Pirmoji istorijoje oficiali kalba Europos Parlamente apie Sąjungos padėtį

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Antradienio rytą, 2010 m. rugsėjo 7 d., Europos Komisijos pirmininkas José Manuel Barroso Europos Parlamente įvertino Sąjungos padėtį ir ateities perspektyvas.
 
Geresnė ekonomikos valdysena, „žaliųjų“ darbo vietų kūrimas ir ES biudžeto pertvarka – tokius artimiausių metų prioritetus pirmojoje Europos Sąjungos būklės įvertinimo kalboje išsakė Europos Komisijos pirmininkas J. M. Barroso. Europarlamentarai ragino Komisiją siekti ambicingesnės Bendrijos metodu besiremiančios ES ir išreiškė susirūpinimą dėl romų mažumos padėties.
 
Penki J. M. Barroso prioritetai 2011 m.:
 
1. stiprinti ekonomiką ir jos valdymą;
 
2. atkurti ekonomikos augimą spartinant strategijos „Europa 2020“ reformas;
 
3. kurti laisvės, teisingumo ir saugumo erdvę;
 
4. pradėti derybas dėl modernaus ES biudžeto;
 
5. stiprinti savo vaidmenį pasaulinėje arenoje.
 
Pasak J. M. Barroso, krizės egzaminą išlaikiusi ES privalo judėti pirmyn. „Veikdami išvien išsigelbėsime, pavieniui – nuskęsime“, – pabrėžė Europos Komisijos (EK) vadovas, įvardindamas penkios prioritetines veiklos sritis.
 
„Sveikesni“ finansai
 
„Skolininkų karta lemia ekonomikos netvarumą“, – apie krizės pamokas kalbėjo José Manuel Barroso, ragindamas siekti atsakingos finansų politikos. Jis įvardino priemones, leisiančias tobulinti finansų rinkų priežiūrą, o pinigų sąjungą susieti su tikra ekonomine sąjunga. „Vyriausybės jau sutinka imtis griežtesnės priežiūros, skatinti laikytis teisės aktų ir anksčiau taikyti sankcijas. Komisija stiprins savo, kaip nepriklausomos arbitrės ir naujųjų taisyklių įgyvendintojos, vaidmenį“, – patikino José Manuel Barroso.
 
Naujausius pasiūlymus dėl efektyvesnės ekonomikos valdysenos Komisija pristatys rugsėjo 29 d. 
 
Tvirtesnė ekonomika
 
Pasak Komisijos pirmininko, ant atsakingai valdomų valstybės finansų pamatų įmanoma sukurti daugiau darbo vietų, didinti Europos įmonių konkurencingumą ir plėtoti bendrąją rinką. „Nuo 2008 m. darbą prarado daugiau kaip 6,3 mln. europiečių“, – konstatavo Komisijos Pirmininkas. Tačiau jo nuomone, „Europoje yra daug bedarbių, tačiau yra ir yra 4 mln. laisvų darbo vietų“. Iki metų pabaigos Komisija žada pristatyti ES darbo vietų pasiūlos sistemą, kuri atvers galimybes Europos Sąjungos žmonėms. J. M. Barroso viliasi, jog iki 2020 m. bus sukurta 3 mln. „žaliųjų“ darbo vietų ekologinėje pramonėje. 
 
EK vadovas paragino ES šalių vyriausybes pagaliau susitarti dėl inovacijoms postūmį duosiančios bendros europinių patentų sistemos sukūrimo. Komisijos Pirmininkas akcentavo, kad greta darbo rinkos, labai svarbu kelti ES įmonių konkurencingumą ir ypač sudaryti palankias sąlygas mažosioms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ). „Jose sukuriama du trečdaliai visų privačiojo sektoriaus darbo vietų. Bene didžiausi MVĮ rūpesčiai – inovacijos ir biurokratizmas. Stengiamės joms padėti abiejose šiose srityse“, – kalbėjo Komisijos Pirmininkas.
 
Pasak jo, Komisijos pateikti siūlymai dėl biurokratizmo mažinimo Europos bendrovėms kasmet leis sutaupyti 38 mlrd. eurų. Be to, dar prieš prasidedant vasarai Komisija paskelbė lig šiol didžiausią 6,4 mlrd. eurų vertės paketą pagal mokslinių tyrimų septintąją bendrąją programą. Ši suma bus paskirstyta MVĮ ir mokslininkams.
 
Geriau ginamos laisvės ir didesnis saugumas
 
Komisijos pirmininkas siūlo imtis griežtų priemonių prieš neteisėtų migrantų išnaudojimą Europoje ir šalinti organizuoto nusikalstamumo ir terorizmo grėsmes.
 
„Rasizmui ir ksenofobijai Europoje vietos nėra. Kilusias problemas privalome spręsti atsakingai. Prašau mūsų visų – nežadinkime Europos praeities vaiduoklių“, – reikalavo J. M. Barroso.
 
Efektyviau panaudojamos lėšos
 
„ES biudžetas rengiamas ne Briuseliui – jis skirtas piliečiams“, – pabrėžė Barroso, permąstant ilgalaikį biudžetą ragindamas sutelkti išteklius ties svarbiausiais prioritetаis. Spalį Komisija pateiks pasiūlymą dėl ES nuosavų išteklių sistemos: „…turėtume ieškoti naujų pagrindinių Europos infrastruktūros projektų finansavimo šaltinių. Pavyzdžiui, siūlysiu, kad bendradarbiaujant su Europos investicijų banku būtų pradėtos leisti ES projektų obligacijos. Toliau plėtosime viešojo ir privačiojo sektorių partnerystės programas.“
 
EK pirmininkas nuo septynerių metų finansinių perspektyvų siūlys pereiti link dešimties metų ilgalaikio biudžeto, peržiūrimo praėjus penkeriems metams, o taip pat pradėti leisti ES projektų obligacijas, skirtas infrastruktūros projektams finansuoti.
 
Stipresnis vaidmuo pasaulyje
 
„Jeigu neveiksime išvien, Europa nebus reikšminga pasaulinė jėga, o mūsų partneriai į priekį žengs be mūsų, be Europos ir be jos valstybių narių“, – neabejoja Barroso, ragindamas ES dar labiau suvienyti jėgas pasaulinėje arenoje.
 
Jis išvardijo prioritetinius klausimus:
 
* „Lapkričio mėnesį Seule Didžiojo dvidešimtuko susitikime su Pirmininku H. Van Rompuy atstovaudami Europos Sąjungai sieksime konkrečių rezultatų:
 
* kad būtų nuveikta daugiau derinant pasaulinės ekonomikos klausimus;
 
* kad finansų rinkos būtų stabilesnės ir atsakingesnės ir kad būtų susitarta dėl tarptautinių finansų institucijų reformos;
 
* kad visuotinės finansinės apsaugos sistemos būtų veiksmingesnės. Siekiame pažangos įgyvendinant Didžiojo dvidešimtuko vystimosi darbotvarkę.
 
* Toliau atliksime lyderio vaidmenį ir glaudžiai bendradarbiausime su kitais metais Didžiajam aštuonetui ir Didžiajam dvidešimtukui pirmininkausiančia Prancūzija.
 
* Tikimės paramos dėl Dohos derybų rato. Prekyba skatina augimą ir klestėjimą. Be kita ko, sieksime sudaryti dvišalius ir regioninius laisvosios prekybos susitarimus. Spalio mėn. Komisija pristatys atnaujintą prekybos politiką, kad Europa gautų dar daugiau naudos.
 
* Humanitarinė pagalba Pakistanui – naujausias Europos solidarumo praktinių apraiškų pavyzdys. Be to, jis aiškiai parodo poreikį skirtingą Komisijos ir valstybių narių teikiamą paramą pristatyti kartu kaip vieną tikrą Europos pagalbos paketą. Valstybės narės turi sraigtasparnių ir civilinės saugos pajėgas. Dabar turime jas sutelkti į vieną junginį ir taip sukurti tikras pagalbos krizės ištiktiesiems Europos pajėgas. Tai padaryti Komisija pasiūlys spalio mėn. Raginu valstybes nares parodyti, kad jos rimtai remia Sąjungos siekį sustiprinti savo įtaką šioje srityje.“
 
Komisijos pirmininkas patvirtino pasiryžimą Tūkstantmečio vystimosi tikslams skirti papildomą 1 mlrd. eurų ir paragino kurti europines humanitarinių krizių valdymo pajėgas.
 
http://www.eic.lrs.lt/
 
Nuotraukoje: EK pirmininkas J. M. Barroso įvertino Sąjungos padėtį bei ateities perspektyvas

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra