nacionaliniam saugumui“, – teigiama jos baigiamojoje išvadoje.

Išvados patvirtintos 7 nariams balsavus už, 1 – prieš ir 1 susilaikius. Prieš balsavo liberaldemokratas Dailis Barakauskas, susilaikė socialdemokratas Zenonas Mačernius.

Komisijos narys D. Barakauskas pateikė atskirą nuomonę, kurioje apkaltino komisiją tendencingumu ir kompetencijos viršijimu. Prezidento R. Pakso įkurtos Liberalų demokratų partijos narys teigia, jog „nėra pagrindo teigti“, kad kilo grėsmė nacionaliniam saugumui.

Komisijos išvados ir atskiroji D. Barakausko nuomonė pirmadienio popietę buvo užregistruotos Seimo posėdžių sekretoriate, antradienį bus paskelbtos Seimo plenariniame posėdyje.

Seimui bus teikiamas nutarimo projektas, kuriame siūloma pritarti komisijos išvadoms.

Kaip teigiama 10-ies puslapių apimties išvadose, prezidentas yra pažeidžiamas dėl nederamų jo aplinkos ryšių, slaptos informacijos nutekėjimo iš Prezidentūros, santykių su rinkimų kampanijos finansiniu rėmėju verslininku Jurijumi Borisovu.

Anot išvadų, J. Borisovas turėjo R. Paksui didelės įtakos, ir tai liudija skubotas Lietuvos pilietybės jam suteikimas šių metų pavasarį.

„Prezidento santykiai su J. Borisovu yra išskirtiniai. Siekdamas politinių, ekonominių ir savo asmeninių tikslų, palaikomas Rusijos kompanijos „Almax“, J. Borisovas įtakojo Prezidentūros veiklą, darė poveikį paties prezidento sprendimams“, – rašoma išvadose, pažymint, jog žinodamas apie J.Borisovo grasinimus, prezidentas jam išimties tvarka suteikė pilietybę.

Komisijos nuomone, Prezidentūrai taip pat „darė ir tebedaro įtaką“ Rusijoje registruota ir įtariama susijusi su šios šalies specialiosiomis tarnybomis informacijos vadybos bendrovė „Almax“. Anot komisijos, ši bendrovė siekė „įtakoti ir valdyti Lietuvoje politinius procesus, formuodama Prezidentūros struktūrą ir kadrus, savo ir J. Borisovo interesais siekdama stiprinti įtaką prezidentui“.

Taip pat komisija konstatavo, jog Prezidentūrą įtakojo ir teisėsaugos institucijų vadovų pakeitimo siekė „abejotinos reputacijos asmenys, susiję su nusikalstamo pasaulio ir šešėlinio verslo struktūromis“.

Ne tik prezidento patarėjai, bet ir pats prezidentas, komisijos nuomone, „darė neleistiną įtaką įmonių privatizavimui ir atskiriems privataus verslo subjektams“.

Išvadose teigiama, jog „prezidentui toleruojant, jo patarėjai viršijo savo kompetenciją, kišosi į kitų valstybės institucijų veiklą, piktnaudžiavo savo statusu, taip įnešdami sumaištį į valstybės valdymą".
Komisija taip pat konstatavo, jog slapta informacija „nutekėdavo“ ne tik iš prezidento patarėjų, bet ir paties prezidento. Ji patekdavo asmenims, kurių atžvilgiu teisėsaugininkai atliko operatyvinį tyrimą“.

„Vieną kartą fiksavome, kad slapta informacija nutekėjo iš paties prezidento“, – žurnalistams brifinge sakė parlamentinės komisijos pirmininkas socialdemokratas Aloyzas Sakalas.

Komisija gavo duomenų, jog kovo 17 dieną Valstybės saugumo departamento vadovas Mečys Laurinkus įspėjo prezidentą apie J. Borisovo keliamą grėsmę Prezidentūros autoritetui ir nacionaliniam saugumui bei pateikė valstybės vadovui slapta įrašytų penkių telefoninių pokalbių išklotines.

Išvadose rašoma, jog tą pačią dieną J. Borisovas susitiko su prezidentu ir iš pokalbio suprato, jog jo telefono yra klausomasi.

Už valstybės paslapties paskleidimą gresia baudžiamoji atsakomybė. Už tai numatyta teisės dirbti tam tikrą darbą arba užsiimti tam tikra veikla atėmimas, bauda, laisvės apribojimas arba laisvės atėmimas iki trejų metų.

Komisijos pirmininkas A.Sakalas atsisakė žurnalistams komentuoti, ar po šių išvadų turėtų būti inicijuota apkalta prezidentui, tačiau leido suprasti, jog valstybės vadovui reikėtų atsistatydinti.

„Jeigu aš būčiau prezidentas, pasielgčiau kaip Vilis Brantas“, – sakė A. Sakalas.

Buvęs Vokietijos kancleris atsistatydino, kai paaiškėjo, jog jo asmeninis sekretorius dirbo užsienio žvalgybai.

Komisija taip pat parengė Seimo nutarimo projektą, kuriame siūloma Generalinei prokuratūrai, kitoms teisėsaugos institucijoms imtis neatidėliotinų ir papildomų priemonių galimiems įstatymo pažeidimams, susijusiems su komisijos nagrinėtais klausimais, ištirti.

Valstybės saugumo departamentas (VSD) jau atlieka ikiteisminį tyrimą dėl slaptos informacijos nutekėjimo iš Prezidentūros.

Nutarimo projekte taip pat siūloma Seimui kreiptis į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją dėl parlamentaro Egidijaus Skarbaliaus, į Pagėgių ir Kauno savivaldybių tarybas dėl Pagėgių mero Kęsto Komskio ir Kauno miesto tarybos nario Tautvydo Barščio veiklos, paprašyti teisėsaugos institucijų įvertinti VSD pažymoje ir komisijos išvadose minimų valstybės pareigūnų veiksmus.

Taip pat nutarimo projekte siūloma Seimo valdybai inicijuoti rinkimų ir politinių kampanijų finansavimo, Seimo laikinųjų tyrimo komisijų įstatymo pataisas, įvertinti teisėsaugos institucijų vadovų skyrimo tvarką.

IPA-BNS žiniomis, dar šią savaitę Seime ketinama surinkti parašus, reikalingus prezidento apkaltai inicijuoti. Tam reikia surinkti ne mažiau kaip 36 parlamentarų parašus, tačiau ketina siekti surinkti kiek įmanoma daugiau parašų, tokiu būdu pademonstruojant prezidentui Seimo nusiteikimą.

Prezidentui atstatydinti reikia ne mažiau kaip 85 balsų. Šiuo metu Seime yra 137 nariai. Keturios parlamentarų vietos yra laisvos.

Parlamentinė komisija buvo sudaryta lapkričio pradžioje gavus Valstybės saugumo departamento (VSD) informaciją dėl galimų prezidento aplinkos ryšių su abejotinos reputacijos asmenimis, slaptos informacijos nutekėjimo iš Prezidentūros į nusikaltėlių sluoksnius, dosniausio prezidento rėmėjo – bendrovės „Avia Baltika“ vadovo J. Borisovo – spaudimo valstybės vadovui.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra