Pranašystės pildosi

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti


2007 m. pasirodė Kosto Kauko parengta knygelė „Karalienės Mikaldos pranašystė pildosi – grožinė literatūra papjauta! : postsatyra“*. Knygelė, kaip ir prieš tai pasirodžiusios „Postmodernistinis sielų valymas“ (2005), „Raštingieji ir beraščiai“ (2006), skirta įvairialypei kai kam be galo mielai bjaurasčiai poezijoje, prozoje bei kituose menuose.

Autorius atsitiktinai gavęs, iš 136-osios kartos palikuonės, moters, kuri pardavė tris Karalienės knygas Rymo karaliui Tarkvinui Priskui, Sabilės Kimonaitės Karalienės Mikaldos pranašysčių devintosios knygos rankraštį bei kai kuriuos pasirinktų gyvenimų ir plačiai žinomų žmonių patvirtinimus apie tų pranašysčių išsipildymą, pristato šią savo knygelę.

„Mikaldos Sabijos Karalienės pranašavimai“ buvo surašyti devyniose knygose 578-aisiais metais iki Kristaus gimimo. Po kiek laiko visas tas knygas į Rymą paskutiniajam-septintajam Lotynų ir Rymo karaliui Tarkvinui Priskui, vadinamam Puikiuoju, atnešusi moteris Sibila Kumana papasakojusi apie knygas, paprašė už jas didžiulės sumos. Todėl karalius numojo ranka. Moteris išėjusi sudegino tris knygas, o likusias šešias vėl atnešė karaliui bei paprašė sumokėti tiek, kiek norėjo už devynias. Karalius supyko ir liepė nešdintis. Tada Sibila Kumana sudegino dar tris knygas ir grįžusi vėl pareikalavo tokios pačios sumos, kiek norėjo už devynias bei įspėjo: jei nepirksi, sudeginsiu! Karalius atidavė tiek, kiek reikėjo sumokėti už devynias knygas. Ir kai su savo mokslinčiais jas perskaitė bei suprato jų vertę, liepė tarnams surasti moterį pardavusią knygas, bet tai nepavyko. Taigi, trys knygos buvo išsaugotos ir išverstos į visas kalbas. Lietuviškai Karalienės Mikaldos pranašystės pavadintos „Praractvos Mikaldos Karalienės iš Sabbos“ pasirodė 1880 m.

Devintosios knygos kai kurių pranašysčių stilius nėra geras; kai kur trūksta gilumo bei nuoseklumo, yra minties šuolių ir pasikartojimų, gausu ne visur būtinų citatų, nelabai gražiai skambančių sugretinimų ir kai kurie Sabilės Kimonaitės pavyzdžiai jau yra senstelėję. Gautieji tekstai knygelėje spausdinami autentiški, netaisyti, net palikti išbrauktieji žodžiai. Juose nėra daug pasakyta apie kruvinus rašytojų žygius prieš grožinę literatūrą, apie žiauriausius poezijos bei prozos kankinimus ir sadistiškausią nužudymą.

Daugumoje savo tekstelių apie Karalienės Mikaldos pranašysčių pildymąsi Sabilė Kimonaitė nešališka, bet kai kur pratrūksta. Tikriausiai, čia kaltas paveldas, atėjęs su genais iš Sibilos Kumanos, be rimtų priežasčių sudeginusios šešias pranašysčių knygas, tuo žmonijai padarydama daug nepataisomos žalos bei suteikdama prastą pavyzdį būsimoms kartoms.


Aišku, kad tai paties autoriaus sugalvotas gudrus būdas pateikti savo požiūrį į dabartinę literatūrą. Sumaniai pasinaudodamas kai kuriomis karalienės Mikaldos skelbtomis pranašystėmis bei pats sukūręs legendą apie Sabilę Kimonaitę įdomiai ir intriguojančiai visą šiuolaikinės grožinės literatūros, teatro ir dailės kritiką (nešvankių žodžių vartojimą ir pan.) pateikia skaitytojui.


K. Kaukas kai kurias vietas šiek tiek pagilino savo užrašais ir dienoraščio ištraukomis. Tai paįvairina, praturtina bei pagyvina skaitomą tekstą.

Skaitytojo patogumui įdėta pavardžių ir vardų rodyklė (p. 119-121), o bibliografinės išnašos puslapių apačioje.

*Karalienės Mikaldos pranašytės pildosi – grožinė literatūra papjauta! : postsatyra / Kostas Kaukas. [Klaipėda] : Povasaris be poezijos [i.e. DRUKA], 2007. – 126 p. Tiražas [400] egz.

Nuotraukoje: Knygos viršelis

Voruta. – 2009, saus. 10, nr. 1 (667), 6.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra