Po žvaigždėtu kupolu bus pristatyta knyga apie senovės lietuvių Zodiaką
Autorius: Voruta Data: 2012-11-26 , 14:05 Spausdinti
2012 m. lapkričio 29 d., ketvirtadienį, 18 val. Vilniaus Planetariume (Konstitucijos pr. 12a) žinomas etnokosmologas Jonas Vaiškūnas pristatys neseniai išleistą savo knyga „Skaitant dangaus ženklus: lietuviško Zodiako pėdsakais“ (Leidykla „Dominicus Lituanus“, Vilnius, 2012).
Renginyje dalyvaus knygos iliustratorė dailininkė Martyna Kašinskaitė, astrologas Naglis Šulija ir leidyklos „Dominicus Lituanus“ direktorė Ramunė Landsbergienė.
Leidyklos „Dominicus Lituanus“išleistoje knygoje paprastai ir suprantamai, bet nenusižengiant moksliniams tyrimo metodams pasakojama, kaip daugelį metų, žingsnis po žingsnio, kruopščiai renkant ir tyrinėjant išlikusius istorinius šaltinius, etnografinius ir tautosakinius duomenis, pavyko užčiuopti lietuvišką Zodiako pėdsakus. Knygoje autorius atskleidžia, kad tyrinėjant tautosaką, tuo pat metu, neįtikėtino atsitiktinumo ir palankaus likimo dėka, Gardino bažnyčios rūsyje išlikęs unikalus medinis pagoniškas apeiginis kaušas su dvylika išdegintų originalių ženklų neabejotinai patvirtino iki tol dar tik teorines Zodiako rekonstrukcijų išvadas.
„Kai į mano rankas papuolė nuotraukos su degintine technika atliktais senoviniais XVI a. priskiriamais ženklais pavaizduotais ant apeiginio kaušo iš Gardino (Baltarusija), buvau apimtas neapsakomos ekstazės – aš savo akimis pamačiau ant šio kaušo pavaizduotus ženklus, kuriuos iki tol tik teorinių prielaidų ir rekonstrukcijų būdu nedrąsiai spėjau kadai buvus! Šis nepaprastas daiktinis įrodymas leido nustatyti ir kitus likusius lietuviško Zodiako ženklus, apie kuriuos dar tuomet žinių neturėjau“, – prisimena knygos autorius.
J. Vaiškūnas sako, kad prieš 25 metus pradėjęs senovės lietuvių žinių apie žvaigždėtą dangų tyrimus, jis nė nesvajojo, kad kada nors gali pavykti bent iš dalies atkurti lietuvišką Zodiaką, jei tik toks buvo. Juk buvo aišku, kad Zodiakas, kaip astronominių žinių sistema, galėjo būti žinomas tik ano meto išsimokslinusiam aukštesniam visuomenės sluoksniui, tačiau sunaikintas senosios religijos dvasininkų luomas savo puoselėtas žinias bei patirtį turėjo nusinešti nebūtin.
Tad tikru stebuklu galima laikyti išlikusį pagonišką apeiginį kaušą, kurio paviršius po ištapytais spalvotais dažais krikščioniškais šventųjų paveikslais slėpė 12 paslaptingų senovinių išdegintų ženklų.
Sugretinęs kruopščius etnografinius bei tautosakinius tyrimų duomenis bei ant kaušo rastus piešinius, J. Vaiškūnas atskleidė šių ženklų zodiakinę prasmę. Šis savitas Zodiakas, pasak etnokosmologo, galėjo susiformuoti Viduržemio jūros ir vietinės baltiškos tradicijos sandūroje. Tyrinėtojas mano, kad viduržemio tautų – graikų, romėnų kultūrose naudojama Zodiako sistema, patekusi į savitos vietinės baltiškos kultūros terpę, pagonybės laikais galėjo būti perimta ir pritaikyta prie vietinių papročių ir mitinių vaizdinių.
„Toks pritaikymas rodytų buvus gana stiprią vietinę dangaus šviesulių stebėjimo praktiką ir su jais susijusią savitą mitologiją. Nes jei Zodiakas būtų buvęs perimtas neturint savų nusistovėjusių žinių apie dangaus šviesulius, nebūtų buvę ir reikalo dalį ženklų keisti pagal savo poreikius“, – teigė atradimo autorius.
Etnokosmologas, muziejininkas ir liaudies meno simbolikos bei senųjų astronomijos žinių tyrinėtojas J. Vaiškūnas yra žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Jis paskelbė daugiau nei 40 mokslinių darbų ir apie pusę tūkstančio mokslo populiarinimo straipsnių etnoastronomijos ir etninės kultūros tema. Lietuviškojo Zodiako tyrimo darbai buvo gerai įvertinti jau 2000 metais pasaulinėje archeoastronomijos konferencijoje Ispanijoje, bei 2007 metais J. Vaiškūno pastangomis surengtoje pirmoje pasaulinėje archeosatronomų konferencijoje Lietuvoje, Klaipėdos universitete.
Vytauto V. Landsbergio ir Ramunės Landsbergienės įkurta leidykla „Dominicus Lituanus“ besispecializuojanti vaikų ir paauglių literatūros bei pasakų leidyboje ryžosi išleisti šią nepaprastą knygą, tikėdamasi, kad joje daug įdomaus atras senosios lietuvių dvasinės tradicijos gerbėjai ir visi tie, kuriuos vilioja slaptingi dangaus šviesuliai kasnakt įsižiebiantys mums kaip ir prieš daugelį tūkstančių metų tolimiems mūsų protėviams.
Knyga „Skaitant dangaus ženklus: Lietuviško Zodiako pėdsakais“ taip pat bus pristatyta:
Gruodžio 5 d., trečiadienį, 17 val. kavinėje „Zodiakas“ (Molėtų r., kelio Vilnius-Utena 72-as kilometras prie posūkio į Molėtų Observatoriją).
Dalyvaus knygos autorius, Molėtų krašto muziejaus direktorė Viktorija Kazlienė ir Molėtų viešosios bibliotekos direktorė Virginija Reišienė.
Gruodžio 7 d., penktadienį, 12 val. šios knygos pristatymas taip pat vyks Lietuvos Edukologijos universitete.
Daugiau žinių apie knygą „Skaitant dangaus ženklus“ socialiniame tinkle Facebook:
http://www.facebook.com/groups/499155166783574/?ref=ts&fref=ts
http://www.facebook.com/events/379895328751666/?ref=ts&fref=ts
Daugiau žinių apie „Dominicus Lituanus“: Lina Urbonienė, Rinkodaros ir pardavimų vadovė, UAB „Dominicus Lituanus“, +370 685 71136, lurboniene@gmail.com, http://www.dominicus.lt
Nuotraukose:
1. Knygos viršelis (leidyklos „Dominicus Lituanus“ nuotr.)
2. Autorius J. Vaiškūnas su pagonišką apeiginiu kaušu, kurio paviršius po ištapytais spalvotais dažais krikščioniškais šventųjų paveikslais slėpė 12 paslaptingų senovinių išdegintų ženklų (J. Vaiškūno nuotr.)
Komentarai
Naujienos
-
Vida Endriukaitytė: „Apie sinagogą, kuri stovėjo Šakiuose tarpukariu, sužinojome iš skundo – prašymo“
-
Į karinę mokymo operaciją Ukrainoje išvyko nauja Lietuvos karių pamaina
-
Algirdas Ažubalis. E. Biliūtės-Aleknavičienės monografijos studija ,,Angelų šventovė”
-
Išsiilgusiems kelionių ir parodų – virtualūs turai po žymiausias pasaulio vietas
-
Švietimo įstaigos galės priimti vaikus, kurie neturi tinkamų sąlygų mokytis namuose
Lietuva
-
Vida Endriukaitytė: „Apie sinagogą, kuri stovėjo Šakiuose tarpukariu, sužinojome iš skundo – prašymo“
-
Į karinę mokymo operaciją Ukrainoje išvyko nauja Lietuvos karių pamaina
-
Švietimo įstaigos galės priimti vaikus, kurie neturi tinkamų sąlygų mokytis namuose
-
Ant Mindaugo kalvos – pirmieji Lietuvos valdovai
-
Živilė Gurauskienė. Prisimenant Joną Dainauską
Istorija
-
Lietuvos visuomenės veikėjos, pedagogės, publicistės, Lietuvos Respublikos III Seimo narės Stefanijos Ladigienės 120-osios gimimo metinės
-
Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas V. Landsbergis: „Lietuvai teko sava istorinė misija – sulaužyti apgaulės ir smurto doktriną“
-
Istorija, kaip ir mados, sukasi ratu
-
Sufražizmo judėjimas Lietuvoje pirmaisiais Nepriklausomybės metais
-
Aldona Vasiliauskienė. Strazdelis archyviniuose dokumentuose
Kultūra
-
Algirdas Ažubalis. E. Biliūtės-Aleknavičienės monografijos studija ,,Angelų šventovė”
-
Išsiilgusiems kelionių ir parodų – virtualūs turai po žymiausias pasaulio vietas
-
Švietimo įstaigos galės priimti vaikus, kurie neturi tinkamų sąlygų mokytis namuose
-
Ant Mindaugo kalvos – pirmieji Lietuvos valdovai
-
Mariją Birutę Gimbutienę prisimenant
Nuomonės, diskusijos, komentarai
-
Česlovas Iškauskas. Kas griauna Laisvės pamatus?
-
Stasys Ignatavičius. Prof. Liudo Vailionio 135-osioms gimimo metinėms
-
Česlovas Iškauskas. Sausio 13-oji: savas šovė į savą…
-
Liutgarda Čepienė. Apie Teresės Butaitės-Plisienės knygą ,,Sunkiausia nugalėti save“
-
Napaleonas Kitkauskas: „Pastatai turi savo istorijas, o mums svarbu išsaugoti tiesą“
Renginiai
-
Lygiai prieš šimtą metų buvo įkurtas pirmasis Lietuvos valstybės archyvas. Archyvų metų atidarymas
-
Kviečiame dalyvauti virtualiame žaidime „Trys karaliai atkeliavo-visas svietas uždainavo“
-
Susipažinkite su tarmėmis iš arčiau moksliniame seminare „Lietuvių kalbos tarmynas: idėja, turinys ir realizacijos galimybės“
-
Dr. Dalios Kiseliūnaitės el. knygos „Klaipėdos krašto toponimai. Istorinis ir etimologinis registras“ pristatymas
-
Kovo 11-osios Lietuva muziejuose
Susiję straipsniai
-
Šventiniai Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020 m. Fotoreportažas
~ Uncategorized
2020-12-24, 18:18
-
Mokytoja N. Česnulevičienė: „Lietuva prasideda čia, kur esame mes...“
~ Uncategorized
2020-12-18, 14:36
-
Bus pažymėta Trakų žydų geto vieta
~ Uncategorized
2020-11-18, 15:49
-
Prieš 50 metų Romoje mirė diplomatas Stasys Girdvainis
~ Uncategorized
2020-06-21, 15:07