Premjeras nemato kliūčių Kazokiškių sąvartyno statybai

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas šiandien lankėsi Kazokiškių apylinkėse ir pareiškė nematąs kliūčių savąrtyno statybai. Tuo tarpu prezidentas Valdas Adamkus kviečia Seimo Pirmininką Artūrą Paulauską, Ministrą Pirmininką A.Brazauską ir kitus atsakingus pareigūnus į pasitarimą dėl Kazokiškų sąvartyno įrengimo Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato pašonėje.

Kazokiškėse apsilankęs premjeras apžiūrėjo dabartinį, prie Kazokiškių esantį, šiukšlyną, aplinkkelį, kuris bus nutiestas, kad šiukšlės į sąvartyną būtų vežamos ne per Vievį, buvo nuvykęs į Kazokiškių gyvenvietę, lankėsi Kernavėje.

Vyriausybės vadovas pasiūlė 12 arčiausiai sąvartyno esančių sodybų perkelti į kitą vietą arba pasiūlyti gyventojams kompensacijas, numatant tokias lėšas sąvartyno sąmatoje. Iškėlus sodybas, ta vieta būtų apsodinta mišku.

A. Brazauskas susipažino su rengiamu sąvartyno projektu ir įsitikino, kad sąvartyno viršūnė niekaip neiškils virš miško ir nebus matoma Kernavėje, sakoma Vyriausybės pranešime spaudai.
Kalbėdamasis su grupele Kazokiškių gyventojų, Premjeras patikino juos, kad projektuojamas sąvartynas atitiks visus ES reikalavimus, o tai reiškia, kad kalbos apie nemalonius kvapus, būrius graužikų ir žalą gamtai bei gyventojams nėra niekuo pagrįstos.

A. Brazauskas pasiūlė žmonėms organizuoti kelionę į ES šalyse jau veikiančius tokius sąvartynus, kad jie patys įsitikintų, jog kalbos apie bet kokią grėsmę neturi pagrindo. Ministras Pirmininkas pripažino, kad žmonės buvo ir yra per mažai informuojami apie tai, koks turi būti šiuolaikinis sąvartynas.

Pasak Vyriausybės vadovo, vietos sąvartynui parinkimas truko kone 10 metų, šiai vietai, kaip jis buvo informuotas, neprieštarauja ir žalieji. A. Brazauskas yra įsitikinęs, kad daugiau nei 300 mln. eurų per trejus metus numatomų skirti iš ES fondų sutvarkyti bene 700 šiuo metu Lietuvoje esančių šiukšlynų turi būti panaudoti, pastatant 10 šiuolaikiškų sąvartynų, atitinkančių visus ES standartus.

Apžiūrėjęs būsimą Kazokiškių sąvartyno vietą, Premjeras pareiškė, jog eskaluojamas konfliktas yra dirbtinis, galbūt sukeltas tam tikrų interesų, tačiau jis esąs įsitikinęs, jog vieta sąvartynui parinkta tinkama.

Penktadienį Vyriausybėje Ministras Pirmininkas rengia pasitarimą su specialistais dėl Kazokiškių sąvartyno. Savo požiūrį Premjeras ketina išdėstyti ir Prezidentui.

Savo ruožtu Prezidentas pageidauja išgirsti atsakingų institucijų argumentus, kodėl priimtas sprendimas steigti sąvartyną Kazokiškėse.

2004 m. liepos 30 d. Prezidentas lankėsi Kernavėje ir Kazokiškėse. Valstybės vadovas domėjosi vietos gyventojų ir Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato darbuotojų nuomone dėl sprendimo steigti sąvartyną Kazokiškėse.

„Tai ne uždaro kiemo, o pasaulinio mąsto reikalas. Turėdami tokį turtą Lietuvoje – Kernavės piliakalnių rezervatą, norime jį sunaikinti savo rankomis“, – tuomet sakė Prezidentas.

Prezidentas pažadėjo imtis iniciatyvos ir ragins peržiūrėti jau priimtą sprendimą įrengti sąvartyną palyginti tankiai apgyvendintoje, vaizdingo kraštovaizdžio teritorijoje.

Pastaruoju metu tarp kelių šalies institucijų, vietos gyventojų verda diskusijos dėl šio sąvartyno statybos.
Sąvartyno įrengimui Kazokiškėse priešinasi tiek vietiniai gyventojai, tiek kernaviškiai, nuo kurių miestelio sąvartynas įsikurs už 8 kilometrų. Gyventojai baiminasi, kad įrengtas sąvartynas pakenks turizmo plėtrai regione, nuvertės jų turtas, bus iškirsta nemaža dalis miško.

Statyboms nepritaria ir Katalikų bažnyčios atstovai, teigdami, kad Kazokiškės – sakrali piligrimų lankoma vieta.

Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direktoriaus Sauliaus Vadišio nuomone, į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktam Kernavės kultūriniam rezervatui netoliese planuojamas statyti Kazokiškių sąvartynas gali padaryti tiek pat žalos, kaip kitam UNESCO objektui Kuršių nerijai – Rusijos naftos telkinys „D-6“.

S. Vadišis taip pat baiminasi, kad po kokių 15 metų Kernavėje neatsirastų šeštasis „piliakalnis“ – tik ne istorinio paveldo, o šiukšlių.

Tuo tarpu Aplinkos ministerijos (AM) atstovai teigia, kad planuojamas sąvartynas nepadarys jokios žalos nei gyventojams, nei kraštovaizdžiui.

Vilniaus regione planuojama įrengti vieną regioninį sąvartyną Kazokiškėse, uždarant visus senus, neatitinkančius Europos Sąjungos reikalavimų, sąvartynus, bei įrengiant atliekų priėmimo ir konteinerių aikšteles.

Pirminiais skaičiavimais, apie 20 metų gyvuosiančiame 30 metrų aukščio Kazokiškių sąvartyne bus sukaupta maždaug 7 mln. tonų šiukšlių.

Nuo sąvartyno iki artimiausio gyvenamojo namo – vos 500 metrų. Sąvartynui įrengti numatytas sklypas yra už 1,7 km nuo Zelvos ežero, o už 1,6 km teka Cielgio upelis. Sąvartyno sklypas yra Neries baseine.
Ekohidrologiniu požiūriu, sąvartynui paskirtas sklypas priklauso jautrių teritorijų kategorijai.

www.delfi.lt

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra