Plungės dvaras keliasi naujam gyvenimui

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Plungėje esantį didingą kunigaikščio Mykolo Oginskio dvaro ansamblį supa reto grožio parkas.
 
Dėl ypatingo savitumo, puošnumo ir prabangos dvaro rūmai neretai vadinami Žemaitijos Versaliu, todėl verta pakalbinti ten dirbančius žmones, pavartyti knygų puslapius ir pasidairyti po dvaro sodybą, kurioje jau kelintus metus vyksta rekonstrukcijos darbai.
 
Dvaro ansamblis – architektūros paminklas
 
Plungė ir jos apylinkės – vienos iš gražiausių ir labiausiai lankomų vietų Žemaitijoje. Vietos gyventojų ir turistų dėmesį labiausiai traukia buvęs Plungės dvaro ansamblis – respublikinės reikšmės architektūros paminklas. Šį ansamblį sudaro kunigaikščių Oginskių rūmai ir parkas, kuris nuo 1958 metų pradėtas saugoti valstybės, o nuo 1986 metų priskirtas prie respublikinės reikšmės gamtos paminklų. 1994 metais buvusiuose kunigaikščių Oginskių rūmuose įkurtas Žemaitijos dailės muziejus, – tai tik keletas sakinių iš Žemaičių kultūros draugijos iniciatyva išleistos knygos
„Žemaičių dailės muziejus“.
 
Prabangūs M. Oginskio rūmai pastatyti pagal vokiečių architekto Karlo Loranco projektą. Tai erdvus, dviaukštis mūrinis statinys su keturiais kampiniais paaukštintais rizalitais. Rizalitų fasadus puošia skulptūros, tai gana retas reiškinys Lietuvos dvarų architektūroje.
 
Be pagrindinio centrinių rūmų pastato, dvaro kompleksą sudaro dar devyni statiniai: kairioji ir dešinioji oficinos, žirgynas, laikrodinė, advokatų bei prižiūrėtojo namai, skalbykla, parko vartai, sargo namelis. Kompleksui taip pat priklauso 58,3 hektaro ploto parkas ir vandenų sistema. Tai vienas iš didžiausių Lietuvoje, esančių miesto teritorijoje, parkų.
 
Dvaro rekonstrukcijai – apie 50 milijonų litų
 
Plungės dvaro rūmai – vienas ryškiausių ir geriausiai išsilaikiusių devynioliktojo amžiaus antrosios pusės dvarų ansamblių Lietuvoje. Vis dėlto, praėjus porai amžių nuo dvaro ansamblio statybų, pastebima, jog nerenesansinio stiliaus M. Oginskio rezidencija nukentėjo nuo karų, ugnies bei sovietmečiu darytos restauracijos, o laikui bėgant atsirado ir mechaninių pažeidimų. Kažkada nuostabiai atrodę dvaro pastatai ir parko kraštovaizdis pasikeitė. Siekiant išsaugoti šį palikimą jau keletą metų įgyvendinamas Europos Sąjungos, Lietuvos vyriausybės bei Plungės savivaldybės remiamas projektas „Plungės M. Oginskio dvaro sodybos pritaikymas turizmo reikmėms“. Pasak Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus Alvido Bakanausko, projektas bus įgyvendinamas keturiais etapais. Iš viso į Plungės dvaro ansamblio atnaujinimą žadama investuoti daugiau kaip 50 milijonų litų.
 
Prieš keletą metų prasidėjus dvaro sodybos rekonstrukcijai pirmiausiai buvo skirta dėmesio aplinkai: išvalyti ir sutvarkyti septyni parko tvenkiniai, rekonstruotos užtvankos, nutiestas akmens grindinio takas, įrengta betoninių trinkelių važiuojamoji dalis. Šiuo metu įgyvendinami antrojo projekto etapo darbai: pradėta centrinių rūmų rekonstrukcija, atstatomi vakariniai (plungiškiai juos vadina raudonaisiais) vartai, iš parko į rūmus vedantys laiptai. Taip pat ketinama atkurti centrinių rūmų išorę, pakeisti langus, lauko duris bei atnaujinti, rūmams savitumo suteikiančias antikinio stiliaus skulptūras. Šiuos darbus planuojama atlikti iki 2011 metų pabaigos.
 
Trečiajame etape (nuo 2012 metų) bus atnaujinamas centrinių rūmų vidaus interjeras, o ketvirtajame – numatyta rekonstruoti dvaro žirgyną ir kairiąją bei dešiniąją oficinas. Tiesa, jų paskirtis – tarnauti šiuolaikiniam žmogui. Žirgyne ketinama įrengti 1 000 vietų salę, skirtą sportui, konferencijoms, kultūriniams renginiams, vienoje oficinoje ruošiamasi įkurti šiuolaikinių menų centrą, kitoje – viešbutį.
 
Senas dvaras – dar senesnis radinys
 
Pietinėje Oginskių rūmų pusėje darbininkai aptiko senų kunigaikščio Aleksandro Zubovo laikų pastatų pamatus. Panašu, kad archeologai, kultūros paveldo tyrinėtojai bei istorikai tokios staigmenos nesitikėjo. Išsamesnius rastų pamatų tyrinėjimus atliks archeologas Rokas Kraniauskas iš Klaipėdos. Pirminiais duomenimis, pastatas buvo dviejų aukštų: pirmas aukštas mūrinis, o antrasis – medinis. Tikėtina, kad pastačius naujuosius M.
Oginskio rūmus šis pastatas nugriautas ir suformuota baliustrada.
 
Pasak A. Bakanausko, pamatai bus išmatuoti, aprašyti, nufotografuoti, nufilmuoti, uždengti specialiai tam skirta plėvele ir užpilti smėliu, o tada bus toliau dirbama pagal projektą – statomi laiptai ir atkuriama kunigaikščių Oginskių laikus menanti baliustrada. Muziejaus direktorius sakė, kad atkasant pamatus jokių ypatingų radinių neaptikta. Rastos tik kelios puodų šukės, kokliai, keletas įdomesnių plytų fragmentų.
 
Unikalus laikrodis dar skaičiuos valandas
 
Be pagrindinio rūmų pastato Plungėje, kaip jau minėjome, yra ir kitų įdomių statinių – vienas jų – A. Zubovo dėka 1846 metais pastatyta laikrodinė. Šis pastatas – seniausias M. Oginskio dvaro ansamblio statinys, pirmasis mūrinis namas Plungėje. Apie jame esantį unikalų, vienintelį tokį Lietuvoje, laikrodį yra išlikusi kraštotyrininkės Eleonoros Ravickienės rašytinė medžiaga. Išskirtinė šio laikrodžio detalė – itin retai kur aptinkamas svarbiausias konstrukcijos mazgas – inkaras. Įdomu tai, kad mechanizmą užsukantys keistos formos iš akmens tašyti svarsčiai, suveržti geležies lankais. Be to, laikrodis neturi sekundinės rodyklės, o jo rėmas suveržtas geležiniais kaiščiais. Visa tai rodo, kad laikrodis labai senas. Dabartiniai plungiškiai pasiryžę atnaujinti senąjį laikrodį ir tiki, kad po keleto metų jis vėl ims skaičiuoti valandas. Jų viltys turėtų išsipildyti, mat laikrodinės pastatą irgi ketinama restauruoti, tik pagal kitą projektą. Atnaujintose patalpose įsikurs Viešoji biblioteka.
 
Didžiuojasi tarptautiniais festivaliais
 
Rugpjūčio pabaigoje visos šalies meno mėgėjai bus pakviesti į tarptautinį muzikos festivalį, pavadintą M. Oginskio vardu. Tuomet visi susirinkusieji lauks kol nuskambės kunigaikščio sukurtas polonezas „Atsisveikinimas su Tėvyne“,  paskelbsiantis festivalio pradžią.
 
Šis, Plungės dvaro žirgyno patalpose vyksiantis festivalis, bus surengtas jau penktąjį kartą. Šiemet jo programoje numatyti trys simfoninių, keturi kamerinių orkestrų koncertai. Taip pat plungiškiams ir miesto svečiams koncertuos Žemaitijos muzikos ir meno mokyklų jungtinis styginių instrumentų orkestras, kuriame gros apie 1 70 vaikų. Festivalio metu bus surengtos dvi mokslinės konferencijos ir trys tarptautinės parodos.
 
Šis festivalis rodo, kad investicijos į Oginskių dvaro rūmus nenueis veltui. Jau dabar jo dėka dvaras – patrauklus turistams, o ateityje bus dar patrauklesnis, – sakė A.  Bakanauskas.
 
Autorės nuotr.
 
Nuotraukose:
 
1. Šioje oficinoje ketinama įrengti 50 vietų viešbutį
2. Restauruojamas centrinis rūmų pastatas
3. Laikrodinė – seniausias mūrinis pastatas
4. Plungėje A. Zubovo dvaro pastatų pamatai netrukus bus paslėpti
 
Voruta. – 2010, rugpj. 21, nr. 16 (706), p. 4.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra