Prasidėjo nauja 5-oji ES Regionų komiteto kadencija

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Noriu trumpai pristatyti Europos Sąjungos Regionų Komitetą, kurio tikruoju nariu esu nuo 2004 metų. Regionų komitetas tai Europos regionų ir savivaldos institucijų asamblėja, įkurta 1994 metais, jungianti 344 tikruosius bei tiek pat pakaitinių narių. Kiekvienai šaliai yra skirta kvota.
 
Lietuva šiuo metu turi 9 tikruosius ir 9 pakaitinius narius, kurie yra atrenkami griežtai pagal nustatytą Lietuvoje tvarką. Didžiosios ES šalys, tokios kaip Vokietija, Prancūzija, Jungtinė Karalystė ir Italija turi po 24 narius, tad mūsų padėtis nėra bloga. Tačiau padėtis keisis, nes Lisabonos sutartyje numatyta, kad Regionų Komitete (toliau – RK) neturi būti daugiau nei po 350 tikrųjų ir pakaitinių narių. Įvertinant būsimą ES plėtrą (Kroatija, Islandija, Makedonija ir kt.), bus skirtos kvotos, o tai vers kitas šalis mažinti savo delegacijas. Šiuo metu kaip tik šia tema dėl RK ateities diskutuojama, kuo vadovautis, kokios sistemos laikytis ir pan.
 
RK savo darbui suformuoja vadovybę: pirmininką, pirmąjį pavaduotoją ir 27 pavaduotojus, kiekvienas nuo ES šalies, bei Biurą, į kurį įeina šalių delegacijų atstovai (Lietuvai skirtos 2 vietos), partinių grupių pirmininkai. RK kaip ir Europos parlamente veikia keturios partinės grupės (yra ir pavienių, neprisijungusių narių), o vienos didžiausių PES, atstovaujanti kairįjį sparną ir EPP, kartu su liberalais atstovaujanti dešiniuosius partijų narius.
 
RK savo nuolatiniam darbui sudaro 6 komisijas, kurioms paskirstomi darbai atitinkantys jos funkcijas. Kiekvienas Lietuvos delegacijos narys, kaip beje ir kitų šalių, dirbame dviejose komisijose, kurias pasirenkame pagal savo sugebėjimus ir pageidavimą, bei pritarus delegacijai.
 
2010 m. vasario 9–11 d.d. vyko steigiamoji 5-oji RK sesija, kurioje buvo suformuota vadovybė, Biuras, komisijos, išrinkti partinių grupių vadovai, partiniai koordinatoriai komisijose. Per pimuosius 2,5 metų RK pirmininku pirmą kartą išrinkta moteris, PES grupės atstovė, italė Mercedes BRESSO.
 
Delegacijos vadovas Arnolas Abramavičius išrinktas ECOS komisijos pirmininku. Tai labai atsakingos ir svarbios pareigos. Reikia pripažinti, kad tai kartu ir didelis Lietuvos delegacijos ankstesnio darbo įvertinimas.
 
Jau įvyko visų RK komisijų posėdžiai, patvirtintos komisijų ateities darbų programos, tad RK nariai galės rimtai susikaupti atsakingam darbui. Naujovė šioje kadencijoje ta, kad visa svarstoma medžiaga pateikiama elektroniniu būdu, lygiai kaip ir dalyvavimo posėdžiuose bei delegavimo pakaitinių narių registracija ir pastabų bei pakeitimų siūlymai. Tai ne tik palengvins mūsų darbą, bet bus sutaupoma didžiulės lėšos išleidžiamos popieriui, paštui, taupoma mediena, saugomi želdiniai.
 
RK yra patariamoji institucija, kuri pateikia savo dokumentą – nuomonę svarstomais klausimais Europos Parlamentui, Europos Komisijai ir kitoms suinteresuotoms organizacijoms, kurios paprašo pateiktį galutinę išvadą dominančiais klausimais. Be abejo, RK gali ir teikia nuomones savo iniciatyva. Tai teisėkūros darbai, ir visi klausimai, kurie įtakoja regionų ar vietos savivaldos institucijų darbui būtinai apsvarstomi šiame komitete. Nors mūsų pateikta nuomonė nėra įpareigojanti, tačiau pagal Lisabonos sutartį, jei RK nuomonės nesilaikoma ir neatsakoma argumentuotai dėl ko, kodėl ji ignoruojama, RK turi teisė apskųsti Teismui.
 
Komisijose svarstomos nuomonės aptariamos, teikiamos pastabos bei siūlymai ir jas priėmus teikiamos RK plenarinei sesijai (jos per metus būna 5) galutiniam tvirtinimui.
 
Lietuvos delegacija nuo 2004 metų yra pateikusi daugiau nei 300 įvairiausių pakeitimų, pastabų, dukart mūsų nariai rengė nuomonių projektus kaip pranešėjai. Pastoviai kasmet rengiame Baltijos šalių delegacijų susitikimus. Šiemet eilė atėjo rengti tokį susitikimą mums.
 
Kartą per metus rengiami komisijų išvažiuojamieji posėdžiai ne Briuselyje. Vieną tokių teko rengti ir Vilniuje. Kartais atliekame RK pirmininko pavedimus atstovauti RK kitose kaimyninėse šalyse. Kiekvienais metais organizuojame susitikimus su europarlamentarais iš Lietuvos, Lietuvos atstovybės Briuselyje nariais, Komisijų atstovais. Ne kartą teko organizuoti parodas, kuriose pateikėme Lietuvos laimėjimus, pristatėmė apskritis ir savivaldybes tuo, kuo jos garsios ir įdomios.
 
Kasdien Briuselyje mus atstovauja ir palaiko ryšius Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovas, stažuotojai. Malonu, kad jie sutiko operatyviai informuoti ir Vorutą apie atliktus darbus, RK ir jos narių veiklą, galimus ryšius su kitų šalių savivaldybininkais dėl bendrų programų, finansuojamų iš europinių fondų, vykdymo ir kt. manau, savivaldybininkus dominančius dalykus.
 
Nuotraukoje: ES Regionų komiteto Biuro narys G. Paviržis

Voruta. – 2010, kov. 27, nr. 6 (696), p. 4.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra