Prekyba žmonėmis

Autorius: Data: 2012-06-06 , 09:54 Spausdinti

Užsienio lietuvių sielovados delegatas prel. Edmundas J. Putrimas 2012 m. gegužės 8 d. dalyvavo Popiežiškosios tarybos teisingumo ir taikos puoselėjimui migracijos skyriaus konferencijoje Vatikane.

Kas yra prekyba žmonėmis? Jungtinių Tautų 2000 m. nustatytu apibrėžimu, tai yra asmenų verbavimas, pervežimas, perdavimas, slėpimas ar priėmimas naudojant įvairias prievartos formas, apgaulę, sukčiavimą, piktnaudžiavimą valdžia ar pasinaudojant kito asmens pažeidžiamumu. Jei žmogaus sutikimas būti pervežamu buvo išgautas naudojant šias priemones, jis yra laikomas nusikaltimu.

Jeigu prekybos žmonėmis „apyvarta“ oficialiai siekia 2.4 mln. aukų kasmet, kiek gali būti jų daugiau – neoficialiai? – klausia prelatas. Baugu pagalvoti, kiek jaunų ir senų žmonių, išgyvenančių baisų skurdą bei neviltį, tyčia ir netyčia įsivelia į šį užburtą nusikalstamumo ratą. Pagrindinės sritys yra prostitucija, išnaudotojiškas darbas, nusikalstama veikla per prievartą, organų persodinimas (paplitęs Lenkijoje), fiktyvios vedybos, karinė tarnyba (pvz. Afrikoje).

Šio „darbo“ pelnas kismet siekia arti $32 bln. Didžiausią dalį, 79%, sudaro prievartinis lytinis išnaudojimas, o prievartinis darbas – 18%.

Su tokia statistika dalyviai buvo supažindinti gegužės 8-ąją Vatikane vykusioje konferencijoje, kurią surengė Šv. Sosto taikos ir teisingumo sekretoriatas ir Anglijos/Velso vyskupų konferencijos migracijos skyrius. Jos tikslas – sustiprinti bendradarbiavimo tinklą su Bažnyčia ir įvairiomis organizacijomis, valdžios įstaigomis, diplomatijos, policijos bei kitomis institucijomis. Konferencijoje dalyvavo įvairių institucijų, organizacijų atstovai iš viso pasaulio: Vatikano, Italijos, Jungtinės karalystės, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Olandijos, Čekijos, Šveicarijos, Albanijos, Moldovos, Lenkijos, Nigerijos, Pietų Afrikos ir kt. Iš Lietuvos buvo Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė ir jos vyr. patarėja Audronė Bedorf bei Lietuvos „Caritas“ koordinatorė Kristina Mišinienė.

Statistika, pateikta konferencijoje, – itin šiurpi. Žmonių prekybos srityje vadovauja (pagal mastus) Rumunija, Nigerija, Kinija, Vengrija, Bulgarija ir Baltijos kraštai. Daugiausia pelno uždirbama vaikų prekyboje – daugiau, negu narkotikų prekyboje.

Konferencijos dalyviai taip pat pajuto šitokios prekybos tikrovę išklausė savo išgyvenimus pristačiusios Anglijos merginos Sophie Hayes, kuri sunkiai išsivadavo iš prostitucijos. Kelerius metus Anglijoje pažįstamas draugas ją į tai įvėlė, pakviesdamas jį aplankyti Italijoje. Vėliau mergina parašė knygą „Trafficked“. Jos ir įvairių prekybos aukų pasisakymai rodo, kad pagrindinis dalykas, kuriuo jas kontroliuoja, būna gąsdinimas pasikėsinimu į šeimos narius. „Atimsime tavo brolį“ – taip jai grasino.

Tai yra opi problema. Ne tik tai, kaip aukoms išdrįsti išsivaduoti grasinant jų gyvybei ar šeimai, kaip rasti pagalbą, bet ir kaip pasveikti po fizinės bei dvasinės sveikatos sutrikimo, kaip sugrįžti į šeimą, į visuomenę. Didelį rūpestį kelia ypač Anglijoje paplitęs šių aukų skaičius.

Kaip šioms aukoms padėti? Pirmiausia yra organizuojamas informacinis vajus, visuomenės apšvietimui ir pačių pakliuvusių į kriminalistų rankas įtikinimui, kad policija gali joms padėti.

Pagrindinė organizacijų koalicija – www.stopthetraffik.org

Yra svarbu, kad visuomenė suprastų ir, kiek galima, padėtų šioms aukoms, bent skeisdamis žinią apie skriaudos vykdytojų apgaulę bei žiaurumą.

R. Jonaitienė

„Tėviškės žiburiai“, 2012 m. gegužės 29 d, nr. 21

Nuotraukoje: Iš kairės: Anglijos ir Velso vyskupijos „Office for Migration Policy, Department of International Affairs“ pirmininkas, Southwark vyskupijos augziliaras Patrick Lynch, Lietuvos Vaiko teisių apsaugos kontrolierės patarėja Audronė Bedorf, Lietuvos Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė, Popiežiškosios tarybos dėl teisingumo ir taikos pirmininkas kardinolas Peter Kodwo Appiah Turkson, Lietuvos Caritas projekto koordinatorė Kristina Mišinienė, LVK užsienio lietuvių sielovados delegatas prel. Edmundas J. Putrimas

Pasaulis , , , , ,



Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra