Preibiuose vėl stovi kryžius

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Preibiai − vienas iš Paįstrio seniūnijos kaimų. Kažkam tai seniūnijos ir net Panevėžio rajono pakraštys. Tiesa, kad jis ribojasi su Pasvalio rajonu, bet tai dar nereiškia, kad ten jau kažkoks užkampis. Jame gyvena darbštūs, nuoširdūs žmonės.
 
Kas ir kada čia apsigyveno pirmasis, norėtų sužinoti ir dabartiniai šio kaimo gyventojai, ir tie, kurie jau iš čia išvykę, tačiau tebejaučia kuo šilčiausius jausmus Preibiams. Aišku, kad tai buvę senokai. XVIII a. Preibiai buvo dvarininkų Karpių (Joniškėlio) nuosavybė. Apie tai, kad čia gyventa senai liudija ir buvusios šio kaimo kapinės, kurių vietoje dabar yra paminklinis akmuo su kryžiumi bei užrašu „Senkapis“. O netoliese, buvusioje Valkūnų žemėje, yra Antano Vencevičiaus sukurta Kristaus, nešančio kryžių, skulptūra su nišoje ant pjedestalo stovinčia Švč. Marija.
 
Preibių kaimo žemės derlingos, jas tinkamai įdirbant, sumaniai ūkininkaujant visais laikais buvo galima gražiai gyventi, išsistatyti sodybas, auginti ir auklėti vaikus. Apie šio kaimo žmonių pasiturintį gyvenimą, jų dosnumą liudija prieš I-ąjį pasaulinį karą Pumpėnų bažnyčiai padovanotas didžiulis Šv. Juozapo vitražas, kuris šią bažnyčią puošia ir dabar.
 
Kada kaimas dar nebuvo išsiskaidęs į vienkiemius, sodžiaus gale (Kirkilų sodyboje) buvo pastatytas akmeninis kryžius su užrašu „PREIBIŲ JAUNIMO PUNDACIJA 1912“. Kaimui išsiskirsčius, kryžius stovėjo jau nebe pakraštyje – aplink buvo sodybos. Vytauto Vyšniausko 1991 m. parengtoje knygoje „Paįstrio apylinkės istorija“ pateikiami pirmojo visuotino Lietuvos gyventojų surašymo 1923 m. duomenys. Tada Preibių kaime buvo 30 sodybų ir gyveno 150 asmenų.
 
Preibietis Stanislovas Valentas, gyvenantis Gegužinės kaime, pasakoja, kad anksčiau beveik visi pragyveno iš žemės dirbimo, gyvulių auginimo, buvo ir amatininkų. Geras kriaučius (siuvėjas) buvo Jonas Kastravickas, jis ateidavo ir gyvendavo šeimoje, kol ją visą apsiūdavo. Buvo kalviai Jusys ir Žičkus, į kuriuos kreipdavosi aplinkiniai. Nemažai vyrų mokėjo staliaus darbų, patys pasigamindavo reikiamus rakandus namams. Moterys verpė bei audė. Senoji Gasaitienė buvo pribuvėja. Kaime žmonės bendravo, šventė šventes, kartu buvo nelaimės ir liūdesio minutėmis.
 
Mokykla Preibiuose buvo įkurta 1920 m. Po išsiskirstymo į vienkiemius ji buvo Grasildos Pyragienės namuose, nuo 1941 m. iki 1951 m. – Jusių namuose, po to persikėlė į Garšvų namus. 1930-1931 m. mokykloje mokėsi 54 vaikai, vėliau mokinių daugėjo, teko juos mokyti dviem pamainom. 1969-1970 m. buvo 28 mokiniai. Mokykla veikė iki 1977 metų.
 
Stanislovas Valentas prisimena, kai jis pradėjo lankyti mokyklą 1937 m., į mokyklą atėjo mokytoja Anelė Širvinskaitė, kuri vėliau ištekėjo už Juozo Petrausko ir čia dirbo visus 40 metų. O po daugelio metų tą pačią mokyklą lankė bei pas ją mokėsi ir jo sūnus Laimutis Valentas. Taip jau kaime susiklostė, kad tėvus ir vaikus mokė ta pati mokytoja. Mokyklos gyvenimas buvo glaudžiai susijęs su viso kaimo gyvenimu, bendromis šventėmis, renginiais.
 
Ėjo metai, kaimas tuštėjo. Pagal dabartinius duomenis, Preibiuose gyvena 11 žmonių. Buvę gyventojai išsikėlė į Paįstrį, Pumpėnus, Panevėžį ir kitur. Tačiau didžioji dauguma savojo kaimo nepamiršo, čia dirba žemę, lanko gimines, buvusius kaimynus. Ir kai po smarkios liūties nugriuvo senasis, jaunimo statytas kryžius, vyrai apsitarę nusprendė jį atstatyti ne laukuose, o šalia kelio. Tad kada Laimutis Valentas, Antanas Pačekajus, Alvydas Kalenda, Jonas Pyragis, Valdas Kastravickas įgyvendino sumanymą perstatyti kryžių, šalia jo pastatė ir didžiulį riedulį. Buvo nutarta didelėmis raidėmis jame įrašyti Preibių kaimo pavadinimą.
 
Gana ilgai teko ieškoti meistro šiam darbui atlikti. Pagaliau tikrai pasisekė, kai pavyko susitarti su jaunu skulptoriumi Valiumi Remeika iš Saločių (Pasvalio r.). Skulptorius ne tik meniškai ant akmens iškalė kaimo pavadinimą, bet jį dar papuošė dailia rugio varpa. Taip pat atnaujino buvusį įrašą senajame akmeniniame kryžiuje. Jaunasis skulptorius puikiai atliko savo darbą ir dabar kelių kryžkelėje puikuojasi gražus paminklas kaimo buvusiai, esamai bei būsimai bendrystei. Vyresnieji dar prisimena, kad visai šalia, toje pačioje kryžkelėje, stovėjo senasis kaimo kryžius, kurį buvo pastatę šio kaimo senoliai, tačiau bėgant dešimtmečiams jis sunyko.
 
Prie šio paminklo vėlyvą rudenį, užbaigę laukų darbus, rinkosi buvę ir esami Preibių bei aplinkinių kaimų gyventojai. Paminklą pašventino Paįstrio klebonas, garbės kanauninkas Pranciškus Benediktus Tamulionis. Po pašventinimo ūkininkas L. Valentas padėkojo skulptoriui V. Remeikai, įteikdamas nesenai išleistą knygą „Kur Įstras pievomis virvena“ apie Paįstrio krašto istoriją. Dalyvavusieji bendrai nusifotografavo atminčiai.
 
Pasibuvimui mielai į savo namus pakvietė Preibiuose tebegyvenantys Bronislava ir Antanas Kastravickai. Tą dieną J. Pyragis buvo atsivežęs daug senų fotografijų, paprašė vyresniųjų padėti atpažinti žmones.
 
Laikas nenumaldomai skuba ir ko nepaklausei, nepasakei, nepadarei, gali nebesuspėti, o užrašytas žodis jau ir dokumentu tampa.
 
Autorės nuotr.
 
Nuotraukose:

 

1. Prie pašventinto paminklo Preibių kaime, Panevėžio r.
2. L. Valentas teikia knygą skulptoriui V. Remeikai (dešinėje)

Voruta. – 2010, gruod. 23, nr. 24 (714), p. 4.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra