Poeto Jovaro name rekonstruos ekspozicijas

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Ruošiamasi rekonstruoti poeto Jovaro namo ekspozicijas. Planuojama, kad iš esmės pasikeis I-asis namo aukštas: čia veiks stilizuotas knygynas.
 
Poeto Jovaro name įvyks paskutinis renginys prieš muziejaus uždarymą ekspozicijų rekonstrukcijai.
 
Šiaulių universiteto Humanitarinis fakultetas surengs XIV bakalaurantų ir magistrantų mokslinių darbų konferenciją „Studentų darbai – 2010“. Ji skiriama 195-osioms rašytojo, knygnešio Juozapo Miliausko-Miglovaros ir 130-osioms poeto Jono Krikščiūno-Jovaro gimimo metinėms.
 
Poeto Jovaro name bus atnaujinti memorialiniai kambariai, sukurta poeto gyvenimo ir kūrybos ekspozicija, bei nauja – kultūros istorijos ekspozicija, – pristatanti Šiaulių spaudos paveldą XX a. I pusėje.
 
Pagrindinis naujosios ekspozicijos akcentas – stilizuotas knygynas.
 
Vienas iš populiariausių XX a. pradžios poetų, liaudies daina tapusio eilėraščio „Ko liūdi, berželi?“ autorius Jonas Krikščiūnas-Jovaras (1880–1967) namuose Vytauto g. gyveno paskutinįjį savo gyvenimo dvidešimtmetį.
 
1983 m. namas atiteko „Aušros“ muziejui, 1986 m. jame buvo atidarytas memorialinis poeto Jovaro muziejus. Muziejuje veikė dvi poeto Jovaro gyvenimą ir veiklą atspindinčios ekspozicijų salės, o antrajame aukšte buvo atkurti poeto memorialiniai kambariai. 1995 m. ekspozicija buvo pertvarkyta, vienoje pirmojo aukšto salių buvo įrengta ekspozicija „Literatūros kūrėjų pasaulis ir likimai“.
 
15 metų veikusi ekspozicija jau nebeatitinka šiandienos muziejininkystei keliamų reikalavimų.
 
„Aušros“ muziejaus darbo grupė parengė poeto Jovaro namo ekspozicijų rekonstrukcijos koncepciją. Koncepcijos kūrėjai siūlo išlaikyti poeto Jovaro namo muziejinę paskirtį ir rengti jame kultūros istorijos ekspozicijas.
 
Antrajame aukšte bus atnaujinti poeto Jovaro memorialiniai kambariai ir įrengta poeto gyvenimui ir kūrybai skirta ekspozicija. Čia bus galima pasiklausyti dainos „Ko liūdi, berželi?“, kitų dainų pagal Jovaro tekstus, literatūrinių įrašų, pažiūrėti vaizdo medžiagos.
 
Iš esmės pasikeis pirmasis muziejaus aukštas. Jame bus pristatyta XX a. I pusės spaudos istorija Šiauliuose. Pagrindinis akcentas bus stilizuotas knygynas, įrengtas remiantis ikonografine medžiaga. Jame lankytojai interaktyviai galės susipažinti su Šiaulių spaudos paveldu, pavartyti ir paskaityti senųjų laikraščių ir knygų. Kaip ir kiekviename knygyne bus galima ir pirkti – bus pasiūlyta laikraščių, atvirukų, žemėlapių, miesto planų kopijų.
 
Ekspozicijos tęsinys „Iš spausdinimo istorijos“ bus pristatomas edukaciniame kambaryje. Jame stovės raidžių rinkimo mašina, iliustruojanti kelis šimtmečius nuo J. Gutenbergo (XV a.) iki pat XX a. 6–7 dešimt. gyvavusį rankinį raidžių rinkimo procesą. Šia mašina buvo renkami tekstai „Titnago“ spaustuvėje. Lankytojai galės pasigaminti klišę ir sukurtą vaizdelį atsispausti rankiniu presu.
 
Šiaulių „Aušros“ muziejaus nuotr.
 
www.lrt.lt
 
Nuotraukoje: Poeto Jovaro namas

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra