PJD Brazilijoje: pirmųjų dienų mozaika

Autorius: Data: 2013-07-26 , 13:26 Spausdinti

Šimtų nacionalinių vėliavų, plėvesuojančių šaltame Copacabanos vėjyje, margumynas. Suburti juos vienijančio tikėjimo, nešini vėliavomis, piligrimai iš įvairių pasaulio kampelių rinkosi Pasaulio jaunimo dienų Rio de Žaneire atidarymo Mišiose, 2013 m. liepos 23 d., antradienį. Jas aukojo Rio de Žaneiro arkivyskupas Orani Joao Tempesta, oficialiai atidaręs PJD. Daugiau nei 400 000 piligrimų tądien susirinko Copacabana paplūdimyje.

„Šią savaitę Rio de Žaneiras tapo Bažnyčios, jaunos ir gyvos, centru. Meldžiuosi už visus, kurie tiki, kad naujas pasaulis įmanomas“, – sakė arkivyskupas. Paragindamas jaunimą skleisti Jėzaus džiaugsmą ir ramybę visam pasauliui, kardinolas sakė: „Eikite per šį miestą, liudykite Jėzų, įsipareigokite naujam pasauliui; kiekvieną užkrėskite Kristaus džiaugsmu“.

Nepaisant lietaus ir šalto oro, jaunuoliai buvo džiugūs ir pilni entuziazmo. Chacin, atvykęs iš Kanados, džiaugėsi ypatinga patirtimi: „Kiekvienas katalikas, nesvarbu, kokio amžiaus jis būtų, turi bent kartą gyvenime dalyvauti Pasaulinėse jaunimo dienose“.

Aparesida: Pranciškus yra pasaulio ganytojas

Popiežius puoselėja ypatingą asmeninį pamaldumą Marijai. Prieš išvykdamas į Braziliją, jis Romos Didžiojoje Marijos bazilikoje prašė Dievo Motinos užtarimo būsimai kelionei. Trečiadieninis apsilankymas Aparesidos Dievo Motinos šventovėje buvo Pasaulio Jaunimo dienų programos papildymas, pageidautas popiežiaus.

Netrukus po to, kai buvo išrinktas popiežiumi, Pranciškus aukojo Mišias Vatikano Šv. Onos parapijos bažnyčioje, po jų pasisveikino su visais Mišių dalyviais, spausdamas rankas, apkabindamas, bučiuodamas vaikus. Dėl šio ganytojiško dėmesio Pranciškus greitai imtas vadinti „pasaulio parapijos kunigu“. Pasak apžvalgininko John L. Allen, Brazilijos Aparesidos šventovėje Pranciškus vėl pasirodė kaip paprastas ganytojas – šikąrt jau viso pasaulio mastu.

Trumpai prisiminęs 2007 metais Aparesidoje vykusį Lotynų Amerikos vyskupų susitikimą, Pranciškus savo homilijoje akcentavo kelias tikinčiojo laikysenai būdingas nuostatas, kurias jis norėtų perteikti liepos 23-28 dienomis vykstančių Pasaulio Jaunimo dienų dalyviams.

Viltis

Kviesdamas krikščionis būti „vilties šviesa“, Pranciškus kalbėjo, kaip tikintiesiems svarbu išlaikyti optimistinį žvilgsnį į tikrovę, suvokti, kad nepaisant nusivylimų ir šiuolaikinio pasaulio brukamų stabų, Dievas visuomet šalia. Pasak popiežiaus, jaunimas ypatingai ilgisi nematerialių vertybių, kurios yra žmonių dvasinė širdis, atmintis. Dvasingumas, dosnumas, solidarumas, atkaklumas, broliškumas ir džiaugsmas – vertybės, kurių giliausios šaknys slypi krikščionių tikėjime.

Atvirumas: leiskitės Dievo nustebinami

Vilties vyrai ir moterys žino, kad Dievas dažnai mėgsta nustebinti. Popiežius priminė pačios Aparesidos, vienos didžiausių piligrimystės centrų ir marijinių šventovių, istoriją. Pagal vietinę tradiciją, trys žvejai 1717 m. netoli Paraibos upės rado Marijos statulėlę. Statulėlė buvo nudažyta juodai, kad pabrėžtų Marijos meilę vargstantiems.

„Kas galėjo pagalvoti, kad nepavykusios žūklės vieta taps nauja erdve, kur brazilai galės pajus esantys vienos motinos vaikai?“, – sakė popiežius. Beje, Mišių pradžioje Aparesidos arkivyskupas kardinolas Raymundo Damasceno įteikė popiežiui statulėlės reprodukciją, kaip Dievo meilės vargšams priminimą.

Pranciškus pakvietė tikinčiuosius būti atviriems netikėtiems pokyčiams, kai „sunkumai“ ir „nuodėmė“ gali būti perkeisti į „naują draugystę“ su Dievu.

Gyventi su džiaugsmu

„Krikščionys yra džiugūs, jie niekuomet nepaniurę“, nes tiki, kad Dievas juos palaiko. Pasak popiežiaus, krikščionys negali būti pesimistai, atrodyti, lyg nuolatos gedėtų. Šią mintį apie optimizmo svarbą popiežius primena jau nuo pirmųjų pontifikato dienų.

Nors dėl braziliškos žiemos lietaus minia, pasitikusi popiežių, buvo kiek mažesnė nei galbūt tikėtasi, tačiau organizatorių duomenimis, dalyvavo apie 200 000 žmonių.

Popiežiaus apsilankymas ligoninėje: „Ištieskime ranką patekusiems į sunkumus“

Grįžęs iš Aparesidos į Rio de Žaneirą, popiežius pasibeldė į „ypatingos žmonių kančios šventovės, Pranciškaus Asyžiečio ligoninės“ duris. Ligoninė, prižiūrima pranciškonų, gydo nuo priklausomybių – narkotikų, alkoholio.

Šis popiežiaus Pranciškaus apsilankymas Pranciškaus Asyžiečio vardo ligoninėje primena tą dieną, kai jaunasis Dievo Neturtėlis iš Asyžiaus apkabino raupsuotąjį.

Kreipdamasis į jaunuolius, popiežius priminė jaunojo šv. Pranciškaus atsivertimą: šis atsisakė turtų ir patogumų, kad taptų vargšas tarp vargšų. Nes suprato, kad ne daiktai, ne turėjimas, ne pasaulio stabai yra tikrasis turtas ir teikia tikrą džiaugsmą, tačiau Kristaus sekimas ir tarnavimas kitiems. Šv. Pranciškus tai konkrečiai paliudijo, apkabindamas raupsuotąjį. Šis kenčiantis, visų atstumtas brolis jam tapo šviesos nešėju. „Tad šioje vietoje, kur kovojate su chemine priklausomybe, noriu apkabinti jus, jūs esate Kristaus kūnas. Mes visi turime mokytis, kaip Pranciškus, apkabinti kenčiantį žmogų. Negana tik apkabinti patekusius į sunkumus, papuolusius į priklausomybės tamsą: ištieskime jiems ranką ir sakykime: tu gali atsikelti. Tai sunku, bet įmanoma, jei tu nori“.

Popiežius sakė, kad šie žmonės, padedantys jaunuoliams išgyti nuo priklausomybių, yra pavyzdys kitiems, kaip atsiklaupti prieš turinčius sunkumų asmenis, nes juose mato Kenčiančio Kristaus veidą.

Popiežius įspėjo apie iliuzinius stabų pasiūlymus ir pasmerkė mirties prekeivius. Pasak popiežiaus, „narkotikų prekybos neįveiks galimybė laisvai jų įsigyti, tačiau didesnio teisingumo skatinimas ir jaunuolių ugdymas pasirinkti vertybes“.

Favelos gyventojai: „Mus aplanko stebuklas: pas mus niekas niekada nedrįsta ateiti“

Šiaurinėje Rio de Žaneiro dalyje Manguinhos faveloje gyvena Varginhos bendruomenė, kurią popiežius ketvirtadienį ketina aplankyti. Jos gyventojai sako: „Tai stebuklas, ateinantis pas mus. Pas mus niekas niekada nedrįsta ateiti“. Šioje bendruomenėje šiandien juntamas sujudimas ir džiaugsmas, „kylantis iki žvaigždžių“. Ypač susijaudinę septynios šeimos – kažkurios vienos iš jų namus aplankys popiežius. Viena šeima sako, kad jei popiežius įžengtų į jų namus, jiems tai būtų Dievo siųstas stebuklas. 82 metų ponia Oliveiro sako, kad laukianti popiežiaus ir yra pasiruošusi išvirti jam kavos.

Popiežiaus vizitas visiškai pakeitė šios favelos veidą. Varginha įsikūrė 1950 m., kaip visi Brazilijos „lūšnynų“ kvartalai: kai šioje vietoje trobeles pasistatė keletas žmonių, o vėliau prie jų savo namelius lipdė kiti, ir šiandien čia skaičiuojama jau virš 2500 mažų susipaudusių vienas šalia kito statinių. Dar neseniai tai buvo viena tų Rio de Žaneiro zonų, kur karaliavo tik smurtas ir narkotikai.

Tačiau praėjusių metų rudenį įvyko pirmas radikalus pasikeitimas, kai specialus policijos skyrius ėmėsi priemonių išgyvendinti prekybos narkotikais ir nusikaltimų lizdą, ir labiausiai rizikingose didmiesčio vietose sugrąžinti tvarką. „Tikėkimės, kad popiežiui išvykus valdžia mūsų nepamirš“, – sako 35-erių metų Josinaldo.

Futbolo aikštelė, kur vyks susitikimas, ir italų Šv. Jeronimo bažnytėlė, įsteigta misioneirių, jau pasiruošę popiežiaus vizitui.

Gyventojai didžiuojasi, kad popiežius pasirinko būtent jų favelą. Šis Šventojo Tėvo vizitas grąžina žmonėms jų viltį ir gyvenimą toje Rio zonoje, kuri ilgą laiką buvo pamiršta valdžios ir žmonių; tačiau ne popiežiaus Pranciškaus.

Popiežiaus susitikimas su jaunimu – ketvirtadienio vakare

Po apsilankymo faveloje, liepos 25-osios vakare, Copacabanos paplūdimyje popiežius pirmą kartą susitiko su piligrimais, dalyvaujančiais Pasaulio jaunimo dienose.

EPA nuotr.

www.bernardinai.lt

Religija , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra