Premjera. Vytautas Gurevičius. Prisiminimai.

Autorius: Data: 2014-03-24 , 11:02 Spausdinti

Vytautas Gurevičius (1919 – 2012) – pirmojo Lietuvos prezidento Antano Smetonos vardo karo mokyklos aspirantas. Ir jei ne 1940 metais perdalintas pasaulis, pakreipęs ne vienos tautos ir ne vienos valstybės likimą, galbūt, šiandien pagerbtume aktyvų visuomenininką – ne gydytoją Vytautą Gurevičių, o Lietuvos kariuomenės pulkininką ar generolą.

        Savo knygoje „Raktas į sveiką ir dvasingą gyvenimą“ Vytautas Gurevičius rašė:

„Skiriu ją aštuonerius metus Sibiro tremtyje išbuvusiems mieliesiems darbštiesiems Tėveliams – Elenai ir Antanui, mano seserims …, broliams …, mano žmonai … ir mano plačiajai giminei … tremtiniams ir Sibire mirusiems …, mano karo mokyklos draugui, kagėbistų nukankintam generolui Adolfui Ramanauskui-Vanagui, buvusiai politkalinei jo žmonai Birutei ir jų dukrelei Auksutei su šeima; mano gimtojo Sūsninkų kaimo partizanams, kovojusiems Vytauto Didžiojo rinktinėje – Juozui Karašauskui-Liepai, Jonui ir Albinui Anzeliams (Meškai ir Medžiotojui), Antanui Naruševičiui, Vytautui Varnagiriui-Balandžiui, Vincui Pasiukoniui, Broniui ir Jonui Lelešiams (Jonas, vyr. leitenantas, su grupe Lietuvos karininkų sušaudytas tremtyje); mano vaikams, vaikaičiams ir provaikaičiams, jei Dievas leis – ir proprovaikaičiams…

Ačiū už moralinį palaikymą rašant šios knygos pirmąją dalį (daugiau žmogaus sielos žvilgsniu) Berlyno RTV žurnalistui Leonui Stepanauskui.“

Keliose eilutėse išsakyta ištisa epocha – karas, tremtys, partizaninis judėjimas – vienos tėvynės sunaikinimas ir kitos gimimas… Tai Lietuva, tai Jos istorija, tai Jos skausmai ir džiaugsmas. Visa tai reikėjo išgyventi, iškentėti, nesuklupti. O tai įmanoma tik vienu atveju – išsaugant garbingumą, nepuolant į kraštutinumus.

2013-ų pavasarį (gegužės 26-27) dvi dienos praleistos Vilniuje su žmonėmis, kuriems brangus Vytauto Gurevičiaus atminimas, ir kurie susibūrė, kad jį prisimintų, Vydūno žodžius „Spindulys esmi tos begalinės Šviesos“ pavertė realiu gyvenimu.

Daugiau nei metai niekaip nepavykdavo pagerbti Vydūno draugijoje Vytauto Gurevičiaus. Nesuprantamos tamsios povandeninės srovės nusinešdavo bet kokią iniciatyvą, kol galiausiai nemenkų pastangų dėka, prabėgus metams po V.Gurevičiaus išėjimo, vydūnininkei Nidai Eidukaitytei vis tik pavyko suorganizuoti paminėjimą. Gražią iniciatyvą palaikė ir papildė vydūnininkė Onė Šeštokienė, susitarusi susitikti su Vytauto Gurevičiaus dukra Nemira. Šiltas prisiminimų vakaras Edvardo ir Nemiros Vaičiulionių namuose ir buvo ta paskutinė prisiminimų grandis, kuriant dokumentinį filmą, padėjusi sujungti į vieną visumą Vytauto Gurevičiaus gyvenimą – Lietuvos kariuomenės atsargos leitenanto, gydytojo, aktyvaus visuomenininko, mylinčio bei rūpestingo tėvo ir žmogaus, visada atsiliepdavusio į pagalbos šauksmą .

Po susitikimo visi drauge aplankėme Rūtapilį – čia susitikdavo baltistas, Vydūno mokinys Viktoras Falkenhanas (1903 Katai, netoli Ščecino – 1987, Berlynas), daug metų Vokietijoje gyvenantis žurnalistas Leonas Stepanauskas ir gydytojas Vytautas Gurevičius.

Atrodytų netektis, praradimas, bet jei žmogus gyvenime pajuto begalinės Šviesos spindulį, apie kurį rašė Vydūnas, tai ir po mirties tas spindulys nedingsta, jis išsiskaido į mažyčius spindulėlius jo artimųjų ir draugų širdyse, tarsi primindamas, tarsi įpareigodamas kiekvieną tapti tos begalinės Šviesos spinduliu – juk tik tada Šviesa tampa begaline, kai ją papildome savo spinduliu. Dvi dienas trukęs susitikimas, išdabintas nuostabių spalvų žiedais, skendinčiais aromatų jūroje, susirinkusiųjų širdyse paliko įrašą – „Spindulys esmi tos begalinės Šviesos“.

Ir pirmą, ir antrą susitikimų dieną užbaigė stipri liūtis, kuri nuplovė visus susikaupusius sunkumus ir šviežia gaiva pripildė Ateities Svajas, kurioms lemta tapti Gyvenimu: 

2014 m. kovo 29 d. 14 val. Vilniaus įgulos karininkų ramovėje (Pamėnkalnio g. 13) įvyks dokumentinio filmo „Vytautas Gurevičius. Prisiminimai“ premjera.

Filmą apie Lietuvos karininką Vytautą Gurevičių  sukūrė studija Gin-Dia. Filmo trukmė 53 min.

Renginys skirtas Krašto apsaugos kariams, darbuotojams ir miesto visuomenei.

Graži šventė apie gražų žmogaus gyvenimą.

Kultūra , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra