Poeto name pristatomos naujos ekspozicijos

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Poeto Jovaro name jau parengtos naujos ekspozicijos. Namo antrajame aukšte bus galima pamatyti atnaujintus poeto gyvenamuosius kambarius.
 
Naujos ekspozicijos – tai stilizuota XX a. I pusės erdvė „Knygynas“ ir atnaujinta poeto Jono Krikščiūno-Jovaro gyvenamoji aplinka (XX a. 6–7 dešimt. interjerai) su informaciniais stendais apie poeto gyvenimą ir kūrybą.
 
Ekspozicijos bus atidaromos ir pristatomos penktadienio (2010-12-03) popietę.
 
Vienas populiariausių XX a. pradžios poetų, liaudies daina tapusio eilėraščio „Ko liūdi, berželi?“ autorius Jonas Krikščiūnas-Jovaras (1880–1967) namuose Vytauto g. 116 Šiauliuose gyveno paskutinįjį savo gyvenimo dvidešimtmetį.
 
1983 m. namas atiteko „Aušros“ muziejui, 1986 m. jame buvo atidarytas memorialinis poeto Jovaro muziejus. 2010 m. balandžio mėn. muziejus buvo uždarytas ekspozicijų atnaujinimui.
 
Nutarta ne tik atnaujinti poeto J. Krikščiūno-Jovaro gyvenamąją aplinką, bet ir pristatyti artimą poezijai veiklos sritį – XX a. I p. knygyną. Knyga poeto gyvenime buvo svarbi ne tik kaip kūrybos rezultatas, jaunystėje J. Krikščiūnas-Jovaras buvo daraktorius, spaudos draudimo metais – knygnešys.
 
Po atnaujinimo poeto Jovaro namo pirmajame aukšte pagal išlikusią Šiaulių knygynų ikonografiją sukurta stilizuota XX a. I pusės knygyno erdvė. Per ekspozicijoje numatytas edukacines valandas lankytoją pasitiks muziejininkas, atliksiantis tarpukario prekybininko vaidmenį. Su juo bus galima pasikalbėti įvairiomis spaudos ir knygynų istorijos temomis, čia pat įrengtoje skaityklėlėje jis pasiūlys pavartyti XX a. I pusės knygų, laikraščių, žurnalų.
 
Kaip ir kiekviename knygyne, bus galima įsigyti „Aušros“ muziejaus suvenyrų – atvirukų, žemėlapių, miesto planų, grafikos eksponatų kopijų, knygų. Knygyne bus galima pamatyti ir žibalinę lempą, muilą, religinės atributikos, statulėlių, rėmelių, puikių rašalinių komplektų ir kitų daiktų. Tokie, sako muziejininkai, buvo tarpukario knygynai – juose buvo galima įsigyti ir būtiniausių buities prekių.
 
Namo antrajame aukšte, autentiškoje poeto Jovaro gyvenamojoje erdvėje, atnaujinti gyvenamieji kambariai.„Aušros“ muziejaus restauravimo centre buvo restauruoti ir konservuoti poeto memorialiniai daiktai. Interjerai papildyti ir naujais XX a. 6–7 dešimtmečių interjero eksponatais.
 
Pabrėžiama, kad ši erdvė lankytojus turėtų ypač sudominti – tai reti Lietuvos muziejuose XX a. 6–7 dešimtmečių interjerų pavyzdžiai. Gyvenamosios aplinkos ekspozicija praturtinta informaciniais stendais apie poeto gyvenimą ir kūrybą.
 
Nuo 2011 m. sausio mėn. poeto Jovaro name prasidės spaudos istorijos tematikos edukacinės programos. Čia bus galima pasigaminti senovinį popierių, naudojant rankinę raidžių rinkimo mašiną su spaudmenų kasa ir rankiniu presu pabandyti pakartoti Johano Gutenbergo spaudos išradimą, spausdinti XX a. I pusės spausdinimo mašinėle, kopijuoti tekstą šapirografu, susikurti ir atsispausdinti knygos nuosavybės ženklą – ekslibrisą.
 
Ekspozicijos autorės – Irena Nekrašienė ir Gražina Narbutaitė, dizainerė – Zita Šulcienė.
 
Šiaulių „Aušros“ muziejaus nuotr.

www.lrt.lt

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra