Po Poezijos Pavasario skėčiu Vilniuje ir už jo ribų

Autorius: Data: 2016-06-05 , 13:24 Spausdinti

Po Poezijos Pavasario skėčiu Vilniuje ir už jo ribų

Skaitovai „Bangos“ kavinėje Tauragėje. Iš kairės į dešinę – Eugenijus Skipitis, Juozas Šalkauskas, Aleksandras Šidlauskas, Laima Kreivytė, Rūta Suchodolskytė, Giedrė Kazlauskaitė, Arūnas Spraunius

Rūta SUCHODOLSKYTĖ, www.voruta.lt

Gegužės 15-29 dienomis per Lietuvą (užkliudydama ir kitas šalis) nusirito 52-ojo  Poezijos pavasario banga. Įvyko apie pusšimtį renginių sostinėje ir kituose miestuose bei miesteliuose, keletas jų užsienyje. Šiuometine festivalio laureate, gavusia Maironio premiją, tapo 85-erių metų poetė Ramutė Skučaitė, pernai išleidusi eilėraščių rinkinį „Nepaslaptis tokia balta“. Vyko Poezijos pavasario svečių skaitymai, visiems atviri „Naktiniai skaitymai“, laureatų vakaras, eilės skambėjo tokiose neįprastose vietose kaip Vilniaus geležinkelio stotis ar Lukiškių tardymo izoliatorius.

Bendras kelionės vardiklis

Poetų desantas išplaukė į svečias jūras, pasklido po Lietuvos miestus ir miestelius. Festivalio direktorė Janina Rutkauskienė minėjo, kad į „poetines ekskursijas” išleido vienuolika mikroautobusų. Kartu su šešiais kitais poetais, gegužės 27-28 dienomis, maršrutu Gaurė–Tauragė–Nemakščiai–Raseiniai–Ariogala, teko pakeliauti ir šio straipsnio autorei. Įgulą sudarė ilgametis „Lietuvos radijo“ diktorius Juozas Šalkauskas, literatūrinio savaitraščio „Šiaurės Atėnai“ redaktorė Giedrė Kazlauskaitė, menotyrininkė Laima Kreivytė, poetas, eseistas Arūnas Spraunius, poetai Benediktas Januševičius, Aleksandras Šidlauskas bei Rūta Suchodolskytė.

Literatūrinė popietė Pilaitės miške

Savaitę prieš iškeliaujant, gegužės 21 dieną, dar teko sudalyvauti skaitymuose Pilaitės miške, skirtuose Liudvikui Rėzai. Abiejuose renginiuose jaučiami Mažosios Lietuvos atgarsiai, Pilaitės gyventojai vaikšto iš Mažosios Lietuvos vietovardžiais bei iškilių veikėjų vardais pavadintomis gatvėmis, o visai netoli už Tauragės prasideda Mažosios Lietuvos teritorija. Skaitymuose Tauragės „Bangos“ kavinės terasoje dalyvavo ir Bitėnų poetas bei žurnalistas Eugenijus Skipitis.

Skaitymai Pilaitės miške

Skaitymai Pilaitės miške vyko ulbant paukščiams ir neįkyriai, protarpiais lašnojant lietui. Pilaitės bendruomenė organizuoja skaitymus nuo 2003-iųjų, o ištikimi lankytojai gerai žino kelią į aikštelę šalia girininkijos. Šįmet jų laukė malonus atradimas – poeto, skulptoriaus, Juliaus Žėko iš šviesaus akmens išskobta šv. Pranciškaus skulptūra „Pranciškutis“, vaizduojanti šventąjį ant akmens su paukšteliu rankose. Skaitymuose dalyvavo ir pats autorius, kuris pastaruoju metu užsiima kaklaryšių dalinimo bei kabinimo „akcijomis“, tokiu būdu vienydamas šiame akte dalyvaujančius.

Aštuonračio muziejuje Nemakščiuose – milicininkas Juozas Šalkauskas areštuoja Arūną Spraunių

Pilaitėje taip pat savo eilėmis dalinosi poetas, vertėjas, literatūros apžvalgininkas Marius Burokas. Marius pamena, kad 1993 metais, kai dar gyveno Pilaitėje, šiame rajone tebuvo trys gatvės: Vydūno, I. Kanto ir M. Mažvydo. Pilaitė sulaukė ir kitos garbingos viešnios, JAV lietuvių poetės, žurnalistės Eglės Juodvalkės, taip pat bendruomenės poetų būrelio. Gitara pagrojo ir padainavo Darius Pranckevičius. Skaitovų ir žiūrovų amžius ir kūryba įvairavo, bet gamtoje, tarp posmų įsiterpiant paukščių čiulbesiui, visi jautėsi lygūs.

Gaurė – Tauragė

Po savaitės buvau pakviesta į poetinę kelionę. Mūsų komanda pirmiausia atsidūrė net už Prahą senesniame, 500 metų jubiliejų paminėjusiame Gaurės miestelyje prie Šešuvies upės. Po skaitymų, apdovanoti pakalnučių puokštėmis, tarp kovotojų už Lietuvos laisvę ir senųjų žydų kapų šalia seniūnijos pasodinę atminčiai ąžuoliuką, pavaišinti gilių kava, buvome palydėti prie išsikerojusio Gaurės ąžuolo-milžino.

Marcelijaus Martinaičio memorialinis kambarys šio poeto vardo Raseinių viešojoje bibliotekoje

Išvykę iš šio miestelio, patraukėme į Tauragę, miestą, kuriame pėdsaką paliko ir Onorė de Balzakas, parašęs čia laišką savo mylimajai Evelinai Hanskai. Atgavę kvapą „Bastilijos“ viešbutyje, panirome į dvi valandas trukusį renginį, tradiciškai vykstantį kavinėje „Banga“ ant Jūros upės kranto. Prie mūsų prisijungė bitėniškis žurnalistas bei poetas Eugenijus Skipitis, vėliau ukrainiečių režisierius Petro Olar, skaitęs eiles savo gimtąja kalba.

Nemakščiai–Raseiniai–Ariogala

Iš Raseinių kitą rytą atkeliavome į Nemakščius, mažą miestelį, kuriame apžiūrėjome vietos Lurdą ir Aštuonračio muziejų. Pastarajame vietos entuziastas Leonas Tamulevičius keturiuose nameliuose sukaupęs daugybę praeito ir šio amžiaus rakandų – nuo motociklų iki „Singer“ siuvimo mašinų, kurios ypač aktualios Giedrei Kazlauskaitei, šįmet išleidusiai eilių rinkinį „Singerstraum“. Vienoje trobelėje aptikome ir poeto Marcelijaus Martinaičio pėdsakus, dar neseniai jis čia skaitė ir šeimininko naminukės ragavo.

Raseiniuose 2013 m. išėjusio laureato pėdsakai – dar ryškesni, biblioteka pavadinta Marcelijaus Martinaičio vardu (jo gimtasis Paserbenčio kaimas – Raseinių rajone), viduje įrengtas poeto memorialinis kambarys, kuriame yra asmeninė biblioteka, rašomoji mašinėlė, Leonardo Gutausko tapytas portretas.

Autorė su Juliaus Žėko dovanotu kaklaraiščiu

Po skaitymų apžiūrėjome biblioteką ir Raseinių miestelį, aplankėme „Žemaičio“ paminklą, šalia kurio keroja drūtas, prezidento A. Smetonos 1934 m. sodintas ąžuolas. Priėjome Raseinių Magdės šulinį ir galiausiai, neištvėrę vasariškų pavasario karščių, sulipome į fontanais trykštančią aikštelę. Pro šviežiai nuaustą voratinklį į mus rūsčiai žvelgė Maironis.

Dar ne pabaiga, dar laukė Ariogala, nedidelė jauki biblioteka ir susidomėję skaitytojai. Prie mūsų prisijungė ir vietos literatų vadovas, taip pat Ariogalos Kregždute pasivadinusi poetė. Savo misiją baigėme atsigėrę iš gydomųjų galių turinčios versmės, trykštančios nuo stataus Dubysos slėnio šlaito. Mūsų komandos narys, diktorius bei grabatologas* Juozas Šalkauskis patraukė į šiuometinę kultūros sostinę Telšius, o likusieji – jaunieji verlibristai bei senasis klasikas rimuotojas palaimingai sugrįžome į Vilnių.

* kaklaraiščių kolekcionierius

Kultūra , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra