Poetui T. Venclovai suteiktas Vilniaus Garbės piliečio vardas

Autorius: Data: 2013-06-14 , 09:25 Spausdinti

2013 m. birželio 13 dieną Vilniaus rotušėje poetui, publicistui, visuomenės veikėjui prof. Tomui Venclovai už nuopelnus Vilniui ir Lietuvai buvo suteiktas Vilniaus Garbės piliečio vardas. 

Šiam sprendimui Vilniaus miesto taryba pritarė šių metų balandžio 3 dieną.

Ceremonijoje dalyvavo poeto svečiai: Tomo Venclovos žmona Tatjana Milovidova-Venclova, Amerikos rašytoja Ellen Hensey ir jos vyras Marc Carlson, Rusijos istorikė, žmogaus teisių aktyvistėLiudmila Aleksejeva, lenkų disidentas, istorikas, vienas iš judėjimo „Solidarumas“ įkūrėjų, politinis publicistas Adam Michnik, vokietė lituanistė, lietuvių literatūros vertėja Claudia Sinnig ir kiti.

Tomas Venclova – poetas, rašytojas, vertėjas, disidentas, geras kito garbingo vilniečio ir Nobelio premijos laureato Česlovo Milošo bičiulis. Turi nemažai garbingų titulų. Gyveno Vilniuje, Maskvoje, Peterburge, Kalifornijos valstijoje JAV, visur ir visus stebindamas savo darbštumu, veikla.

„Šiandien – ypatinga diena – Vilniaus miesto savivaldybės tarybos bendru sprendimu Tomui Venclovai suteikiamas Vilniaus Garbės piliečio vardas. Šia proga noriu prisiminti Tomo Venclovos žodžius apie Vilnių „Kaip literatui, poetui, man labai svarbus dalykas, kad būtų nenuobodu. Tai štai Vilnius ir Lietuva neturi būti nuobodžios vietos. Ačiū Dievui, ir nėra“. Aš, kaip miesto vadovas, ir visi čia esantys salėje miesto Tarybos nariai tikrai stengiamės, kad Vilniuje nebūtų nuobodu. Kita labai svarbi mums visiems citata „Be tų septynių istorinių, tradicinių tautų, turime dar mažiausiai dvidešimt kitų, ir ačiū Dievui, kad tą vaivorykštę turime. Joje yra Vilniaus stiprybė ir Lietuvos stiprybė. Kiekviena šalis, kada ji darosi gryna, susmunka. Šalis yra tam tikra vaivorykštė, tam tikras spektras, turįs daugelį spalvų.“ Visa tai Tomo žodžiai, kurie ir šiandien labai aktualūs ir kokio požiūrio mes visi turime siekti. Šie žodžiai ir mintys liudija apie poeto nuoširdžią meilę mūsų miestui. Todėl šiandien noriu padėkoti už tai, kad mūsų mažą Vilnių savo darbais, mintimis, veikla ir kūryba daro labai dideliu, labai matomu pasaulyje, daro išmintingu ir tolerantišku, už drąsą kalbėti apie tai, apie ką kiti nutyli. Visų vilniečių vardu sveikinu Tomą Venclovą – pasaulio pilietį, kuris dar 2009 metais išrinktas Tolerancijos žmogumi. Linkiu, kad ši asmenybė savo kūriniais ir savo pavyzdžiu neleistų mūsų miestui, mūsų Lietuvai susmukti, ir padėsite šiuo keliu eiti drauge“, – sakė Vilniaus meras Artūras Zuokas.

„Galiu tiktai padėkoti už šį garbingą vardą. Berods, amerikiečių rašytojas Selindžeris „Rugiuose prie bedugnės“ rašė: jeigu tau duos liniuotą popierių, tai rašyk jame skersai. Tai i r darau, ir darysiu iki mirties. Labai malonu čia matyti artimus žmones, bendraklasius. Mokykla, universitetas, kuriuos čia baigiau, – visa tai mano ašis, mano pasaulio centras. Ypač džiugina, kad tarp šį Vilniaus garbės vardą gavusių asmenybių yra ir mano du geri bičiuliai, su kuriais sieja daug prisiminimų, – tai Česlovas Milošas ir monsinjoras Kazimieras Vasiliauskas. Dažnai Vilniuje lankausi ir laikau save vilniečiu, ir stengiuosi Vilniaus gyvenime vienaip ar kitaip dalyvauti“, – dėkojo poetas.

Vilniaus garbės pilietis T. Venclova skaitė savo eiles, dalinosi prisiminimais.

Tomas Venclova tapo vienuoliktuoju Vilniaus garbės piliečiu. Iki šiol šį vardą yra gavę RONALD`AS REIGAN`AS – JAV Prezidentas (1995 m.), JON`AS BOLDVIN`AS HANIBALSON`AS – Islandijos užsienio reikalų ministras (1996 m.), KAZIMIERAS VASILIAUSKAS – monsinjoras (2000 m.), MSTISLAVAS ROSTROPOVIČIUS –dirigentas, muzikantas, visuomenės veikėjas (2000 m.), DENNIS`AS HASTERT`AS – JAV Atstovų Rūmų Pirmininkas (2001 m.), ČESLAV`AS MILOŠ`AS – poetas, Nobelio premijos laureatas (2001 m.), JUSTINAS MARCINKEVIČIUS – poetas (2002 m.), ZBIGNEV`AS BŽEZINSK`IS – JAV Prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais 1977–1981 m., (2003 m.), JONAS KUBILIUS – profesorius, buvęs VU ilgametis rektorius (2006 m.), ALGIRDAS KAUŠPĖDAS – architektas, 1988–1990 m. aktyvus Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio dalyvis, iniciatyvinės grupės narys, Sąjūdžio tarybos narys, kultūrinio – politinio fenomeno roko grupės „Antis“ (1985–1990 m.) įkūrėjas (2012 m.).

Viešųjų ryšių skyrius, vrt!@vilnius.lt

Kultūra , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra