Plėtra yra vienybėje

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Vis prasmingesniais darbais skleidžiasi Pagėgių krašto draugijos „Sandūra“ veikla. Ši nevyriausybinė organizacija Pagėgių krašte atlieka kultūros paveldo ir gamtosaugos propagavimo misiją, užsiima leidybine veikla, įgyvendina tarptautinių fondų finansuojamus projektus.

Nepasakytum, kad sumaniai koordinuojamas savivaldybės nevyriausybinių organizacijų gyvenimas (nors savivaldybė turi nevyriausybinių organizacijų koordinatoriaus etatą) verčia aktyvesnių kaimo bendruomenių vadovus patirties ieškoti pas aktyviai ir sumaniai dirbančius kaimynus. Ne visuomet pavyksta kur nors toliau nuvažiuoti, pagaliau, yra dalykų, apie kurių buvimą nedaug žinome susitikdami tik per Žolinę ar Šv. Roko atlaidus. „Sandūros“ veiklos planuose senai kirbėjo mintis surengti Pagėgių nevyriausybinių organizacijų sąskrydį, kuklų, lokalų. Kadangi pastaruoju metu kai kuriose Pagėgių savivaldybės kaimo bendruomenėse prieštaringai eskaluojama Rambyno regioninio parko direkcijos veikla, buvo nutarta susitikti su kaimynystėje esančių Saugomų teritorijų kaimo bendruomenėmis.

 
Tvarios plėtros galimybės, kas už jų stovi
Dvi dienas Rambyno regioniniame parke vyko projekto „Tvarios plėtros galimybės Pagėgių krašte, kuriant partnerystę tarp nevyriausybinio, valstybinio ir verslo sektorių bei stiprinant nevyriausybines organizacijas“ renginiai. Pagėgių krašto draugijos „Sandūra“ inicijuotas projektas dengia ne tik Pagėgių savivaldybės nevyriausybines organizacijas, bet pasidairo ir toliau. Į Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo ir Norvegijos finansinio mechanizmo subsidijų schemos „Nevyriausybinių organizacijų sektoriaus stiprinimas Lietuvoje“ finansuojamą nevyriausybinių organizacijų sąskrydį rinkosi kaimo bendruomenių ir nevyriausybinių organizacijų atstovai. Iš Pagramančio regioninio parko atvyko kaimo bendruomenė „Gramančia“ (pirmininkas Algirdas Turčinavičius),Tauragės rajono Eičių kaimo bendruomenė „Karšuva“ (pirmininkė Danutė Dapkienė), Pagėgių savivaldybei atstovavo Šereitlaukio kaimo bendruomenė (pirmininkas Arūnas Mockus), jaunatviška ir energinga Žukų kaimo bendruomenė (pirmininkė Anastazija Kubilienė), Lietuvos ūkininkių draugijos Lumpėnų skyrius (vadovė Daina Masedunskienė) Lietuvai pagražinti draugijos Pagėgių skyrius (vadovė Valentina Zdanevičienė), Bitėnų kaimo visuomeninė organizacija „Rambynas“ (pirmininkas Mindaugas Karklelis), Pagėgių krašto draugija „Sandūra“ (pirmininkas Viktoras Milašauskas).
Po svečių ir šeimininkų prisistatymo vyko diskusijos, kuriu metu buvo aptariamos gyvenimo kokybės gerinimo problemos Saugomose teritorijose. Projekto vadovė, Rambyno regioninio parko direkcijos direktorė Diana Milašauskienė kalbėdama apie tvarios plėtros galimybes Pagėgių krašte priminė nuveiktus darbus, kurie suartino valdžios, verslo ir visuomenės siekius gerinant aplinkos ir gyvenimo kokybę: – Pagėgių savivaldybės organizuojamos Joninių šventės parodė, kad reikia tobulinti Rambyno kalno infrastruktūrą, ieškoti galimybių pritaikyti lankymui ir kitas Rambyno regioninio parko istorines vietoves. Tuo tikslu Rambyno regioninio parko direkcija bendradarbiaudama su Pagėgių savivaldybės administracija, 2003–2005 metais dalyvavo Phare programos projektuose, kurių metu Rambyno prieigose įrengti du pėsčiųjų takai, parengtas Rambyno kalno teritorijos detalusis planas, įrengta minimali turistinė infrastruktūra Rambyno RP teritorijoje (atokvėpio vietos, takas iki „Raganų eglės“, lieptas per Bitės upelį Bitėnuose, poilsiavietė Bitėnuose, nedidukė parkavimo vieta ant Rambyno kalno), atlikti archeologiniai žvalgymai Rambyno alkakalnio, Vilkyškių, Opstainių ir Šereitlaukio piliakalnių teritorijose (tyrinėjo arch. V. Šimėnas), istoriniai tyrimai Vilkyškių miestelio evangelikų kapinaitėse (tyrinėjo dr. Martynas Purvinas). Tyrinėjimų pagrindu 2005 m. parengti Rambyno alkakalnio, Vilkyškių, Opstainių ir Šereitlaukio piliakalnių tvarkymo bei pritaikymo lankymui techniniai projektai (projekt. J. Lukošiūnas) bei Vilkyškių evangelikų kapinaičių pritaikymo lankymui projektas (dr. M. Purvinas). Taip pat parengtas Rambyno regioninio parko Lankytojų centro su parko vertybių ekspozicija įrengimo projektas (techninis rekonstrukcijos projektas – UAB „Nemuno deltos projektai“, ekspozicija – UAB „Naderna“). Panaudojant lėšas, gautas iš Automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos, 2003 metais parengtas Rambyno regioninio parko „Vietinių kelių ir dviračių takų remonto darbų“ projektas. Šiuo metu remontuojamas kelias per Rambyno kalną, o ateityje, Pagėgių savivaldybei pritarus ir palaikius, turėtų atsirasti pirmieji Pagėgių savivaldybėje dviračių maršrutai, būtų suremontuoti privažiavimai prie lankytinų objektų.
Įstojus į ES ir atsiradus galimybei pasinaudoti įvairių Europos bendrijos fondų parama, Rambyno RPD partnerio teisėmis įsijungė į Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos inicijuotą projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas, I etapas“, kurio metu (2009–2012 m.) turėtų būti parengti lankymui Vilkyškių, Opstainių ir Šereitlaukio piliakalniai, toliau tvarkomas Rambyno kalnas, tvirtinamas jo griūvantis šlaitas, įrengtas Rambyno regioninio parko Lankytojų centro su parko vertybių ekspozicija.
 
Veronikos Pavilionienės dainos ant Rambyno kalno
Bitėnų kaimo vaikai svečiams parodė kuklią gandrų palydėtuvių programėlę, o šeimininkės vaišino žuviene. Pasistiprinę paskutiniais šių metų gandro pavakariais svečiai ir renginio šeimininkai patraukė ant Rambyno kalno, kur susirinkusiems koncertavo žinoma tautinių dainų atlikėja, Nacionalinės premijos laureatė Veronika Povilionienė. Nuščiuvęs Rambyno kalnas laukė jos balso. Pirmajam dainos posmui išsiveržus iš dainininkės krūtinės, Nemuno pakrantėj kluptelėjo medžiai ir bėgdami vienas per kitą kilo į kalną, kad apstoję ratu dainuojančiąją, ant jos pečių tupdytų paukščius, o šie visais balsais jai pritartų. Dainininkę lydėjęs signataras Vidmantas Povilionis į paukščių balsus ir Veronikos dainas įpynė šmaikščių pamąstymų apie Sąjūdį, prilipdė gėlėtą Baltijos kelio gausmą. Ir stovėjusiems, ir klausiusiems buvo taip lengva širdyje, lyg ką tik iš to kelio parėjus. Nuoširdus V. Povilionienės bendravimas su klausytojais užsitęsė iki saulėlydžio. Išlydėję dainininkę sąskrydžio dalyviai sugrįžo į stovyklavietę, kur ant Nemuno kranto rusenat laužui žiūrėjo į upių tėvo raukšlėse spindinčias žvaigždes, tarsi mažus Visatos atspaudus, kurie patvirtino, kad mūsų jėga – vienybėje.
Kitos dienos pusryčiai tapo dovanomis. Bitėnų kaimo šeimininkės Zofija Zubrickienė ir Petrutė Tolvaišienė sąskrydžio dalyvius vaišino plokštainiu, gira ir rūkytais sūriais. Projekto vadovė D. Milašauskienė pristatė naują antrąjį laikraščio „Rambynas“ numerį, atminimo dovanomis apdalijo gandrų palydose dalyvavusius Bitėnų kaimo vaikus, padėkojo gardėsiais vaišinusioms šeimininkėms.
Autoriaus nuotr.
 
Nuotraukose:
 
1. Svečiai iš Pagėgių – Lietuvai pagražinti draugija
2. Lumpėnų kaimo ūkininkai sąskrydyje buvo linksmiausi
3. Bitėnų kaimo vaikai buvo aktyvūs projekto rengėjų talkininkai
4. V. Povilionienės dainomis gėrėjosi vakarėjanti Ragainė ir Tilžė

Voruta. – 2009, rug. 5, nr. 17 (683), p. 3.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra