Prasidėjo tarptautinės pratybos „Baltijos šeimininkas 2011“

Autorius: Data: 2011-04-05 , 07:46 Spausdinti

2011 m. balandžio 4 d. Generolo Adolfo Ramanausko kovinio rengimo centre Nemenčinėje (Vilniaus r.) prasidėjo tarptautinės priimančiosios šalies paramos pratybos „Baltijos šeimininkas 2011“ (angl. Baltic Host 11).

Per šias pratybas, kurios labai svarbios Lietuvai, Latvijai ir Estijai, bus tikrinimas šalių institucijų pasirengimas priimti nustatyto dydžio sąjungininkų pajėgas.

Taip vadinamosios kompiuterinės „stalo“ pratybos vienu metu vyks trijose Baltijos šalyse. Vadovaujantis pratybų štabas veiks Lietuvoje.

„Lietuva, būdama NATO narė ir norėdama būti apginama, turi pasirengti priimti NATO pajėgas, paruošti visą šalies infrastruktūrą – ir geležinkelius, oro uostus, uostus, kelius – taip pat ir žmones, kad kiekvienas žinotų savo atsakomybę bei pareigas valstybei rengiantis ir vykdant mobilizaciją bei teikiant priimančiosios šalies paramą. Todėl šios pratybos – puiki proga mums pasitikrinti, kaip esame pasirengę priimti šią paramą,“ – sakė krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.

Pratybų metu bus vertinami valstybių infrastruktūros ir institucijų gebėjimai priimti sąjungininkų pajėgas, modeliuojamos įvairios probleminės situacijos, kurias bendrai spręs įvairios civilinės institucijos.

Šių pratybų metu taip pat bus siekiama didinti Lietuvos, Latvijos, Estijos ir kitų NATO šalių karinių ir civilinių institucijų suderinamumą, stiprinti ir gerinti bendradarbiavimą vykdant priimančiosios šalies paramos operacijas, nustatyti šalių infrastruktūros ir institucijų vystymo kryptis siekiant stiprinti saugumo užtikrinimo ir gynybos galimybes.

Į pratybų pagrindinį štabą Nemenčinėje atvyko daugiau nei 140 dalyvių iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos, taip pat Norvegijos, Danijos, Vokietijos, Lenkijos, JAV, NATO ir JAV karinių pajėgų Europoje vadavietės (angl. United States European Command, EUCOM) atstovai. Dar tiek pat dalyvių veiks nacionaliniuose štabuose Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Lietuvos nacionaliniame štabe dalyvauja beveik visų Lietuvos ministerijų ir daugelio savivaldybių atstovai. Kartu dirba Klaipėdos jūrų uosto, AB „Lietuvos geležinkeliai“, VĮ „Oro navigacija“ atstovai.

Priimančiosios šalies parama – civilinė ir karinė pagalba, kurią taikos nenumatytų atvejų, krizių ir ginkluotų konfliktų metu teikia priimančioji šalis sąjungininkų pajėgoms, kurios atvyksta, vykdo operacijas ar tranzitu vyksta per priimančiosios šalies teritoriją. Tokios pagalbos priėmimo ir teikimo pagrindą sudaro pasirašyti susitarimai tarp atitinkamų priimančiųjų ir siunčiančiųjų šalių ir (arba) NATO vadovybės.

Specialiai pratyboms parengtame scenarijuje pateikiami išgalvoti įvykiai, kai konkrečiame rajone susidaro krizei artima situacija. Iškilusias problemas ir turės spręsti į pratybas susirinkę įvairių ministerijų, institucijų ir kariuomenės atstovai. Scenarijus sukurtas taip, kad pratybų dalyviai savo veiksmus atliktų pagal NATO dokumentuose nustatytus priimančiosios šalies paramoms reikalavimus valstybėms narėms.

Pratybų „Baltijos šeimininkas 2010“ scenarijus:

Demokratinės valstybės Samoros Sapalijos regiono etninė gyventojų dauguma įkuria judėjimą už nepriklausomybę Sapalijos laisvės judėjimas (SLJ). Šalyje prasideda pilietiniai neramumai, savižudžių išpuoliai. Samoros vyriausybė paskelbia nepaprastąją padėtį ir įveda komendanto valandas.

Etninę suirutę kursto SLJ. Samoros ministras pirmininkas apkaltino 3A remiant SLJ ir grasina imtis atsakomųjų veiksmų. Samoros 3-oji mechanizuotoji pėstininkų brigada pajuda link vakarinių sienų. Samoros oro pajėgoms paskelbiama aukščiausioji parengtis. Dėl pastarųjų įvykių Samoroje, Pinges, Brasana, Matau ir NATO pradeda konsultacijas dėl Šiaurės Atlanto Sutarties 4-ojo straipsnio nuostatų. Šiaurės Atlanto Taryba priima sprendimą aktyvuoti NATO greitojo reagavimo pajėgas ir dislokuoja jas į 3 A valstybes.

Dėl papildomos informacijos: pratybų „Baltijos šeimininkas 2011“ viešųjų ryšių karininkas kapitonas Ričardas Uzelka, tel. 8 686 79 624.

Interviu su Lietuvos kariuomenės vadu generolu majoru Arvydu Pociumi apie pratybas.  Skaitykite čia.

Giedrės Maksimovič nuotr.

www.kam.lt

Kariuomenė , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra