Plungėje – vertingi medaliai iš Varšuvos

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Praėjusį trečiadienį (2010-08-25) Plungėje esančiame Žemaičių dailės muziejuje buvo atidaryta unikali paroda „Varšuvos medalininkystė XVIII–XX a. iš Varšuvos miesto istorijos muziejaus rinkinių“. Parodos atidarymo dieną buvo surengta tarptautinė mokslinė konferencija „Lenkijos ir Lietuvos medalininkystė: istorija ir dabartis“ bei pristatytas leidinys tokiu pat pavadinimu.
 
Parodoje – 130 eksponatų
 
Minėtieji renginiai – visą mėnesį Plungėje vyksiančio tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio dalis. Jie buvo skirti medalininkystės mėgėjams, šio meno puoselėtojams ir visiems, besidomintiems istorija, istorinės atminties raiška, jos formomis. Parodoje eksponuojama 130 medalių, medalionų ir plakečių. Ją papildo plakatai ir gobelenai su asmenybių portretais.
 
Pasak renginį koordinavusios Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus pavaduotojos Jolantos Skurdauskienės, draugystė tarp Žemaičių dailės ir Varšuvos miesto istorijos muziejų užsimezgė prieš keletą metų, berods 2006 m. Ji augo ir plėtojosi abiejų šalių muziejams svarbia Lietuvos ir Lenkijos istorijos bei kultūros paveldo sklaidos ir tyrimų kryptimi. Tokią tvirtą draugystę lėmė abiejų šalių istorinė praeitis: daugiau kaip keturis šimtmečius trukęs bendras politinis Lietuvos ir Lenkijos valstybių gyvenimas. Tikriausiai reiktų paminėti ir ryškius nenutrūkstančius abiejų šalių kultūrinius ryšius XIX–XX a.
 
Plungėje eksponuojamos parodos tema – medalininkystės menas, o šios parodos tikslas – pristatyti dirbinius (medalius, medalionus ir plaketes), nuo seno siejusius mokslą ir kultūrą, padėjusius telkti tautos dvasią bei tarnavusius ir tarnaujančius įvairių lenkų kartų iniciatyvoms įamžinti. Parodoje pristatomi vieno svarbiausių Lenkijos sostinės muziejaus eksponatai reprezentuoja 200 metų Lenkijos istorijos įvykius, įskaitant ir paskutiniuosius Abiejų Tautų Respublikos dešimtmečius, medalius įamžinusius svarbias šalies asmenybes, žadinusias tautinę dvasią valstybingumo praradimo laikais ir stiprinusias istorinę atmintį daugiau nei po šimto metų, kai buvo atgauta nepriklausomybė (1918 m.).
 
Žavisi Plunge ir jos žmonėmis
 
„Voruta“ pakalbino parodos sumanytoją Varšuvos miesto istorijos muziejaus vicedirektorių, Lenkijos muziejininkų asociacijos bei Lenkijos paveldo globos draugijos Varšuvos skyriaus pirmininką Andrzejų Soltaną, kuris pasakojo prieš porą metų Plungėje pristatęs Varšuvos miesto istorijos muziejaus parengtą parodą apie į UNESCO materialaus paveldo sąrašą įtrauktą Varšuvos senamiestį. Svečias Plungėje lankėsi jau ketvirtąjį kartą ir tikino, jog kiekvieną kartą vis labiau žavisi šiuo miestu ir čia dirbančiais žmonėmis.
 
Plunge ir jos muziejininkais liko sužavėtos ir pirmą kartą čia viešėjusios, šiemet pristatomą parodą parengusios, jos kuratorė ir minėtojo muziejaus Numizmatikos skyriaus vedėja Malgorzata Dubrovska bei jos asistentė, to paties skyriaus darbuotoja-muziejininkė Aleksandra Soltan-Lipska. Moterys pasakojo apie tarp Lietuvos ir Lenkijos muziejų pasirašytas bendradarbiavimo sutartis, nuolatinį keitimąsi parodomis, rengiamas istorines konferencijas, per kurias susipažįsta Lietuvos ir Lenkijos muziejininkai.
 
Bendradarbiavimas užsimezgė atsitiktinai
 
A. Soltanas „Vorutai“ užsiminė apie visiškai atsitiktinai užsimezgusį bendradarbiavimą su plungiškiais. Vienas iš jo kolegų lankėsi Plungėje ir papasakojo apie užmegztus ryšius ir nuostabios architektūros dvaro ansamblį. Tuomet jis ir nusprendęs pats pamatyti tai, apie ką taip įtaigiai pasakoja kolega. „Jis buvo visiškai teisus. Jau pirmą kartą atvykęs į Plungę supratau, kad tai unikali vieta su savita aura, o čia dirbantys žmonės puoselėja ne tik kultūrą, bet ir aplinką. Džiaugiuosi, kad pirmuoju įspūdžiu neteko nusivilti. Po penkerių bendradarbiavimo metų galiu drąsiai sakyti, kad muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas ir jo pavaduotoja Jolanta Skurdauskienė savo darbui ypatingai atsidavę žmonės ir patikimi mūsų partneriai, todėl aš tvirtai žinau, kad mūsų bendradarbiavimas tęsis ir ateityje“, – kalbėjo A. Soltanas.
 
Svečias iš Lenkijos prasitarė jau turįs naujų idėjų ir sumanymų, tačiau jų atskleisti kol kas nenorėjo: esą apie svajones prabilus garsiai, jos gali neišsipildyti.
 
Varšuvoje nebuvo eksponuota
 
Kol kalbėjomės su A. Soltanu jo kolegė Malgorzata Dubrovska tarsi pritardama jam nuolat šypsojosi, o paprašyta pristatyti parodą, papasakojo, jog medalių, medalionų ir plakečių paroda reprezentuoja Varšuvos muziejų rinkinius. Pasak jos, Varšuvoje ši paroda niekada nebuvo eksponuota, mat muziejaus numizmatikos kabinetas uždarytas ir paskirtas mokslo reikalams. Panaši paroda, kurioje buvo pristatoma ir dalis šios parodos eksponatų prieš dešimtmetį buvo pristatyta Belgrade (Serbija). Vertingiausi Plungėje pristatomi eksponatai Abiejų Tautų Respublikos karaliaus Stanislovo Augusto Poniatovskio valdymo laiku (1764–1795 m.) nukalti medaliai. Aplankyti parodą Plungėje galima iki rugsėjo septynioliktosios.
 
Tarptautinė mokslinė konferencija
 
Tą pačią dieną Plungės muziejuje vykusioje tarptautinėje mokslinėje konferencijoje pranešimus apie Lietuvos ir Lenkijos medalininkystės meno raidą ir jos istoriją skaitė žinomi šios srities specialistai Ignas Narbutas ir Edita Šedbaraitė (Lietuvos nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus), Zita Dargaitė ir Petras Gintalas (Žemaičių muziejus „Alka“, Vilniaus dailės akademija), M. Dubrovska ir Tomas Bylickis (Varšuvos miesto istorijos muziejus, Varšuvos monetų kalykla), Dalia Grimalauskaitė (Lietuvos nacionalinis muziejus) ir Sebastianas Piotras Mikolajczakas (Torunės Mikalojaus Koperniko universitetas).
 
Renginių metu, kaip jau minėjome, buvo pristatytas bendromis Žemaičių dailės ir Varšuvos miesto muziejaus jėgomis lietuvių ir lenkų kalbomis parengtas leidinys „Lenkijos ir Lietuvos medalininkystė: istorija ir dabartis“.
 
Lietuvių paroda lenkams
 
Lietuvių ir lenkų bendradarbiavimas tęsis ir toliau. Rugsėjo 14 dieną Lenkijoje bus pristatyta lietuviškų medalių paroda „Lietuvos medaliai ir jų kūrėjai“. Pasak Telšių muziejaus „Alka“ direktoriaus pavaduotojos Zitos Dargaitės, ši paroda prieš metus sukomplektuota iš minėto muziejaus fonduose sukauptų medalių. Joje yra keletas dvidešimtojo amžiaus pirmojoje pusėje Petro Rimšos, Jono Zikaro, Adolfo Smetonos, Petro Tarabildos sukurti medaliai, likusieji (didžioji dalis) – šiuolaikiniai, sukurti nuo 1985 m. Varšuvoje bus pristatyta 127 medalių ekspozicija.
 
Jau daugelį metų Telšiuose rengiamos stovyklos, kurių metu kuriami medaliai, skirti istorinėms asmenybėms, miestams, valstybei. Štai ir praėjusį penktadienį, rugpjūčio 27 d., šiame mieste buvo surengtas stovyklos „Lietuva nuo Durbės mūšio iki Kovo 11-osios“ uždarymas. Stovyklos metu buvo sukurta medalių Žalgirio mūšiui, Vytautui Didžiajam, Laurynui Ivinskiui, Marcelijui Martinaičiui, Jonui Juškaičiui ir kitiems istoriniams įvykiams bei asmenybėms.
 
Autorės nuotr.
 
Nuotraukose:
 
1. Parodos ir konferencijos rengėjai
2. Parodoje eksponuojami ir gobelenai
3. Parodos eksponatai
4. Per renginį pristatytas leidinys
 
Voruta. – 2010, rug. 4, nr. 17 (707), p. 4.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra