Prano Gudyno žūties 85-ųjų metinių minėjimas Kaune

Autorius: Data: 2014-05-08 , 13:17 Spausdinti

2014 gegužės 6 d. 17 val. Kaune prie Muzikinio teatro įvyko šaulio, Lietuvos karo aviacijos 4-osios oro eskadrilės lakūno kapitono Prano Gudyno, 85-ųjų žūties metinių paminėjimas.

Lietuvos Sąjūdžio Kauno tarybos pirmininkas, šaulys R. Kaminskas priminė, kad šioje vietoje 1929 m. gegužės 6 d. prieš tuometinį Ministrą pirmininką prof. A. Voldemarą buvo įvykdytas pasikėsinimas, kurio metu žuvo jo adjutantas kapitonas P. Gudynas. „Pastebėtina, kad Kaune jau tapo tradicinė ši vieta pagerbti jaunųjų mūsų šalies patriotų žygdarbius. Šis likiminis įvykis yra geras pavyzdys jaunajai kartai apie jos kasdieninį pasiruošimą būti savo šalies nuolatiniu gynėju ir jos saugotoju“- kalbėjo R. Kaminskas.

Lietuvos šaulių sąjungos atkūrėjas, Vyčio kryžiaus kavalierius Stasys Ignatavičius kalbėjo apie pilietinio ir patriotinio auklėjimo sunkumus šiandieninėje Lietuvos mokykloje, o Kauno m. savivaldybės tarybos narys Algis Kurlavičius bei Dainavos seniūnas, šaulys Alvydas Malinauskas dalinosi savo mintimis apie pilietinį ugdymo ypatumus dabartinėse šeimoje.

Pranas Gudynas baigė Veiverių mokytojų seminariją 1919 m., o 1921 m. gruodžio 18 d. – Kauno karo mokyklą ir buvo paskirtas į 8-ąjį pėstininkų pulką. 1923 m. dalyvavo Klaipėdos krašto sukilime, 1-ojo Klaipėdos krašto savanorių pulko kuopos vadas. 1924 m. sausio mėn. perkeltas į Autobatalioną. Nuo 1924 m. studijavo Lietuvos universiteto Teisių fakultete, nuo 1925 m. dirbo Lietuvos kariuomenės teisme. Nuo 1926 m. rugsėjo mėn. Karo aviacijos oro žvalgas. 1927 m. liepos mėn. baigė Aukštųjų karininkų kursų aviacijos skyrių ir buvo paskirtas 4-osios oro eskadrilės lakūnu.

1926 m. gruodžio 17 d. buvo aktyvus perversmo dalyvis. Nuo 1927 m. pradžios Ministro pirmininko prof. Augustino Voldemaro adjutantas. 1929 m. gegužės 6 d. 20 val. 20 min. žuvo užstodamas kūnu A. Voldemarą per pasikėsinimą prie Valstybinio teatro Kaune. Palaidotas Veiverių kapinėse.

P. Gudyno žūties vietą prieš valstybės teatrą tarpukariu žymėjo cementiniai stulpeliai su geležinėmis grandinėmis ir supiltas kapas, tačiau sovietmečiu jis buvo sunaikintas. 2011 m. gegužės 6 d. jo atminimo įamžinimas atkurtas – buvo atidengta atminimo lenta Pranui Gudynui. Minėjimo dalyviai prie šios lentos padėjo gėles. Renginį organizavo Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga, Lietuvos Sąjūdžio Kauno taryba ir asociacija „Kovo 11-osios gatvės bendrija“.

Kauno Sąjūdžio informacinis biuras

Kaunas , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra